Zamknij
REKLAMA

Kolumny głośnikowe Hi-end - czym są i jak je wybrać?

13:55, 05.02.2020 | a.d
Skomentuj

Kolumny głośnikowe to ważny element domowego systemu audio. Pomagają wydobyć najbardziej subtelne dźwięki i pozwalają cieszyć się muzyką czy filmem. Nie wszystkie kolumny są takie same, dlatego warto zastanowić się nad wyborem.

Kolumny głośnikowe to ważny element domowego systemu audio. Pomagają wydobyć najbardziej subtelne dźwięki i pozwalają cieszyć się muzyką czy filmem. Nie wszystkie kolumny są takie same, dlatego warto zastanowić się nad wyborem.

Czym jest hi-end?

Hi-end to najbardziej luksusowe produkty – najwyższej jakości i najczęściej w wysokiej cenie. Komponenty sprzętu hi-end. Projektanci sprzętu hi-end rozpoczynają swoją pracę od zaprojektowania sprzętu. Nie tylko w kwestii wizualnej.

Każdy komponent sprzętu musi spełniać odpowiednie wymagania, tak aby całość dawała odpowiednie efekty. W przypadku sprzętu audio chodzi przede wszystkim o jak najczystszy dźwięk i wydobycie najmniejszych szczegółów zawartych w utworze.

Hi-end to także dokładne wykończenie sprzętu. To oznacza, że projektowany jest także wygląd sprzętu w najmniejszych detalach. Projektowana jest obudowa, jej obicie, a nawet każda gałka. W gotowym projekcie widać staranność o szczegóły. Produkt jest wyróżnia się wśród innych sprzętów. W mieszkaniu jest nie tylko technicznym sprzętem, który najlepiej jest ukryć, ale pasuje do wystroju wnętrz.

Jak kupić dobre kolumny głośnikowe hi-end

Pomimo, że na rynku jest dużo firm sprzedających kolumny, kupno dobrych kolumn h0end może nie być prostym zadaniem. Dlaczego? Wiele osób uważa, że kupując drogi sprzęt kupuje sprzęt najwyższej jakości. Niestety, nie zawsze jest to prawda. Zwróć uwagę także na kilka aspektów.

Aktywne, czy pasywne?

Jednym z czynników jest wybór pomiędzy kolumnami aktywnymi lub pasywni. Na czym polega różnica. Kolumny aktywne to takie, które mają wbudowany wzmacniacz. Modele pasywne nie mają takiego rozwiązania, co oznacza, że należy dokupić zewnętrzny wzmacniacz. Rozwiązanie aktywne można najczęściej spotkać w profesjonalnych kolumnach. Nie jest bowiem konieczne samodzielne dobieranie parametrów pasujących do wybranego sprzętu.

Rodzaj podstawy

Na rynku można spotkać kolumny o dwóch podstawach. Kolumny podłogowe to te, które nie posiadają żadnej podstawy. Stoją one bezpośrednio na ziemi. Kolumny podstawkowe mogą stać na podstawie – niewielkiej, lub wysokiej. To najczęściej zależy od wielkości kolumny. Najczęściej jednak duże kolumny stoją bezpośrednio na ziemi, a te mniejsze muszą posiadać podstawę. Dzięki temu dźwięk odpowiedni rozchodzi się po pomieszczeniu.

W rzeczywistości więc wybór sprowadza się do tego, czy wybrać mniejszą kolumnę, czy większą. Najprościej rzecz ujmując – zależy to od wielkości pomieszczenia. Im pomieszczenie większe, tym kolumny również powinny być większe.  Jeżeli kolumny mają stać na zewnątrz, np.: na tarasie, również powinieneś wybrać większe kolumny.

Rodzaj obudowy

Obudowa kolumny to nie tylko kwestia estetyki. Ma ona także duży wpływ na brzmienie. Zwróć więc uwagę, czy obudowa jest wystarczająco ciężka i sztywna. Najczęściej obudowy są wykonane z drewna lub podobnych materiałów – płyty mdf lub sklejki. W najdroższych modelach stosuje się też trwalsze materiały, nawet takie jak beton, czy kamień.

Wybór właściwej kolumny hi-end może nie być proste. Tak naprawdę nie ma uniwersalnej rady na właściwy wybór. Należy bowiem dobrać kolumnę do pomieszczenia, w którym będzie używana. Ważne jest także, do jakich celów będzie stosowana. Kolumna, która będzie świetnie się sprawdzać w domowym kinie może się całkowicie nie sprawdzić u miłośników muzyki klasycznej. Dobrze jest także zwrócić uwagę na wygląd kolumny. Użyte materiały muszą nie tylko wyglądać estetycznie, ale także wpływać odpowiednio na brzmienie dźwięku.

To wszystko wydaje się skomplikowane? Zanim wybierzesz kolumnę skontaktuj się ze sprzedawcą. W dobrym sklepie, nawet internetowym, konsultant doradzi Ci odpowiedni wybór.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© iszczecinek.pl | Prawa zastrzeżone