Zamknij
REKLAMA

6 korzyści płynących z nawilżonego powietrza

19:32, 22.05.2020 | r.
Skomentuj

Zbyt niska wilgotność w pomieszczeniu może skutkować utrudnionym oddychaniem, wysuszeniem spojówek, drapaniem w gardle. Zbyt wysoka – bólem głowy czy nawet chorobami górnych dróg oddechowych. Żadna z tych skrajności nie jest dobra dla naszego zdrowia, dlatego tak ważne jest, by unormować poziom wilgotności powietrza.

Poprawna wilgotność powietrza – to znaczy jaka?

Każdy z nas potrafi określić, czy woli przebywać w pomieszczeniu, w którym jest cieplej czy chłodniej. I chociaż dzielimy się na dwie grupy – tych, którzy okna otwierają nawet w zimie i tych, którzy je natychmiast zamykają, to szacuje się, że optymalna dla człowieka temperatura to ok. 20°C. 

Co jednak z tą wilgotnością? Często nie potrafimy właściwie określić, czy jest ona na optymalnym poziomie. Na błędny odbiór wpływa m.in. zbyt wysoka temperatura, potęgująca wrażenie bardzo wilgotnego powietrza.

Najlepsze dla naszego zdrowia, jak również dla stanu mebli, ubrań czy książek, jest utrzymanie wilgotności na poziomie 40-60%. Do prawidłowego określenia takiego poziomu potrzebny jest higrometr (do kupienia w sklepach z artykułami domowymi już za kilkanaście zł) oraz dokonanie pomiarów w całym domu – w łazience czy pralni uzyskamy inny wynik niż w sypialni czy salonie. Dodatkowo wilgotność zmienia się wraz z porami roku, malejąc nawet do kilkunastu procent zimą i rosnąc latem. Wydaje się to skomplikowane, ale obecnie już takie nie jest.

Najlepszy sposób na nawilżenie powietrza

Aby utrzymać odpowiedni poziom wilgotności bez względu na porę roku nie musimy już posiłkować się mokrymi ręcznikami rozwieszanymi na kaloryferach. 

Najzdrowszym i najbardziej naturalnym sposobem nawilżenia powietrza jest ewaporacja. Nawilżacz ewaporacyjny zasysa suche powietrze, przetacza je przez matę lub dyski umieszczone w wodzie, a następnie oddaje chłodną i czystą  parę wodną. Jest przy tym urządzeniem cichym i zużywa niewiele energii. 

Przeglądając najlepsze nawilżacze powietrza, znajdziemy wiele modeli, a wśród nich takie popularne marki jak:

 • Klarta Humea WiFi
 • Xiaomi Evaporative
 • Philips HU4803

Sporą popularność w Polsce zdobył nawilżacz powietrza Xiaomi, który jest w stanie skutecznie uporać się z problemem suchego powietrza w pomieszczeniach. Nawilżacz poinformuje nas nie tylko o wilgotności powietrza, ale i aktualnej temperaturze.
 

Zalety nawilżonego powietrza

Korzyści płynących z nawilżonego powietrza jest mnóstwo – od poprawy samopoczucia i wsparcia zdrowia, po wpływ na stan drewnianych podłóg i mebli w naszych domach. Wśród licznych zalet możemy wyróżnić następujące:

 • Ulga dla alergików

Wiosną i latem pyłki roślin, a przez cały rok roztocza kurzu – alergicy nie mają łatwo. Jeśli dodamy do tego wysuszone drogi oddechowe, dyskomfort staje się ogromny. Nawilżone powietrze, chociaż nie leczy alergii, pomaga zmniejszyć jej objawy.

 • Większa odporność

Odpowiednio nawilżone powietrze sprawi, że infekcyjność unoszących się w nim wirusów zmniejszy się.  Optymalna wilgotność w pomieszczeniach sprawi również, że szybciej uporamy się z chorobą, 

a jej objawy będą łagodniejsze, m.in. przez ułatwione odkrztuszanie. 

 • Skóra w lepszej kondycji

Podrażnienia, uczucie ściągnięcia, zaczerwienienia i bardziej widoczne zmarszczki – to wszystko mogą być efekty zbyt suchego powietrza w mieszkaniu. Dobrze nawilżone powietrze to dobrze nawilżona skóra, która szybko wraca do dobrej kondycji.

 • Bezpieczne oczy

Kiedy powietrze w naszym otoczeniu jest zbyt suche, organizm radzi sobie z tym, „pobierając” wodę skąd tylko się da, a to powoduje m.in. wysychanie powierzchni oka. Uczucie pieczenia i pasku pod powieką to nic przyjemnego, ale ratunkiem jest odpowiednie nawilżenie powietrza.

 • Walka z chrapaniem

Wysuszone drogi oddechowe w trakcie snu = jeszcze głośniejsze chrapanie. Jedną z metod walki z tą uciążliwą przypadłością jest utrzymanie powietrza w sypialni na odpowiednim poziomie nawilżenia.  Jakość snu wszystkich domowników może ulec dzięki temu znacznej poprawie.

 • Idealne warunki dla roślin

Nawilżone powietrze sprzyja nie tylko ludziom, ale i roślinom. Odpowiedni poziom wilgotności w mieszkaniu umożliwia prawidłowy przebieg fotosyntezy, rośliny mogą bez przeszkód wzrastać, a ich zieleń staje się bardziej nasycona.

Nawilżacz powietrza to niewątpliwe korzyści i realny wpływ na nasze zdrowie, ale nawet najlepszy model nie będzie spełniał swojej roli, jeśli odpowiednio o niego nie zadbamy. Bez względu na typ urządzenia, warto czyścić je codziennie, nawet jeśli producent o tym nie wspomina. Ma to wpływ nie tylko na żywotność oczyszczacza, ale i przede wszystkim na nasze zdrowie – a ono niech będzie najważniejsze.

Źródła:

 • https://ranking-oczyszczaczy.pl/poradnik-czystego-powietrza/nawilzacz-ewaporacyjny-parowy-ultradzwiekowy/ 
 • https://budujemydom.pl/instalacje/wentylacja-i-klimatyzacja/a/23246-jaka-powinna-byc-optymalna-wilgotnosc-powietrza-w-domu 
 • https://homespot.pl/blog/dbamy-o-powietrze/wilgotnosc-powietrza 
 • https://www.mojealergie.pl/suche-powietrze-sprzyja-alergii/ 

zdjęcie: https://www.pexels.com/ 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA