Zamknij
REKLAMA

Jaki telewizor wybrać? - sprawdź przed zakupem!

12:11, 02.07.2020 | materiały partnera

Nawet mimo wzrostu znaczenia telefonów i komputerów w naszym życiu codziennym to telewizory stanowią nasze domowe centrum rozrywki. Współcześnie ich rola uległa jednak dość znaczącej zmianie - nie służą już wyłącznie oglądaniu telewizji (choć takie jest ich główne założenie, oczywiście) ale też pozwalają sięgać po popularne serwisy streamingowe, zarówno czysto filmowe serialowe (Netflix, HBO GO i inne), jak i inne (chociażby Spotify). Dają też możliwość podłączenia konsoli i grania w gry. W naszym poradniku wyjaśniamy, jak wybrać telewizor na miarę naszych potrzeb.

Podstawowe elementy dobrego telewizora

Planując zakup telewizora zazwyczaj skupiamy się na jego cenie docelowej - prawdą jest, że warto mieć ustalony budżet, który pozwoli dobrać odpowiedni model. Nie zwalnia to nas jednak z konieczności dokształcania się na temat podstawowych parametrów, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze każdego telewizora vobis.pl/rtv/telewizory, niezależnie od tego, od jakiego producenta by nie pochodził. Do tych najważniejszych należą:

  • Przekątna - wydawałoby się, że im większy telewizor, tym lepiej. Nie ma w tym racji, gdyż definiowany przez przekątną rozmiar telewizora powinniśmy dostosować do wielkości naszego salonu. Zwróćmy uwagę na to, z jakiej odległości będziemy oglądać - często nie warto przepłacać za droższe modele o większej rozdzielczości, jeśli nie wykorzystamy w pełni ich potencjału.
  • Rozdzielczość - obecnie odchodzi się od tak zwanego HD Ready, a zatem rozdzielczości 1355x768 pikseli, sprawdzającej się przy mniejszych ekranach. Standardem stało się kupowanie telewizorów Full HD o rozdzielczości 1920x1080, które istnieją na rynku już od dawna, a które oferują dobrą jakość obrazu na ekranach o standardowej przekątnej. Choć wydawałoby się, że technologia UltraHD z rozdzielczością 3840x2160 pikseli wciąż jest melodią przyszłości, dziś telewizory 4K sprzedają się w najszybszym tempie i są wyborem najbardziej przyszłościowym.
  • Typ matrycy - ta ma największy wpływ na jakość wyświetlanego obrazu i kolorów. Standardem były kiedyś telewizory z matrycą LCD, dość tanią i zapewniającą standardową jakość obrazu, niski kontrast i jaśniejszą czerń. Czymś nowszym jest matryca OLED, która gwarantuje głęboki kontrast oraz wierne odwzorowanie kolorów przy braku ich degradacji przy patrzeniu pod kątem. Zapewnia też niemal doskonałą czerń. Od niedawna w salonach pojawiają się też telewizory QLED, stanowiące ewolucję wspomnianego wcześniej LCD, wzbogaconą o lepsze kolory i prezentującą wyższą jasność. Tak naprawdę jednak matryca ta jest czymś pomiędzy LCD a OLEDem.
  • Obsługa HDR - High Dynamic Range to technologia obecnie występująca w czterech formatach, a pozwalająca - w skrócie - zwiększyć różnicę między jasnymi i ciemnymi tonami, a zarazem i głębię oglądanego obrazu i realizm wyświetlanych przez telewizor kolorów.

Telewizor zakrzywiony, czy z płaskim ekranem?

Telewizory ewoluują i podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu standardem były modele kineskopowe, wraz z upływem czasu producenci pracowali nad ich "wyszczupleniem". Dziś szeroki na zaledwie kilka centymetrów telewizor https://vobis.pl/rtv/telewizory/philips-49 to nic niespotykanego, a czołowi producenci już kilka lat temu zaczęli pracować nad nową technologią zaokrąglania ich. Choć technologia Curved TV weszła w życie niedawno celem przystosowania telewizorów do naturalnej krzywizny oka, dziś jest rzadko spotykana. Dlaczego?

Wszystko ze względu na użytkowników telewizora. Choć ten zakrzywiony sprawdzał się idealnie przy oglądaniu go przez jedną osobę, wspólne oglądanie w gronie rodzinnym rodziło pewien dyskomfort. Dziś zatem bardziej opłaca się postawić na dobry telewizor z płaskim ekranem niż na siłę szukać telewizorów zakrzywionych, które wciąż można spotkać w wybranych sklepach.

Podsumowanie

Choć wydawałoby się, że każdy wie, jaki powinien być dobry telewizor, wielu spośród nas uznaje jego rozmiar i cenę za priorytet. Tymczasem jednak za dobrym telewizorem, niezależnie od tego, czy będzie to OLED, QLED, LCD czy inny, stoi mnóstwo innych parametrów, kluczowych do komfortowego użytkowania tego sprzętu. Pamiętajmy, by zwrócić uwagę również i na nie, a na pewno z naszego wyboru będziemy zadowoleni.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA