Zbyt niska wilgotność w pomieszczeniu może skutkować utrudnionym oddychaniem, wysuszeniem spojówek, drapaniem w gardle. Zbyt wysoka – bólem głowy czy nawet chorobami górnych dróg oddechowych. Żadna z tych skrajności nie jest dobra dla naszego zdrowia, dlatego tak ważne jest, by unormować poziom wilgotności powietrza.
Każdy z nas potrafi określić, czy woli przebywać w pomieszczeniu, w którym jest cieplej czy chłodniej. I chociaż dzielimy się na dwie grupy – tych, którzy okna otwierają nawet w zimie i tych, którzy je natychmiast zamykają, to szacuje się, że optymalna dla człowieka temperatura to ok. 20°C.
Co jednak z tą wilgotnością? Często nie potrafimy właściwie określić, czy jest ona na optymalnym poziomie. Na błędny odbiór wpływa m.in. zbyt wysoka temperatura, potęgująca wrażenie bardzo wilgotnego powietrza.
Najlepsze dla naszego zdrowia, jak również dla stanu mebli, ubrań czy książek, jest utrzymanie wilgotności na poziomie 40-60%. Do prawidłowego określenia takiego poziomu potrzebny jest higrometr (do kupienia w sklepach z artykułami domowymi już za kilkanaście zł) oraz dokonanie pomiarów w całym domu – w łazience czy pralni uzyskamy inny wynik niż w sypialni czy salonie. Dodatkowo wilgotność zmienia się wraz z porami roku, malejąc nawet do kilkunastu procent zimą i rosnąc latem. Wydaje się to skomplikowane, ale obecnie już takie nie jest.
Aby utrzymać odpowiedni poziom wilgotności bez względu na porę roku nie musimy już posiłkować się mokrymi ręcznikami rozwieszanymi na kaloryferach.
Najzdrowszym i najbardziej naturalnym sposobem nawilżenia powietrza jest ewaporacja. Nawilżacz ewaporacyjny zasysa suche powietrze, przetacza je przez matę lub dyski umieszczone w wodzie, a następnie oddaje chłodną i czystą parę wodną. Jest przy tym urządzeniem cichym i zużywa niewiele energii.
Przeglądając najlepsze nawilżacze powietrza, znajdziemy wiele modeli, a wśród nich takie popularne marki jak:
Sporą popularność w Polsce zdobył nawilżacz powietrza Xiaomi, który jest w stanie skutecznie uporać się z problemem suchego powietrza w pomieszczeniach. Nawilżacz poinformuje nas nie tylko o wilgotności powietrza, ale i aktualnej temperaturze.
Korzyści płynących z nawilżonego powietrza jest mnóstwo – od poprawy samopoczucia i wsparcia zdrowia, po wpływ na stan drewnianych podłóg i mebli w naszych domach. Wśród licznych zalet możemy wyróżnić następujące:
Wiosną i latem pyłki roślin, a przez cały rok roztocza kurzu – alergicy nie mają łatwo. Jeśli dodamy do tego wysuszone drogi oddechowe, dyskomfort staje się ogromny. Nawilżone powietrze, chociaż nie leczy alergii, pomaga zmniejszyć jej objawy.
Odpowiednio nawilżone powietrze sprawi, że infekcyjność unoszących się w nim wirusów zmniejszy się. Optymalna wilgotność w pomieszczeniach sprawi również, że szybciej uporamy się z chorobą,
a jej objawy będą łagodniejsze, m.in. przez ułatwione odkrztuszanie.
Podrażnienia, uczucie ściągnięcia, zaczerwienienia i bardziej widoczne zmarszczki – to wszystko mogą być efekty zbyt suchego powietrza w mieszkaniu. Dobrze nawilżone powietrze to dobrze nawilżona skóra, która szybko wraca do dobrej kondycji.
Kiedy powietrze w naszym otoczeniu jest zbyt suche, organizm radzi sobie z tym, „pobierając” wodę skąd tylko się da, a to powoduje m.in. wysychanie powierzchni oka. Uczucie pieczenia i pasku pod powieką to nic przyjemnego, ale ratunkiem jest odpowiednie nawilżenie powietrza.
Wysuszone drogi oddechowe w trakcie snu = jeszcze głośniejsze chrapanie. Jedną z metod walki z tą uciążliwą przypadłością jest utrzymanie powietrza w sypialni na odpowiednim poziomie nawilżenia. Jakość snu wszystkich domowników może ulec dzięki temu znacznej poprawie.
Nawilżone powietrze sprzyja nie tylko ludziom, ale i roślinom. Odpowiedni poziom wilgotności w mieszkaniu umożliwia prawidłowy przebieg fotosyntezy, rośliny mogą bez przeszkód wzrastać, a ich zieleń staje się bardziej nasycona.
Nawilżacz powietrza to niewątpliwe korzyści i realny wpływ na nasze zdrowie, ale nawet najlepszy model nie będzie spełniał swojej roli, jeśli odpowiednio o niego nie zadbamy. Bez względu na typ urządzenia, warto czyścić je codziennie, nawet jeśli producent o tym nie wspomina. Ma to wpływ nie tylko na żywotność oczyszczacza, ale i przede wszystkim na nasze zdrowie – a ono niech będzie najważniejsze.
Źródła:
zdjęcie: https://www.pexels.com/
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
To był koncert pełen serca i wdzięczności.
Jak patrzę na te komentarze, pod jednym, drugim artykułem, to szkoda mi słów na część mieszkańców co tu komentują. Wszystko tylko im nie pasuje, albo za głos o albo nie to miejsce albo *%#)!& ktoś dostał. Ludzie opamiętajcie się. Jak to miasto ma tętnic życiem skoro wg komentarzy to sami starzy tetrycy tu żyją. Do organizatorów, chciałbym Wam również podziękować, bo inicjatywa godna pochwały, upamiętniając człowieka, który dla Szczecinka robił sporo, choć nie koniecznie chciał być gwiazdą.
Szczecinek
20:01, 2025-07-11
To był koncert pełen serca i wdzięczności.
Człowieku nie da się czytać twoich wypocin, agitacja pre-wyborcza na radnego trwa w najlepsze, wszyscy zasłużeni to głównie on i jego rodzina, la bidon skończ bo to jest nie smaczne, całe szczęście ostatnio zebrałeś kilka głosów kandydując na radnego co pokazało czego nie powinieneś robić, niestety dalej w to brniesz. Adam i Maciej mieli fajną inicjatywę, i to oni byli pomysłodawcami a z tego opisu wynika że był jeszcze on najważniejszy co ciągał za sznurki la ważniak, co jak grał na gitarze to fałszował tak że uszy więdły.
La Skończ Już
18:44, 2025-07-11
Tytoniowy biznes rozbity. Akcja Straży Granicznej
Brawo SG zero litości dla bydła
50cent
18:39, 2025-07-11
Słupki, szlaban i zakaz wjazdu. SzSM działa
Jest proste rozwiązanie,jak wszyscy działkowcy zrezygnują z działek to zarządcy działek od razu zrobią drogę dojazdową z asfaltu bo poczują stratę kasy
MOHER
18:24, 2025-07-11
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz