Szczoteczki elektryczne zaczynają powoli wypierać z rynku tradycyjne szczoteczki manualne. Ich niesamowita prędkość pracy, a także skuteczność oraz bezpieczeństwo czyszczenia to elementy, dzięki którym to właśnie szczoteczki elektryczne są obecnie przez stomatologów najbardziej rekomendowane w codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Wyróżniamy trzy typy szczoteczek elektrycznych: obrotowe, soniczne, oraz ultradźwiękowe. Czym się poszczególne z nich od siebie różnią?
Szczoteczki elektryczne to urządzenia służące do codziennego usuwania z jamy ustnej osadów. Mogą być one zasilane akumulatorowo bądź bateryjnie, a ich praca opiera się o zainstalowany w rękojeści szczoteczek elektrycznych silniczek, który doprowadza do tego, że głowica zaczyna się poruszać gdy tylko włączymy urządzenie. W jaki sposób? To zależy jakiego rodzaju szczoteczki jesteśmy użytkownikami.
Najstarszymi dostępnymi na rynku szczoteczkami elektrycznymi są urządzenia rotacyjno-obrotowe. Te szczoteczki usuwają z powierzchni szkliwa bakterie w sposób mechaniczny, wykonując w ciągu minuty około 8800 ruchów rotacyjnych, oraz 40 000 pulsacji. Ruchy wykonywane przez urządzenia mogą być jednak inwazyjne dla dziąseł, więc bardzo ważne, by szczoteczka elektryczna-obrotowa miała zainstalowany czujnik siły nacisku – dzięki niemu unikniemy w trakcie mycia podrażnień.
Nieco inny sposób pracy niż szczoteczki rotacyjno-obrotowe proponują nam szczoteczki soniczne. Te do usuwania bakterii wykorzystują fale dźwiękowe, dzięki którym w trakcie czyszczenia w jamie ustnej dochodzi do zjawiska kawitacji, czyli zmieszania się ze sobą pasty do zębów i śliny. Z takiej mieszaniny powstają następnie mikrobąbelki, które to penetrują wszelkie newralgiczne miejsca, usuwając z nich bakterie. Warto podkreślić, że szczoteczki soniczne wykonują w trakcie szczotkowania na minutę nawet 48 000 ruchów wymiatających, czyli tych najbardziej rekomendowanych przez stomatologów. Na temat działania różnych typów szczoteczek wartościowe informacje znajdziemy na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/
Mechanizm działania szczoteczek ultradźwiękowych jest dość podobny do tego, który proponują szczoteczki soniczne, jednak do czyszczenia wykorzystują one fale dźwiękowe, umożliwiające włosiu szczoteczki wykonywanie jeszcze szybszych ruchów. Z uwagi na niesamowitą szybkość pracy, szczoteczki ultradźwiękowe bywają nazywane „terapeutycznymi”, i poleca się je zwłaszcza osobom cierpiącym na różne schorzenia jamy ustnej.
Poszczególne, dostępne na rynku szczoteczki elektryczne różnią się od siebie nie tylko technologią czyszczenia, ale również rodzajem zainstalowanej główki czyszczącej. Szczoteczki elektryczne-obrotowe posiadają tę główkę okrągłą – jej kształt został zainspirowany profesjonalnymi urządzeniami dentystycznymi i ma na celu jeszcze lepsze otoczenie zęba ze wszystkich stron, i tym samym skuteczniejsze wymiecenie ze wszelkich jego obszarów bakterii.
Szczoteczki soniczne i ultradźwiękowe charakteryzuje zaś końcówka podłużna, analogiczna do tej, którą możemy zaobserwować w klasycznych szczoteczkach manualnych. Taka budowa pozwala swobodnie manewrować szczoteczką w jamie ustnej, a także umożliwia efektywne usuwanie bakterii z powierzchni zębów i zdrowotny masaż dziąseł.
Do wszystkich rodzajów szczoteczek elektrycznych – obrotowych, sonicznych i ultradźwiękowych – mamy możliwość dopasować głowice o różnym stopniu twardości, w zależności od indywidualnych preferencji.
Na sposobie czyszczenia, szybkości pracy, oraz innym rodzaju główki czyszczącej tak naprawdę kończą się różnice pomiędzy poszczególnymi typami szczoteczek elektrycznych. Wszystkie dostępne obecnie na rynku urządzenia oferują wiele różnych trybów pracy, funkcji oraz udogodnień, dzięki czemu jeszcze łatwiej dopasować ich sposób czyszczenia do własnych preferencji.
Każda porządna szczoteczka elektryczna posiada chociażby wbudowane dwa czasomierze – timer oraz quadpacer – które ułatwiają kontrolowanie właściwego czasu mycia, wiele modeli oferuje też wspomniany wcześniej czujnik siły nacisku. Najbardziej zaawansowane, kosztujące nawet powyżej pięciuset złotych szczoteczki, mają ponadto wbudowany moduł Bluetooth, umożliwiający połączenie urządzenia ze smartfonem.
Skoro już wiemy, do czego sprowadzają się różnice pomiędzy poszczególnymi szczoteczkami elektrycznymi, zasadnym wydawałoby się odpowiedzieć na pytanie, która z nich jest najlepsza. Otóż każdy podobnej odpowiedzi musi udzielić sobie sam, ponieważ nie istnieją żadne badania, które dowodziłyby, że sposób pracy jednej szczoteczki jest skuteczniejszy niż drugiej. Poszukując idealnej szczoteczki elektrycznej, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, czego tak naprawdę oczekujemy i który z rodzajów czyszczenia nam osobiście bardziej odpowiada.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz