Zamknij

Podatek rolny – czym jest i jak go prawidłowo rozliczyć?

. + 22:28, 03.01.2025 Aktualizacja: 22:28, 03.01.2025
Skomentuj

Jako posiadacz gruntów oznaczonych w ewidencji jako użytki rolne musisz każdego roku płacić podatek rolny. Sprawdź, jakie dokumenty są potrzebne do jego rozliczenia, gdzie je złożyć i jak zadbać o prawidłowość dopełnienia formalności.

Kto płaci podatek rolny?

Podatkiem rolnym objęte są użytki rolne. Daninę tę płacą:

  •       Właściciele gruntów
  •       Użytkownicy wieczyści
  •       Posiadacze samoistni i zależni
  •       Dzierżawcy gospodarstw rolnych

Wyjątek stanowi sytuacja, gdy użytki rolne wykorzystujesz na cele prowadzonej działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza. Takie grunty podlegają pod podatek od nieruchomości.

Dokumenty potrzebne do rozliczenia podatku rolnego

Aby rozliczyć podatek rolny, w ciągu 14 dni od nabycia gruntu złóż w urzędzie miasta lub gminy (właściwym według adresu działki) następujące dokumenty:

Jeśli jesteś osobą fizyczną: Informację o gruntach IR-1

Jeśli jesteś osobą prawna lub jednostką organizacyjną, w tym spółką niemającą osobowości prawnej: Deklarację na podatek rolny DR-1

Ważne! Jeśli jesteś osobą fizyczną mającą grunty we współwłasności z osobą prawną, złóż deklarację DR-1. W takim wypadku osoby fizyczne rozliczają podatek rolny na zasadach obowiązujących osoby prawne.

Osoby fizyczne składają informację IR-1 jednorazowo, a urząd gminy na podstawie podanych w niej danych każdego roku wysyła decyzję o wymiarze podatku rolnego do zapłaty. Natomiast osoby prawne samodzielnie wyliczają podatek – z tego względu muszą ponawiać deklarację DR-1 do 15 stycznia każdego kolejnego roku.

Kreator, który wspiera prawidłowe rozliczenia

Dokumenty potrzebne do rozliczenia podatku rolnego możesz przygotować tradycyjnie – wypełniając pola papierowych formularzy, lub skorzystać z Przyjaznych Deklaracji – kreatora, który krok po kroku poprowadzi Cię przez cały proces.

Druga z wymienionych wyżej propozycji okaże się szczególnie korzystna dla osób, które wypełniają dokumenty rozliczeniowe po raz pierwszy lub nie mają w tym zakresie dużego doświadczenia. Kreator za pomocą pytań i odpowiedzi oraz wyboru kafelkowego zbiera od użytkownika wszystkie potrzebne informacje. Automatycznie uzupełnia pola i wykonuje obliczenia, prawidłowo zaokrąglając kwoty podatków. Na koniec weryfikuje poprawność deklaracji, a w razie potrzeby wskazuje na konieczność uzupełnienia braków bądź poprawienia błędów. To narzędzie, które oszczędza czas i daje podatnikowi pewność prawidłowych rozliczeń.

Do kiedy zapłacić podatek rolny?

Podatek rolny co do zasady podlega płatności w ratach. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy kwota daniny za cały rok nie przekracza 100 zł – wtedy należy ją uiścić w całości w terminie pierwszej raty.

Osoby prawne płacą podatek rolny w 12 ratach proporcjonalnych – do 15 dnia każdego miesiąca. W przypadku osób fizycznych obowiązują 4 raty: do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada.

Ważne! Jeśli oprócz gruntów rolnych masz w posiadaniu także grunty leśne (oznaczone w ewidencji gruntów jako „Ls”) pamiętaj o złożeniu również informacji o lasach IL-1 (osoby fizyczne) lub deklaracji na podatek leśny DL-1 (osoby prawne). Tych dwóch różnych podatków nie można rozliczyć w jednym dokumencie.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%