Zamknij

Wyrówniarki - maszyny dla prawdziwych specjalistów

17:50, 14.08.2019 materiał partnera Aktualizacja: 17:51, 14.08.2019
Skomentuj

Obróbka drewna to proces powolny i skomplikowany. Zanim kawałek drewna trafi do nas w postaci mebla, musi przejść przez wiele skomplikowanych maszyn, które nadają mu odpowiedniej formy. Jednym z takich urządzeń jest wyrówniarka, której używa się jako jednej z pierwszych do przygotowania deski do dalszej obróbki. Czym jest ta specjalistyczna maszyna i do czego się jej używa? Odpowiadamy.

Czym jest wyrówniarka?

Wyrówniarka jest to obrabiarka do drewna, która jak sama nazwa wskazuje, odpowiada za wyrównanie powierzchni materiału, a konkretnie drewna. Wykorzystuje do tego posuw ręczny. W jaki sposób? Stół podawczy jest obniżony w stosunku do stycznej do okręgu skrawania noży o grubość skrawanej warstwy, z kolei górna powierzchnia stołu odbiorczego wyrówniarki (https://jptech-maszyny.pl/wyrowniarki-grubosciowki) jest na tym poziomie co ww. styczna. W ten sposób możliwe jest usunięcie nieestetycznych i utrudniających dalszą obróbkę uwypukleń i chropowatych elementów. Zastosowanie wyrówniarki jest zazwyczaj standardowym elementem procesu obróbki drewna. Materiał musi być odpowiednio gładki, zanim zaczniemy przejdziemy do właściwego obrabiania.

Wyrówniarka jest w stanie skrawać warstwę materiału o grubości nawet do 8 mm. Regulacja odbywa się poprzez manipulację wysokością stołu podawczego. Zazwyczaj odbywa się to z pomocą dźwigni poprzez mechanizm mimośrodowy, w modelach starszych możemy spotkać mechanizm śrubowy. Wyrówniarki znaleźć można zarówno w hobbystycznych warsztatach garażowych jak i w profesjonalnych zakładach wielkopowierzchniowych. Modele wyrówniarek mogą się od siebie znacznie różnić oraz łączyć w sobie funkcjonalność kilku innych urządzeń.

Wyrówniarko-grubościówki

Sama wyrówniarka choć niezbędna w procesie obróbki drewna, to jest urządzeniem, które używane jest tylko do jednego zadania. Przez to często wytyka się tym urządzeniom, że zajmują dużo miejsca w stosunku do funkcjonalności jaką dostarczają. Niestety, jak dotąd nie znaleziono idealnego substytutu tej maszyny, stąd postanowiono w zamian za to rozszerzyć jej możliwości. Dziś o wiele popularniejsze niż zwykłe wyrówniarki, stały się tak zwane wyrówniarko-grubościówki oraz maszyny wieloczynnościowe do drewna.

Wyrówniarko-grubościówka oprócz funkcji wyrównywania materiału jest również odpowiedzialna za odpowiednie cieniowanie go. Może w ten sposób nadać mu odpowiednią grubość, poprzez skrawania odpowiedniej warstwy materiału. Takie rozwiązanie jest o wiele popularniejsze niż zwykłe wyrówniarki, gdyż pozwalają oszczędzić miejsce, nie kompensując przy tym na jakości obróbki. Ciekawym rozwiązaniem są również maszyny wieloczynnościowe, które łączą w sobie funkcjonalność jeszcze większej ilości urządzeń, przez co stają się jednym z najbardziej optymalnych rozwiązań dla stolarzy w małych warsztatach.

Technologia CNC

W największych zakładach obróbki drewna, w których obróbka odbywa się najczęściej w powtarzalnych cyklach, by móc postawić na jak największą efektywność, właściciele zaopatrują się w maszyny CNC. Są to urządzenia sterowane numerycznie z pomocą specjalnego panelu komputerowego. Pozwala on na zaprogramowanie ruchów maszyny w 3 osiach oraz przygotowanie go do pracy zautomatyzowanej cyklicznej, podczas której nie będzie wymagana stała obecność rzemieślnika.

?

Jest to o wiele bardziej wydajne urządzenie, co dla dużego zakładu jest bardzo ważne. Używanie klasycznej wyrówniarki w tym przypadku jest po prostu nieefektywne i tylko spowalniałoby pracę. Dzięki technologii CNC, optymalizacja procesu obróbki staje się możliwa. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%