Zamknij
REKLAMA

Firma w Anglii - jaki kapitał założycielski

13:15, 27.12.2019 | a.d
Skomentuj

Spółka LTD to odpowiednik polskiej spółki z o.o. To najpopularniejsza forma prowadzenia działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii. Wiele osób planujących przeniesienie biznesu na wyspy, obawia się konieczności wniesienia wysokiego kapitału założycielskiego. Jak wygląda to w rzeczywistości?

Spółka LTD

Zgodnie z art.5 Konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawartej pomiędzy Polską a Wielką Brytanią, obywatele naszego kraju mogą rejestrować działalność gospodarczą w UK i tam rozliczać się z należnych podatków. Dla osób niebędących rezydentami w tym kraju najlepszym rozwiązaniem jest założenie spółki LTD. Jednym z kluczowych warunków uniknięcia opodatkowania w Polsce jest nieposiadanie tu zakładu. W wielu zawodach nie ma konieczności posiadania placówki firmy w postaci biura czy fabryki. Osoby wykonujące prace zdalnie, jak np. graficy komputerowi, copywriterzy czy programiści mogą pracować z dowolnego miejsca na świecie. Dla nich jest to idealne rozwiązanie i sposób na legalną optymalizację podatkową. 

Kapitał zakładowy 

Kapitał założycielski inaczej nazywany zakładowym to wkład wszystkich właścicieli firmy, wniesiony podczas zakładania spółki. Jego wysokość uzależniona jest od formy prawnej przedsiębiorstwa, a minimalna wartość ustalona jest przepisami prawa. W Polsce do założenia spółki z o.o niezbędny jest kapitał założycielski w wysokości minimum 5000 zł. Z czego wartość nominalna udziału nie może być niższa niż 50 zł. Założenie spółki komandytowej wymaga co najmniej 50000 zł kapitału a spółki akcyjnej aż 100000 zł. W Wielkiej Brytanii do założenia spółki LTD również wymagany jest kapitał założycielski, lecz mamy tu do czynienia z kapitałem deklarowanym. Oznacza to, że udziałowcy zobowiązują się do wpłaty kapitału w momencie, gdy spółka nie będzie w stanie spłacić swoich zobowiązań z bieżącego majątku. 

Kapitał spółki LTD

Angielski odpowiednik spółki z o.o., czyli spółka Limited może zostać założona przez jedną osobę. Nie musi być ona rezydentem Wielkiej Brytanii. Pełni wtedy rolę zarówno dyrektora, jak i udziałowca. W przeciwieństwie do polskiej spółki nie ma tu wymogu wyznaczenia sekretarza. Spółka ma osobowość prawną, a dane dyrektorów i udziałowców są jawne. Jako kapitał założycielski wystarczy 1 funt. Oddzielone są finanse właścicieli od finansów spółki. Udziałowcy i akcjonariusze odpowiadają wyłącznie do wysokości wniesionego wkładu. Jednak musi być ustalony minimum jeden udział. W przypadku prowadzenia spółki przez jedną osobę może ona zadeklarować np. 1000 funtów. Zależy to od tego, jak duże ryzyko biznesowe jest gotowa ponosić. Nie ma limitu maksymalnego. Udziałowiec odpowiada za długi spółki wyłącznie do wysokości wniesionego kapitału.  Z punktu widzenia prawa i podatków nie ma różnicy w sposobie traktowania spółki z powodu niskiego kapitału zakładowego. Udziały mogą zostać wpłacone w całości do spółki i może ona nimi dysponować. Nie muszą to być środki pieniężne, lecz także towary, ruchomości i nieruchomości. W bilansie spółki widnieją one jako zobowiązania długoterminowe wobec udziałowców. Udziały mogą zostać tylko zadeklarowane bez konieczności faktycznej wpłaty, częściowo wpłacone lub kapitał założycielski może być wpłacony w całości.

W przeciwieństwie do polskiej spółki z o.o. spółka LTD nie wymaga posiadania ogromnego kapitału, niezbędnego do jej rejestracji. Wystarczy 1 funt, by móc korzystać z jej osobowości prawnej. 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© iszczecinek.pl | Prawa zastrzeżone