Sufity podwieszane nieustannie cieszą się popularnością. Są eleganckim, funkcjonalnym i atrakcyjnym wizualnie rozwiązaniem. Dodają przestrzeni stylu i uroku. Ponadto pozwalają ukryć pewne niedoskonałości i schować instalacje. Świetnie współgrają z oświetleniem. Mogą być łączone z różnymi typami lamp. Aby dowiedzieć się, jakie oświetlenie do sufitu podwieszanego wybrać, kontynuuj czytanie niniejszego artykułu.
Jak oświetlić podwieszany sufit?
Większości osób wydaje się, że sufit podwieszany można oświetlić wyłącznie przy pomocy halogenów, jednak to nieprawda. Choć jest to popularne rozwiązanie, nie jest jedyną możliwością. Prawda jest taka, że na suficie podwieszanym można zainstalować dowolny rodzaj lampy - zarówno podtynkowej, jak i klasycznej do montażu natynkowego.
Oto sposoby, jak oświetlić podwieszany sufit:
- Taśmy LED - taśmy te mogą pełnić funkcję efektownego oświetlenia dekoracyjnego, które akcentuje kształt sufitu. Główną zaletą tego rozwiązania jest jego wszechstronność i łatwość aranżacji. Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór taśm LED, różniących się między sobą mocą i kolorami. Dzięki temu każdy ma szansę dopasować rozwiązanie do indywidualnych potrzeb i preferencji. Aby taśmy LED sufitowe mogły pełnić funkcję praktyczną, zaleca się ich montaż w profilach aluminiowych, co pozwala wydłużyć ich trwałość.
- Oświetlenie punktowe LED - spoty stanowią popularny sposób na oświetlenie sufitów podwieszanych. Wyróżniają się estetycznym designem i są łatwe w montażu. Instalowane bezpośrednio w panelach sufitowych pozwalają na uzyskanie równomiernego i rozproszonego oświetlenia.
- Plafony - mogą pełnić zarówno funkcję głównego oświetlenie we wnętrzu, jak i uzupełnienia innych źródeł światła. Oferowane są w różnych stylach i wzorach, dlatego każdy może wybrać model dopasowany do swoich indywidualnych preferencji i stylu wnętrza. Podwieszane sufity z plafonami doskonale sprawdzają się w różnych pomieszczeniach, m.in. takich jak korytarz, łazienka, kuchnia, salon czy pokój dziecięcy.
- Reflektory - pozwalają na skierowanie światła w wybranym kierunku. Mogą być zainstalowane w suficie i wykorzystane do oświetlania konkretnych obszarów, np. stołu w jadalni czy biurka w gabinecie.
- Lampy wiszące - modele wiszące doskonale sprawdzają się na sufitach podwieszanych, pod warunkiem że sufit nie jest zlokalizowany bardzo nisko. Należy jednak pamiętać, że do instalacji takiego oświetlenia konieczne jest wykorzystanie odpowiednich akcesoriów montażowych, takich jak kołki dopasowane do wagi lampy. Tego rodzaju kołki wyposażone są w specjalne „skrzydełka”, które zapierają się o górną powierzchnię płyt, co pozwala im utrzymać lampy o wadze dochodzącej nawet do 10 kg. W przypadku cięższych żyrandoli, takich jak modele z kryształkami, zaleca się ich montaż nie tylko do samej płyty, ale również do znajdującego się powyżej profilu, co dodatkowo wzmocni całą konstrukcję.
- Panele podtynkowe LED - w suficie podwieszanym można też zainstalować plafony i panele LED przeznaczone do montażu podtynkowego. To nowoczesne oprawy, które harmonijnie wkomponowują się w sufit, jednocześnie zapewniając dobre oświetlenie. Świetnie spełniają funkcję bazowego i centralnego światła.
Jak widać, sufit podwieszany można oświetlić przy pomocy różnego rodzaju lamp. Wybór jest szeroki, dlatego każdy ma szansę znaleźć rozwiązanie dopasowane do stylu wnętrza. A jeśli chcesz dowiedzieć się, jak przy pomocy oświetlenia sprawić, aby we wnętrzu panowała przytulna atmosfera, to zapoznaj się z artykułem na stronie: https://www.niemapakontrazarazki.pl/jakie-oswietlenie-wybrac-aby-stworzyc-przytulna-atmosfere-w-domu/.
Sufit podwieszany w łazience - o czym pamiętać podczas wyboru oświetlenia?
Podwieszane sufity znajdują zastosowanie nie tylko w salonach i sypialniach, ale także w łazienkach. Przy wyborze oświetlenia do łazienki należy stawiać na modele zaprojektowane do działania w miejscach o podwyższonej wilgotności. Oprawy o stopniu ochrony IP44 lub wyższym zapewniają odporność na kontakt z wodą. Jednak w obszarze położonym w pobliżu wanny czy kabiny prysznicowej najlepiej stosować oprawy IP65.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz