Zamknij

Czym jest carry trade i jak działa na rynku walutowym?

. + 08:49, 24.02.2025 Aktualizacja: 08:49, 24.02.2025
Skomentuj

Carry trade to strategia, która zakłada zadłużanie się w jednej walucie i inwestowanie w drugiej. Jednak by okazała się dochodowa, uczestnik rynku musi wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych elementów.

Rynek walutowy to tylko część większej całości, jaką jest rynek kapitałowy, który z kolei stanowi element rynku finansowego. To sprawia, że na notowania jednostek monetarnych oraz relacje między nimi wpływa wiele czynników.

Jednym z nich jest poziom stóp procentowych w poszczególnych krajach oraz różnice między nimi. Dla inwestora mogą być one sprzymierzeńcem w wypracowaniu atrakcyjnych stóp zwrotu. Temu właśnie służy strategia carry trade.

Co to jest strategia carry trade?

Carry trade to strategia, która polega na pożyczaniu środków pieniężnych o niskim oprocentowaniu i lokowaniu ich w instrumenty finansowe o wyższym oprocentowaniu nominowanych w innej walucie. Celem jest więc wykorzystanie różnic w poziomach stóp procentowych między walutą kredytu i walutą depozytu.

Im większa dysproporcja w cenie pieniądza między poszczególnymi obszarami, tym teoretycznie większe szanse na osiągnięcie wysokiej stopy zwrotu. Wówczas większy jest też margines bezpieczeństwa, gdyby jednak opisany mechanizm nie przyniósł zysków spodziewanej wielkości.

Najsłynniejszym przykładem zastosowania strategii carry trade w ostatnich latach było pożyczanie środków w jenach, ich wymiana na dolary amerykańskie i lokowanie kapitału w instrumentach notowanych w drugiej walucie.

Na początku pandemii w obu krajach stopy procentowe oscylowały wokół zera (-0,1 w Japonii oraz +0,25 w USA). Jednak wiosną 2022 Fed zaczął cykl podwyżek ceny pieniądza, w wyniku którego stopa funduszy federalnych zwiększyła się do 5,5 proc.

To pociągnęło za sobą wzrost notowań pary USD/JPY ze 115 do 160. Nadmierna podaż jena przyczyniła się do jego deprecjacji. To jeszcze bardzo zwiększało opłacalność strategii.

Kiedy warto stosować strategię carry trade?

Strategia carry trade najlepiej sprawdza się w stabilnym otoczeniu makroekonomicznym. Dotyczy to zarówno stóp procentowych, jak i samych walut. Ponadto krzywa dochodowości powinna być nachylona ku górze, czyli instrumenty o dłuższym terminie zapadalności powinny przynosić większy zysk niż te krótkoterminowe.

Jeśli więc istnieje małe prawdopodobieństwo odwrócenia trendu na cenie pieniądza oraz kursie walutowym, można rozważyć zastosowanie koncepcji carry trade. Aby zwiększyć swoje szanse, warto uważnie śledzić:

  • decyzje organów monetarnych,
  • czynniki determinujące te postanowienia (np. inflację, bezrobocie, dynamika PKB),
  • zapowiedzi dalszych poczynań tychże instytucji.

Istotne jest także kształtowanie się wspomnianej krzywej. Przesunięcie się jej bliższego końca powyżej poziomu dalszego końca może zwiastować odwrócenie trendu.

Korzyści i ryzyka związane z carry trade

Jak pokazał opisany wyżej przykład na parze USD/JPY, próba zarabiania na różnicach w oprocentowaniu może przynieść świetne wyniki. Jednak strategia carry trade nie jest wolna od ryzyka.

To fundamentalne dotyczy kosztu kapitału. Należy pamiętać, że na relacje między poszczególnymi jednostkami monetarnymi wpływają nie tylko stopy procentowe w krajach emitentów. Ryzyko kursowe nie jest autonomiczne. Trzeba też uwzględnić koszt kredytu w tańszej walucie oraz wahania notowań instrumentów w walucie lepiej oprocentowanej. Kolejny element to ryzyko kredytowe – podmiot, któremu „pożyczamy”, może, z dowolnych powodów, nie chcieć lub nie być zdolnym do spłaty naszych środków.

Nie zawsze też można przewidzieć decyzje banków centralnych. Idealnie potwierdza to ruch BOJ z lipca 2024, którego inwestorzy się nie spodziewali. Spowodował on małe trzęsienie ziemi na światowych giełdach. W połączeniu z perspektywą obniżek w USA i następnie faktyczną decyzją Fedu spowodowało to spadek na parze USD/JPY o ok. 13 proc. w kilka tygodni.

Taka zmienność stanowi okazję do zarobku, ale go nie gwarantuje.

Chcesz dowiedzieć się więcej o strategii carry trade? Odwiedź stronę Ava Trade – znajdziesz tam wiele darmowych materiałów edukacyjnych. Możesz tam także otworzyć konto inwestycyjne, które jest niezbędne do wdrożenia strategii carry trade w życie. W każdym przypadku należy przy tym pamiętać, aby nigdy nie inwestować środków, na których utratę nie możemy sobie pozwolić, lub z wykorzystaniem instrumentów, których nie rozumiemy. Żadna strategia nie gwarantuje sukcesu.

Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniana w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami obciążonymi wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy na skutek stosowania dźwigni finansowej. 63% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze, obracając kontraktami CFD za pośrednictwem tego usługodawcy. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na podjęcie wysokiego ryzyka utraty swoich pieniędzy.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%