Zamknij

Nagłośnienie estradowe - aktywne czy pasywne?

materiał partnera + 20:01, 30.07.2019 Aktualizacja: 20:20, 30.07.2019
Skomentuj

Zestawów do nagłośnienia estradowego jest wiele, ale dylematów wyboru jeszcze więcej!  Sprzęt do nagłośnienia estradowego nastręcza wiele dylematów trafnego wyboru. Bo z jednej strony firm i produktów jest coraz więcej, ale decyzja o aktywnym lub pasywnym modelu nie jest prosta. Warto poznać zalety i wady obu propozycji.

Kolumny aktywne i pasywne z zewnątrz pozostają podobne, ale działają inaczej

Na pierwszy rzut oka kolumny aktywne i pasywne wyglądają najczęściej bardzo podobnie, różnią się jednak one między sobą swą funkcjonalnością. Model aktywny wyposażony został w zwrotnicę, która zbiera sygnał, dzieli go na pasma i rozprowadza do wzmacniacza oraz głośników. Kolumna pasywna skonstruowana jest w oparciu o końcówkę zabierającą sygnał, przekazujący go następnie do pasywnej zwrotnicy i w końcu do głośników. Nie posiada ona wewnętrznego wzmacniacza i koniecznie trzeba ją w niego doposażyć.

Kolumny aktywne - zalety i wady

Zalet aktywnego modelu nagłośnienia estradowego jest wiele. Przede wszystkim aktywne nagłośnienie estradowe dobrze izoluje i rozdziela sygnały, przekierowując je do odpowiednich sekcji torów, a to wpływa na maksymalnie dobrą jakość dźwięku. W odsłuchu poszczególne sygnały stają się dzięki temu bardziej wyraziste i nie zakłócają się wzajemnie. Kolumny aktywne są ergonomiczne, wygodne w transporcie. Zajmują minimum miejsca, gdyż całe osprzętowanie wbudowane zostało przecież wewnątrz urządzanie, czyli nie ma tu dodatkowych kabli. Takie rozwiązanie to również ogólnie mniejsza awaryjność sprzętu. Wadą tego typu nagłośnienia estradowego jest jego relatywnie wysoki koszt zakupu, a także serwisu. Nie da się ich również łatwo zestawiać z innymi wzmacniaczami. W przypadku awarii - rzadkich, niemniej jednak zdarzający się przecież w amortyzacji sprzętu - nastąpi utrata nagłośnienia i trzeba będzie szukać awaryjnego wynajmu. Bywa to sporym problemem, zwłaszcza w nagłych przypadkach.

Kolumny pasywne - dobre i złe strony tego rozwiązania

Atut kolumn pasywnych w nagłośnieniu estradowym to ich korzystna cena. I dzięki temu są one bardzo popularne. Dobrą stroną tego rozwiązania jest również szansa na planowe, dokonywane krok po kroku rozbudowywanie nagłośnienia i reżyserii jego brzmień. Kolumny pasywne łatwiej też naprawić w sytuacji awarii, bo fakt, iż trzeba je doposażyć w dodatkowe końcówki, wzmacniacze i kable sprawia, że każda z tych części jest łatwiejsza do wymiany. Słabą stroną kolumny pasywnej jest zawsze wymóg montażu sprzętu na bieżąco, podpinanie kabli i wzmacniaczy, które trzeba wykonać zawsze od nowa. Zdarzają się również awarie wynikające ze złej kompozycji poszczególnych elementów sprzętu i niewłaściwego jego doboru. Wystarczy też, że awarii ulegnie jeden wzmacniacz, a dźwięk będzie już wyraźnie zniekształcony.

Aktywne czy pasywne nagłośnienie estradowe? 

Eksperci w dziedzinie nagłośnienia estradowego polecają kolumny aktywne osobom preferującym wygodę, mobilność i łatwość montażu sprzętu, którzy są w stanie wyłożyć większą sumę pieniędzy na jego zakup. Dla tych, którzy wolą bardziej świadomie i samodzielnie reżyserować dźwięk i radzą sobie z jego montażem oraz prostym serwisem, dobre będą kolumny pasywne. To także tańsze inwestycyjne rozwiązanie. 

Dowiedz się więcej na: https://cma.pl/naglosnienie/

 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Olga Gasiul obejmie funkcję prezesa Aqua-Tur. Kim jest

Nieźle,w tym przybytku kierownik powinien wystarczyć i sobie poradzić,lecz w ratuszu łatwo sie wydaje cudze pieniądze i obstawia stołki ,,prezesami od wszystkiego" z chorymi wynagrodzeniami,z kwiatka na kwiatek,z pwik do aqua-turu,zastępce prezesa też będziecie tam próbowali upchnąć na wzór Pgku? Pożal sie Boże menagerke też wcisnęli,w urzędzie sie nachapać nie może więc tam sie jeszcze przyssała.Że ludzie jeszcze wierzą w te ich konkursy na preziów,nikt spoza układu sie nie dostanie.

Waldek

00:43, 2025-07-02

Auto stoczyło się i uderzyło w blok.

Widziałem z małżonką pijanego kierowcę wraz z kolegami wytaczających się z tego auta. Brawa dla policji, komuś ujdzie to na sucho ??

Obserwator z okna

23:26, 2025-07-01

Olga Gasiul obejmie funkcję prezesa Aqua-Tur. Kim jest

kumata dziewczyna. Da sobie radę

Ja

22:47, 2025-07-01

W sierpniu ruszają prace przy pałacu w Juchowie

Co z drogą do Puchowa ??? Szczecinek ma tyle atrakcji ale gdzie zadbanie o turystów ??? Może jakiś ośrodek wypoczynkowy np. z NFZ lub ZUZu aby przybyło trochę wczasowiczów i zostały pieniążki w naszym mieście oraz okolic ?! Zwróci się wszystko w ciągu 5 lat i będzie na następne naprawy zabytkowe których u nas okolicy Szczecinka nie brakuje ! jest dużo zabytkowych budynków w naszym mieście więc może w nich miasto zainwestuje i zrobi kilka ośrodków w czasowych dla turystów ( oczywiście w rozsądnych cenach ) ?!

Gabrysia

22:04, 2025-07-01

0%