Zamknij
REKLAMA

Czy można przyjąć wniosek pracownika o urlop bezpłatny tylko na dni robocze

20:16, 06.01.2020 | a.d
Skomentuj

Pracownik wypisuje wniosek o urlop bezpłatny wyłącznie na dni robocze, tj. z wyłączeniem dni wolnych od pracy, występujących pomiędzy dniami urlopu bezpłatnego (np. czwartek-piątek i poniedziałek-wtorek). Czy mogę żądać od pracownika wypisania wniosku o urlop bezpłatny za wszystkie dni (np. od czwartku do wtorku)?

Pracodawca może uzależnić udzielenie urlopu bezpłatnego od złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie tego urlopu na nieprzerwany okres od czwartku do wtorku (w takim przypadku urlop bezpłatny obejmie również sobotę i niedzielę). Zasadą jest bowiem udzielanie urlopu bezpłatnego we wszystkie dni, poczynając od pierwszego do ostatniego dnia nieobecności pracownika, a nie – jak w przypadku urlopu wypoczynkowego – tylko w dni, które są dla pracownika dniami pracy.

Urlop bezpłatny obejmuje wszystkie dni objęte wnioskiem

Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego. Urlop bezpłatny udzielany jest we wszystkie dni okresu objętego wnioskiem pracownika, to jest również w dni wolne i święta (o ile wniosek o udzielenie urlopu dotyczy okresu, w którym występują dni wolne i święta) – inaczej niż w przypadku urlopu wypoczynkowego, którego udziela się tylko w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Zgodę można uzależnić od nieprzerwanego okresu urlopu

W przypadku, którego dotyczy pytanie, pracownik złożył w istocie wniosek o udzielenie dwóch urlopów bezpłatnych: jednego – od czwartku do piątku i drugiego – od poniedziałku do wtorku. Kodeks pracy uzależnia udzielenie urlopu bezpłatnego od zgodnej woli pracownika i pracodawcy. Pracownik wyraził swoją wolę wnioskując o udzielenie dwóch wspomnianych urlopów bezpłatnych, po 2 dni każdy. Pracodawca może, lecz nie musi wyrazić zgodę na udzielenie tych urlopów. Wtedy urlop bezpłatny nie będzie obejmował soboty i niedzieli.

Pracodawca może też poinformować pracownika, że wyrazi zgodę na urlop bezpłatny, jeżeli wniosek pracownika obejmie nieprzerwany okres od czwartku do wtorku (w takim przypadku urlop bezpłatny obejmie również sobotę i niedzielę). Takie stanowisko pracodawcy nawiązywać będzie do zasady udzielania urlopu bezpłatnego we wszystkie dni, poczynając od pierwszego do ostatniego dnia nieobecności pracownika, a nie – jak w przypadku urlopu wypoczynkowego – tylko w dni, które są dla pracownika dniami pracy.

Podstawa prawna:

  • art.1542 § 1, art. 174 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.).

 

Maciej Karpiński
specjalista w zakresie prawa pracy

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© iszczecinek.pl | Prawa zastrzeżone