Zamknij
REKLAMA

Farby akrylowe podział, zastosowanie i charakterystyka.

11:45, 27.05.2022 | .
Skomentuj

Na rynku dostępnych jest ogromna liczba farb akrylowych. Nic dziwnego, gdyż nie brakuje pasjonatów malowania. To właśnie ten produkt jest doskonały dla początkujących. Z tego powodu bardzo często są one wykorzystywane na przykład w szkołach, a ich podobieństwo do farb olejnych jest zauważane. Sprawdź, czym są farby akrylowe, jakie mają zastosowanie i dlaczego warto je kupić!

Farby akrylowe – co to jest?

Farby akrylowe produkowane są na bazie wody i żywicy akrylowej. Stąd też pochodzi ich nazwa. Ich cechą charakterystyczną jest szybkie schnięcie. Doskonale nadają się do malowania: drewna, gipsu, papieru, kamienia, plastiku, a nawet metalu i szkła. Wspomniany rodzaj farb jest szczególnie ceniony za swoją siłę krycia. Na uwagę zasługuje również fakt, że pokryta powierzchnia jest wodoodporna i bardzo trwała. Składnik w postaci żywicy akrylowej pozwala malować po niemal każdej powierzchni. Farby dla początkujących w tej postaci są także łatwe do zastosowania.

Farby akrylowe – jaki jest podział?

Istnieje jeszcze jeden podział opisywanych produktów. Wyróżnić można:

  • farby craftowe,
  • farby klasy studenckiej,
  • farby artystyczne.

Farby craftowe są najtańsze i cechują się kremową konsystencją. Ich cechą charakterystyczną jest, że nie zawierają zbyt dużo pigmentu. Farby akrylowe klasy studenckiej są stosunkowo tanie i cechują się niewielką liczbą pigmentu. Z kolei farby artystyczne artist quality przeznaczone są dla plastyków i to właśnie one są najdroższe. Ich cena zależy jednak również od jakości oraz zawartości pigmentu.

Można podzielić je na kilka konsystencji. Są to farby gęste (maślane), które często określa się również jako Heavy Body, płynne farby akrylowe typu Fluid (ich konsystencja przypomina skondensowane mleko) oraz bardzo płynne farby akrylowe. Te ostatnie są doskonałe do aerografu. Różnica pomiędzy wyżej wymienionymi rodzajami nie polega jednak na mniejszej bądź też większej zawartości wody w składzie. Poszczególne farby akrylowe różnią się między sobą rodzajem wykorzystanej żywicy.

Farby akrylowe dla początkujących – zastosowanie

Osobom, które chcą kupić farby dla początkujących, polecane są produkty ze średniej półki cenowej. Mogą wtedy dokładnie poznać ich właściwości, a także dowiedzieć się, z czym i do czego je stosować. Wspomniany produkt można mieszać z wodą, jednak trzeba pamiętać, że zbyt duża jej ilość może zniszczyć strukturę farby, a także zmniejszyć przyczepność. Z tego powodu lepiej nie dodawać więcej niż trzydzieści procent wody. Ze względu na to, że można malować farbami akrylowymi po niemal każdej powierzchni, mają one bardzo szerokie zastosowanie.

Opisywane produkty warto kupić z tego względu, że doskonale sprawdzą się u osób początkujących. Zarówno najmłodszych, jak i dorosłych. Dodatkowo ich cena jest naprawdę atrakcyjna. To także doskonały pomysł na prezent. Przy zakupie wybierz jedynie odpowiedni rodzaj produktu!

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%