Zamknij
REKLAMA

Energia słoneczna, czyli jak być oszczędnym i ekologicznym

11:45, 03.09.2019 | .
Skomentuj

Nowoczesne budownictwo mieszkaniowe jest o wiele bardziej świadomym segmentem rynku, jeśli chodzi o kwestie ekologiczne. Modernizowane domy zyskują coraz częściej panele fotowoltaiczne i pompy ciepła, dzięki którym można znacznie ograniczyć korzystanie z konwencjonalnych źródeł ogrzewania (kotły, CO, ogrzewanie gazowe czy elektryczne) na rzecz energii cieplnej pochodzącej z popularnych paneli. A to oczywiście nie wszystkie ich zalety.

Ekologia i oszczędność

Panele fotowoltaiczne, nazywane również słonecznymi czy solarnymi, można spotkać na wielu nowoczesnych domach jednorodzinnych, dachach wieżowców i w budynkach użyteczności publicznej. Ich montaż pozwala wykorzystać naturalną energię pochodzącą od słońca i przekształcić ją w ciepło użytkowe wykorzystywane między innymi do ogrzewania ciepłej wody czy całego mieszkania. Dzięki specjalnym pompom ciepła możliwe jest wykorzystanie zebranej energii do celów domowych w dowolnym momencie, bez konieczności odprowadzania ciepła na zewnątrz. Więcej na temat działania takiej pompy połączonej z panelami fotowoltaicznymi można poczytać tutaj https://freesun.pl/ i przekonać się, że to rozwiązanie wyjątkowo ekologiczne.

Inwestycja, która się zwraca

Dla niektórych osób przeszkodą może być cena instalacji paneli wraz z pompami i podpięcie ich pod zbudowany już system grzewczy (stworzenie instalacji hybrydowej). Nie są to małe pieniądze, zwłaszcza gdy powierzchnia paneli jest duża, ale wystarczy przeliczyć koszty zużycia takiej energii i odjąć je od kosztów wydawanych na tradycyjne ogrzewanie. Wtedy okazuje się, że inwestycja w fotowoltaiczne panele jest korzystna nie tylko ekologicznie, ale również finansowo. Ich zakup zwraca się nawet po 2-3 latach, po tym czasie nie tylko nie generując strat, lecz co więcej, dając oszczędności idące w setki złotych. Energia cieplna pozyskana z paneli może być bez przeszkód wykorzystywana do celów grzewczych w budynku mieszkalnym albo w garażu, do ogrzewania wody w łazience, a nawet po odpowiednim montażu do podgrzewania jej w stacjonarnym ziemnym basenie.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© iszczecinek.pl | Prawa zastrzeżone