Dom energooszczędny to taki, który redukuje koszty ogrzewania oraz eksploatacji do minimum. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym i budowlanym zużywa zdecydowanie mniej energii od pozostałych, tradycyjnych domów. W budynkach energooszczędnych klimatyzacja jest równie pożądana, jednak jej wybór stawia przed właścicielami kilka wyzwań. Jak wybrać odpowiedni klimatyzator do domu energooszczędnego? Czy klasa energetyczna urządzenia ma znaczenie?
Pierwszy parametr, na który warto zwrócić uwagę podczas zakupu klimatyzatora do domu energooszczędnego, to klasa energetyczna. Wyraża się ją za pomocą liter od A do G. Urządzenia klasy od A do A+++ to te o największej energooszczędności. Jeżeli klimatyzator, na który się decydujemy, ma zarówno funkcję chłodzenia, jak i grzania, warto sprawdzić klasę energetyczną dla obu tych funkcji. Może ona różnić się w zależności od ustawień klimatyzatora. Warto zwrócić uwagę także na parametry COP (współczynnik wydajności) oraz EER (wskaźnik efektywności energetycznej). Ze względu na fakt, że jednostki klimatyzacyjne nie pracują ciągle z jednakową wydajnością, opracowano nowe wskaźniki, które uwzględniają sezonową ich wydajność, to SCOP i SEER. Wymienione wskaźniki oraz klasę energetyczną powinniśmy bez trudu znaleźć w specyfikacji urządzenia. W sklepach Media Expert znajdziemy szeroki wybór klimatyzatorów, a większość modeli zawiera profesjonalny montaż w ich cenie. To bardzo wygodne i korzystane dla naszego portfela rozwiązanie. Montaż klimatyzacji Szczecin – tu można znaleźć informacje na temat montażu w Szczecinie. Warto korzystać z usług doświadczonej osoby, która ma szeroką wiedzę na temat instalowanych jednostek klimatyzacyjnych.
Kluczem do optymalnego zużycia energii przez klimatyzator jest odpowiedni dobór mocy urządzenia do wielkości pomieszczenia. Urządzenie o zbyt niskiej mocy nie będzie działało efektywnie, natomiast to o zbyt wysokiej mocy niepotrzebnie zwiększy rachunki za prąd, a także może okazać się zbyt głośne. Warto wiedzieć, że w nowoczesnych klimatyzatorach istnieje funkcja regulacji poziomu mocy, dlatego możemy dostosować ich parametry idealne do naszego domu. Dobranie odpowiedniej mocy urządzenia to nie wszystko – ważne jest także ustawienie optymalnej temperatury. Umiarkowane (jak najmniej skrajne) temperatury będą przyjemne dla domowników, a jednocześnie unikniemy dzięki nim nadmiernego zużycia energii. Niektóre nowoczesne urządzenia posiadają nawet specjalny tryb oszczędzania energii.
Niezwykle ważną kwestią jest przeprowadzanie regularnego przeglądu technicznego oraz czyszczenia klimatyzacji. Kurz, brud, a nawet pleśń na elementach klimatyzatora mogą zmniejszyć jego wydajność i doprowadzić do zwiększonego poboru mocy. Istotne jest też umiejscowienie jednostki zewnętrznej. Jeśli usytuujemy ją w miejscu osłoniętym przez rośliny, ogrodzenia lub inne elementy, które ograniczą dostęp powietrza i odpowiednią wentylację, możemy tym samym uniemożliwić prawidłowy proces chłodzenia i zaburzyć pracę całego urządzenia – stanie się ono niewydajne. Warto także osłonić jednostkę zewnętrzną od słońca. Jeśli niemożliwe jest umiejscowienie jej w cieniu, należy rozważyć montaż zadaszenia.