Zamknij
REKLAMA

Co powinno znaleźć się w łóżeczku dla niemowlaka? Sprawdź przydatne gadżety

10.01, 20.09.2022 .
Skomentuj

Przyjście na świat dziecka wiąże się z wieloma obowiązkami i przygotowaniami. Jednym z nich jest skompletowanie niemowlęcej wyprawki. Najważniejszym sprzętem w niej jest łóżeczko, w którym maluch w pierwszych miesiącach życia będzie spędzał większość swojego czasu. Sprawdź, w co należy wyposażyć łóżeczko dla niemowlaka, aby zapewnić dziecku prawidłowy komfort snu i bezpieczeństwo.

Przyjście na świat dziecka wiąże się z wieloma obowiązkami i przygotowaniami. Jednym z nich jest skompletowanie niemowlęcej wyprawki. Najważniejszym sprzętem w niej jest łóżeczko, w którym maluch w pierwszych miesiącach życia będzie spędzał większość swojego czasu. Sprawdź, w co należy wyposażyć łóżeczko dla niemowlaka, aby zapewnić dziecku prawidłowy komfort snu i bezpieczeństwo.

Pościel do łóżeczka dla niemowlaka

Dno łóżeczka wykładamy materacem, który warto zabezpieczyć ochronnym podkładem. Materac wykładamy prześcieradłem - najlepiej sprawdzi się bawełniane prześcieradło z gumką, które będzie przylegać do materaca. Dla najmłodszych dzieci do okrycia wystarczy nieduży kocyk, np. bambusowy lub bawełniany. Noworodki w łóżeczku będą leżały niemal nieruchomo, dlatego nie ma obawy, że zsuną z siebie okrycie i wychłodzą ciało. Dla starszych dzieci możemy zakupić już większą kołderkę, dopasowaną rozmiarami do wieku dziecka oraz wielkości łóżka.

Poduszka w łóżeczku - jaką wybrać?

Wokół poduszek w łóżeczkach narosło wielu mitów i teorii. Czy poduszka dla niemowlaka powinna znaleźć się w łóżeczku? Tak, ale należy dopasować ją do wieku dziecka. Dla najmłodszych maluszków warto zainwestować w poduszkę-klin, którą układa się pod materacem. Ma ona za zadanie wyprofilować pozycję dziecka w taki sposób, aby przednia część ciała leżała nieco wyżej. Stanowi to ułatwienie podczas walki z infekcją, np. katarem. Główka nieco wyżej niż reszta ciała jest też wskazaną pozycją dla dzieci zmagających się z refluksem lub uporczywym ulewaniem. Zapobiega bowiem ewentualnemu zachłyśnięciu się treścią żołądkową.

Co z tradycyjną poduszką dla niemowlaka w łóżeczku? Może pojawić się w łóżeczku po kilku miesiącach życia, kiedy niemowlę nabędzie już umiejętność samodzielnego zmieniania pozycji. Wówczas nie ma już ryzyka przypadkowego zasłonięcia twarzy i przyduszenia dziecka. Pierwsza poduszka dla niemowlaka powinna być w miarę możliwości płaska, cienka i nie powodować nienaturalnego wygięcia szyi. W pierwszych miesiącach życia dziecka ważne jest także, aby układać niemowlę na zmianę po obu bokach ciała.

Elementy zabezpieczające - w co warto się wyposażyć?

Niemowlę, które opanuje przemieszczanie się w łóżeczku, jest narażone na urazy i obtarcia, wynikające z uderzeń o szczebelki łóżeczka. Można je amortyzować, poprzez zastosowanie ochraniaczy na łóżko. Do wyboru są szerokie maty, układane w łóżeczku wokół szczebli, lub plecione warkocze, pełniące również formę otulacza dla niemowlaka. Niemowlęta do 6 miesiąca życia można ułożyć także w przytulnych kokonach, które gwarantują przytulną i bezpieczną pozycję.

Łóżko dla niemowlaka - jakie wybrać?

W czym powinno spać niemowlę? Możliwości jest co najmniej kilka, które warto dopasować indywidualnie do możliwości i potrzeb całej rodziny. Najpopularniejszym wyborem jest drewniane łóżeczko niemowlęce, które możemy postawić w sypialni rodziców lub pokoju dziecka. Posłuży ono nawet do dwóch lat, ze względu na możliwość obniżenia pozycji materaca. Jeżeli zależy nam na mobilności łóżeczka, możemy zdecydować się na łóżeczko turystyczne na kółkach, które bez problemu przeniesiemy z sypialni do salonu. Dla rodziców, chcących mieć niemowlę "na wyciągnięcie ręki" dobrym rozwiązaniem będzie łóżeczko dostawne, które można niemal złączyć z łóżkiem sypialnym. Pozwoli ono mieć dziecko w zasięgu wzroku, jednocześnie gwarantując dziecku i rodzicom spokojny sen w oddzielnych łóżkach.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%