W trakcie podpisywania umów leasingowych jest wiele formalności do załatwienia. Już na etapie poszukiwania atrakcyjnej oferty finansowania musisz zwrócić uwagę na podstawowe warunki proponowane przez leasingodawcę. Jednym z czynników jest wartość opłaty wstępnej (WOL), która ma odniesienie bezpośrednio do możliwości odliczenia podatku VAT i uwzględnienia takiej opłaty w kosztach uzyskania przychodu przedsiębiorstwa. Zobacz, jaka opłata wstępna do umowy leasingu jest wymagana i ile może wynieść.
Opłata wstępna za leasing auta używanego może wynieść od 0% do 20-30% wartości leasingowanego pojazdu. Ostateczna wartość takiej opłaty jest uzależniona od indywidualnych regulacji leasingodawcy, a także Twoich preferencji i możliwości finansowych.
Zobacz, jakie samochody używane na leasing z zerową opłatą wstępną możesz kupić od ręki. Sprawdź ofertę na stronie mAuto.pl.
Czynsz inicjalny, czyli inaczej wstępna opłata leasingowa (WOL) to kwota, którą zobowiązujemy się zapłacić podczas podpisywania umowy leasingowej na auto nowe lub używane.
Decydując się na leasing używanego auta, musisz liczyć się z tym, że leasingodawca może wymagać uiszczenia, chociażby minimalnej opłaty początkowej. To istotne z punktu widzenia całkowitych kosztów leasingowych, a także szansy na skorzystanie z uproszczonej procedury weryfikacji wniosku.
Standardowa opłata wstępna dla umów leasingowych na używane auta wynosi ok. 10% wartości środka trwałego. Wybierając modele poleasingowych aut w mAuto, możesz skorzystać też z oferty finansowania z zerową opłatą wstępną. Podpisanie takiej umowy najczęściej wiąże się z nieco wyższą miesięczną ratą oraz całkowitymi odsetkami należnymi do spłaty.
Górna granica opłaty początkowej to najczęściej okolice 30-40% wartości pojazdu. Na tak wysoką opłatę inicjalną zdecyduj się wtedy, kiedy chcesz maksymalnie zredukować wysokość miesięcznej raty leasingowej oraz całkowite koszty odsetkowe.
Opłata wstępna w leasingu może wpływać przede wszystkim na całkowite i miesięczne koszty finansowania. Jeśli podpiszesz umowę leasingu używanego auta z zerową opłatą początkową, wtedy wysokość miesięcznej raty będzie wyższa, podobnie jak całkowita kwota do spłaty wraz z odsetkami.
W praktyce warto wziąć pod uwagę możliwość wpłacenia, chociażby minimalnej opłaty wstępnej. W ten sposób zmniejszasz ryzyko udzielenia finansowania po stronie leasingodawcy, a tym samym masz większe szanse na szybsze uzyskanie decyzji o przyznaniu leasingu na używany samochód.
A zatem zależność jest prosta: niska wpłata własna w leasing to wyższe ogólne koszty, natomiast wysoka opłata początkowa to atrakcyjniejsza miesięczna rata i jednocześnie możliwość podpisania umowy leasingu z uproszczoną procedurą weryfikacji przedsiębiorcy.
W praktyce księgowanie opłaty wstępnej leasingu uwzględniane jest jako koszty uzyskania przychodu przedsiębiorstwa. Dla umowy leasingu operacyjnego na używany samochód to świetna opcja na optymalizację podatkową w firmie.
Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 2019 roku całą kwotę opłaty wstępnej w leasing używanego auta można zaksięgować do kosztów uzyskania przychodu tylko wtedy, kiedy wartość pojazdu nie przekracza 150 000 złotych.
Jeśli wartość samochodu używanego jest większa, wtedy jako przedsiębiorca skorzystasz z odpisów czynszu inicjalnego i opłat miesięcznych proporcjonalnie do pułapu kwotowego nieprzekraczającego limitu wartości pojazdu.
Jako czynny podatnik VAT możesz skorzystać z odliczenia podatku w ramach umowy leasingu używanego samochodu. Zmniejszysz kwotę podatku naliczonego w ramach pełnego odliczenia, o ile korzystasz z leasingowanego auta wyłącznie na potrzeby firmowe. Masz 7 dni od daty poniesienia wydatku na opłatę wstępną, aby zgłosić auto do Urzędu Skarbowego na formularzu VAT-26.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz