Zamknij
REKLAMA

Ile kosztuje parking przy Rynku Głównym w Krakowie?

13.59, 19.11.2022 . Aktualizacja: 13.59, 19.11.2022
Skomentuj

Kraków jest jednym z najbardziej obleganych miast w całej Polsce. Atrakcje turystyczne i prestiżowe uczelnie Krakowa przyciągają turystów i studentów z całego świata. Z tego powodu na ulicach miasta nieustannie porusza się ogromna liczba samochodów osobowych, dostawczych, a często nawet ciężarowych oraz autobusów.

Kraków jest jednym z najbardziej obleganych miast w całej Polsce. Atrakcje turystyczne i prestiżowe uczelnie Krakowa przyciągają turystów i studentów z całego świata. Z tego powodu na ulicach miasta nieustannie porusza się ogromna liczba samochodów osobowych, dostawczych, a często nawet ciężarowych oraz autobusów. Na terenie Krakowa funkcjonuje jednak strefa płatnego parkowania, czyli wydzielone obszary z miejscami parkingowymi dla mieszkańców i turystów odwiedzających miasto. Gdzie więc dostępne są te parkingi i ile kosztuje parking w stolicy królów Polski? 

Strefa płatnego parkowania 

Prawie każdy parking Kraków objęty jest strefą płatnego parkowania. Oznacza to, że za postój na ich terenie trzeba zapłacić odpowiednią kwotę. Każdy z tych parkingów należy do jednej z trzech podstref – A, B lub C. Każda godzina postoju w pierwszej strefie wiąże się z opłatą w wysokości 6 zł, parkowanie w strefie B to koszt 5 zł, a w strefie C – 4 zł. Najbardziej atrakcyjne turystycznie punkty Krakowa należą jednak w większości do obszaru A, co oznacza, że koszt parkowania będzie w nich najwyższy. Parking rynek Krakówprzy Wawelu i w jego bezpośrednich okolicach na cały dzień kosztuje więc 55 zł, a w przypadku tygodniowego biletu opłata wynosi 300 zł. Warto przy tym zaznaczyć, że postój na jednym z miejsc parkingowych w każdej ze stref jest darmowy przez 5 minut od momentu pozostawienia pojazdu. 

Prywatne parkingi oraz strefa P+R

Strefa płatnego parkowania to obszar płatnych parkingów należących do miasta. Na terenie Krakowa funkcjonuje jednak wiele prywatnych parkingów, na których wysokość opłaty może się różnić. Niestety parkowanie w ścisłym centrum miasta nie jest możliwe, ale turyści i mieszkańcy mogą zdecydować się na prywatny parking Wawel lub na postój na jednym z pozostałych parkingów w okolicy. Większość z nich znajduje się w strategicznych punktach miasta, skąd blisko jest do głównych atrakcji, takich jak Rynek Główny, Kazimierz i wiele innych. 

W Krakowie istnieje również strefa parkingów Parkuj i jedź, które znajdują się w bezpośredniej okolicy przystanków początkowych wielu pętli tramwajowych. Kierowcy mają więc możliwość przesiąść się z samochodu do jednego z pojazdów komunikacji miejskiej i dojechać do wybranej lokalizacji. Ilość dostępnych połączeń jest naprawdę duża, a atrakcyjna oferta cenowa skutecznie zachęca turystów i mieszkańców do korzystania z tej możliwości. Co ważne, z parkingu typu P+R można przetransportować się komunikacją miejską na podstawie ważnego biletu za miejsce parkingowe. 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%