Zamknij
REKLAMA

Jak obniżyć koszty eksploatacji auta?

13:25, 07.12.2021 | materiały partnera

Eksploatacja samochodu może naprawdę dużo kosztować. Nieustannie rosnące ceny paliwa i inne wydatki związane z użytkowaniem auta skłaniają do szukania sposobu na obniżenie kosztów jeżdżenia własnym pojazdem. Podpowiadamy, co można zrobić, żeby płacić mniej.

Każdy, kto ma samochód, doskonale wie, że utrzymanie go nie jest wcale tanie. Jesteśmy jednak i tak w lepszej sytuacji niż obywatele innych krajów Europy. Z LeasePlan CarCorst Index 2021 można się dowiedzieć, że najwyższe roczne wydatki związane z eksploatacją samochodu ponoszą Szwajcarzy (ok. 5 235 zł), a po nich – Portugalczycy (ok. 5 184 zł) i Holendrzy (ok. 4 701 zł). Według tego raportu Polacy ponoszą roczne koszty eksploatacji w wysokości ok. 3 514 zł. Mniej od nas wydają tylko Grecy (ok. 3 417 zł). Kwota 3 514 zł jest uśredniona, a to oznacza, że wiele osób może wydawać dużo więcej na własne auto. Do tego trzeba pamiętać, że w ostatnich tygodniach mocno podrożały paliwa. Podpowiadamy zatem, jak można obniżyć koszty eksploatacji samochodu.

Zmień auto na bardziej ekonomiczne

Aby utrzymanie auta nie kosztowało nas fortuny, należy zacząć od wybrania odpowiedniego samochodu. Niektóre modele spalają mniej paliwa niż inne, a do tego części znajdujące się w różnych autach też różnią się ceną. W internecie można znaleźć rankingi aut tanich w utrzymaniu. Warto się z nimi zapoznać przed zakupem pojazdu. Trzeba pamiętać, że w przypadku auta, które jest wyposażone w duży silnik i dużo pali, a do tego części do niego są drogie, trudno będzie znacznie ograniczyć roczne wydatki na utrzymanie. 

Naucz się ekonomicznie jeździć

Jeśli samochód mniej pali, to na jego utrzymanie wydamy zdecydowanie niższą kwotę niż w przypadku modeli o dużym spalaniu. Na poziom zużycia paliwa ma jednak także wpływ nasz styl jazdy. Warto nauczyć się jeździć ekonomicznie. Wystarczy wyrobić w sobie kilka nawyków, np.:

  • hamowanie silnikiem – unikniemy gwałtownych manewrów, zwiększonego spalania, będziemy jeździli płynnie, a przy okazji unikniemy większego zużycia klocków hamulcowych;
  • szybsze zmienianie biegu na wyższy;
  • dbanie o odpowiednie ciśnienie w oponach – niższe ciśnienie to większe spalanie;
  • zmniejszenie wagi samochodu – warto usunąć zbędne przedmioty z bagażnika.

Więcej o eco drivingu znajdziesz w akademii Punkta

Znajdź tańsze ubezpieczenie komunikacyjne

Duży wpływ na obniżenie kosztów związanych z utrzymaniem samochodu ma znalezienie tańszego ubezpieczenia. Jak to zrobić? O radę poprosiliśmy eksperta.

– Należy pamiętać, że zakres ubezpieczenia OC jest taki sam u każdego ubezpieczyciela, ponieważ jest to regulowane ustawą. Dlatego warto zwracać uwagę przede wszystkim na cenę takiej polisy. OC będzie tańsze także w pakiecie z innymi ubezpieczeniami nieobowiązkowymi – wyjaśnia ekspert internetowej porównywarki polis OC/AC Punkta.pl. – Obecnie można dość łatwo i wygodnie znaleźć polisę OC w atrakcyjnej cenie za pośrednictwem internetu. Taka porównywarka cen polis, jak nasza, pozwala błyskawicznie poznać oferty większości zakładów ubezpieczeniowych.

Warto dodać, że składkę polisy OC można dodatkowo obniżyć, wybierając samochód z mniejszym silnikiem lub dopisując do współwłasności osobę posiadającą maksymalne zniżki ubezpieczenia OC.

Szukaj tańszych stacji paliw

Kluczowy udział w kosztach eksploatacji samochodu mają oczywiście wydatki na paliwo. Niestety, paliwo mocno drożeje już od dłuższego czasu. Według Money.pl od września 2020 roku cena benzyny 95 wzrosła o 1,28 zł, cena oleju napędowego – o 1,13 zł, a cena LPG – o 80 groszy. Nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższych miesiącach miał odwrócić się trend wzrostowy paliw. Warto zatem wyrobić w sobie nawyk szukania tańszych stacji. Taki krok ma szczególny sens, gdy jednorazowo tankujemy większą ilość paliwa. Należy telefonicznie sprawdzić ceny na okolicznych stacjach. Można to zrobić również za pomocą internetowych serwisów.  

Korzystaj z programów lojalnościowych

Pewną część wydatków na samochód można również zaoszczędzić, korzystając z różnych programów lojalnościowych. Dziś coraz więcej firm prowadzi tego rodzaju akcje. Zbieranie różnych punktów może się opłacać np. na stacji benzynowej, aby w przyszłości taniej zatankować lub kupić płyn eksploatacyjny w niższej cenie. Mogą to być również programy lojalnościowe serwisów samochodowych. 

Korzystaj z tańszego serwisu

Skoro jesteśmy już przy serwisach samochodowych, trzeba pamiętać, że niemało wydajemy także na serwisowanie swojego auta, naprawy czy wymianę opon. Warto porównać w okolicy zamieszkania ceny w różnych warsztatach samochodowych i znaleźć tańsze usługi. Oczywiście musi to być również warsztat solidny i godny zaufania. Tańsze serwisowanie auta nie może łączyć się z gorszą jakością obsługi.

Mawia się niekiedy, że zakup samochodu to mniejszy wydatek finansowy, niż jego utrzymanie. Niestety, dużo w tym prawdy. Na szczęście wyrobienie w sobie kilku nawyków i podejście zdroworozsądkowe pozwalają obniżyć przynajmniej część kosztów związanych z wydatkami na eksploatację auta.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%