Zamknij
REKLAMA

Deweloperzy w Warszawie cały czas w dobrej formie

22:40, 30.05.2020 | r.
Skomentuj

Temat nieruchomości cały czas przewija się wśród wielu rozmów, ponieważ jest to jedna z głównych kwestii wpływająca na naszą całą gospodarkę. Obecnie zarówno Polska jak i świat przeżywają kryzys związany z panującą z pandemią. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić jak w tym wszystkim odnajdują się deweloperzy w Warszawie. Okazuje się, że panujący problem nie zamroził budownictwa, rozpoczęte inwestycje cały czas idą do przodu, a w biurach nieruchomości cały czas pojawiają się klienci. Jednak problem występuje w rozpoczynaniu nowych projektów. Czy będzie to widoczne?

Mieszkania gotowe do odbioru!

Specjaliści obserwują i analizują rynek nieruchomości, wszystkie działania i instytucję, w tym nie tylko deweloperów z Warszawy, ale również z całego kraju, a nawet świata. Według danych opublikowanych przez GUS wynika, że deweloperzy na przestrzeni styczeń-marzec 2020 oddali do użytku 30,4 tys. gotowych mieszkań. Porównując do tego samego przedziału w roku ubiegłym, jest to o 5,8% więcej lokali. Najwięcej nieruchomości powstało w województwie mazowieckim i małopolskim, co nie powinno nikogo dziwić, ponieważ podaż na tych terenach jest największa. Jak jest zainteresowanie, to i są inwestycje. Możemy więc podsumować, że w sferze oddawania do użytku mieszkań sytuacja na razie pozostaje bez zmian.

Pozwoleń na budowę coraz więcej!

Oczywiście pandemia może i na pewno będzie miała wpływ na rynek nieruchomości, jednak potrzeba tutaj czasu, aby wszystkie tendencje i zmiany były widoczne. Mimo utrudnień funkcjonowania urzędów od marca, dane dotyczące wydawania pozwoleń na budowę są optymistyczne. W pierwszym kwartale 2020r. deweloperzy uzyskali 36,8 tys. pozwoleń, czyli również o 5,7% więcej niż w ubiegłym roku. Deweloperzy w Warszawie i woj wielkopolskim mają tutaj największy swój udział. Jednak wpływ koronawirusa można zauważyć na etapie rozpoczynania nowej inwestycji. Tutaj inwestorzy się na chwilę wstrzymali, ponieważ jak wynika z analiz dotyczących budowy nowych mieszkań jest ich o 4,6% mniej niż w roku 2019r. Jednak plany są! Pozostaje czekać na realizację.

Co z przyszłością?

Wielu z nas zastanawia się jak obecna sytuacja wpłynie na cały rynek nieruchomości w przyszłości. Zastanawiają się nad tym zarówno deweloperzy z większych miast tj. Warszawa, Kraków, Poznań, jak i potencjalni kupcy mieszkań. Wprowadzane zmiany i obostrzenia wydawane z dnia na dzień utrudniają jakiekolwiek spekulacje. Na pewno zmiany będą widoczne w terminach realizowanych projektów, ponieważ wszystkie decyzje administracyjne wydawane są z opóźnieniem. Sytuacja ta wpłynie na planowanie i realizację kolejnych przedsięwzięć. Innym problemem może być przyznawanie kredytów klientom, ponieważ kryzys dotknął również rynku pracy. Są jednak również osoby, które uważają, że lokowanie kapitału w nieruchomości to w tych czasach jedyna, pewna lokata. A co z tego wszystkiego wyjdzie? Przekonamy się zapewne niebawem.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA