Zamknij

Gwarancje pochodzenia – czym są, jak je uzyskać oraz co mówią najnowsze przepisy?

18:04, 02.07.2024 . Aktualizacja: 18:04, 02.07.2024
Skomentuj

Budowanie biznesu na zasadach zrównoważonego rozwoju – to coś, do czego przykłada się coraz większą wagę. Jako przedsiębiorca możesz skorzystać z wielu ekologicznych rozwiązań, które nie tylko wspierają odnawialne źródła energii, ale też pomogą zbudować pozytywny wizerunek firmy i przyspieszyć jej rozwój. Jednym z takich instrumentów są gwarancje pochodzenia energii. Czym są i jakie korzyści mogą przynieść? Sprawdź w naszym artykule!

Czym są gwarancje pochodzenia?

Gwarancje pochodzenia to dokument potwierdzający, że określona w nim ilość energii elektrycznej została wyprodukowana z odnawialnych źródeł, a następnie wprowadzona do energetycznej sieci dystrybucyjnej. Ponadto, zgodnie z Ustawą z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (z późn. zm.), może on sam wybrać źródło energii, w tym:

  • wiatrowej;
  • słonecznej;
  • pozyskiwanej z biogazu, biopłynów, biomasy oraz wodoru odnawialnego,
  • geotermalnej, hydrotermalnej i aerotermalnej.

Jak wygląda taki dokument? Jest on wydawany przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w formie elektronicznej, a każdy z nich jest opatrzony indywidualnym numerem. Na gwarancji pochodzenia znajdują się również informacje dotyczące źródła pochodzenia energii oraz zakupionej ilości prądu z ilością do 1000 kWh (1 MWh).

Ważne jest odróżnienie gwarancji pochodzenia od świadectw pochodzenia energii z odnawialnych źródeł, nazywanymi również zielonymi certyfikatami. Te przyznawane są producentom ekologicznej energii, którzy wytwarzają ją we własnych instalacjach. Dodatkowo istnieje obowiązek ich nabycia – w odróżnieniu od gwarancji pochodzenia, które są dobrowolne i zależą wyłącznie od decyzji kupującego.

Gwarancje pochodzenia energii elektrycznej są przedmiotem obrotu na Towarowej Giełdzie Energii.

Kto i jak może kupić gwarancje pochodzenia energii elektrycznej?

Każdy przedsiębiorca, który chce wspierać rozwój zielonej branży energetycznej, może kupić gwarancje pochodzenia. 

W praktyce, jeśli chodzi o odbiorców końcowych, nie ma znaczenia ani profil, ani wielkość przedsiębiorstwa, a na taki zakup decydują się przede wszystkim te firmy, które chcą zbudować lub wzmocnić swój ekologiczny wizerunek, lub gwarancje są mu potrzebne, aby skorzystać z programów wsparcia dla przedsiębiorstw propagujących ideę zrównoważonego rozwoju.

Co ważne, zakup gwarancji nie wiąże się z fizycznym dostarczeniem energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Każdy certyfikat jest poświadczeniem, że deklarowana ilość energii faktycznie jest w użytku – nie ma więc znaczenia, czy trafi do ciebie fizycznie, czy tylko wirtualnie. Koniec końców, i tak zostanie wykorzystana i przyczyni się do rozwoju branży OZE.

To cenna wiadomość dla ciebie jako przedsiębiorcy. Gwarancje pochodzenia możesz zatem kupić od każdego podmiotu, nie tylko swojego sprzedawcy prądu w ramach podpisanej z nim umowy na energię elektryczną. Nie tylko rozwiązuje to problem, jeśli Twój sprzedawca nie oferuje takiej opcji, ale też pozwala znaleźć lepszą ofertę. Wielu sprzedawców, w tym E.ON Polska, pozwala kupić gwarancje pochodzenia w trybie stand alone, bez konieczności wiązania się długoterminowym kontraktem.

Od 1 stycznia 2024 roku nowe przepisy dotyczące gwarancji pochodzenia energii

Zgodnie z ostatnią nowelizacją Ustawy o OZE, od 1 stycznia 2024 roku gwarancje pochodzenia mogą wskazywać nie dłuższy niż sześciomiesięczny okres wytworzenia energii z odnawialnych źródeł. Celem zmian jest stymulacja produkcji zielonej energii, co zwiększy podaż certyfikatów i w efekcie przełoży się na niższe ceny zakupu dla odbiorców końcowych. Dzięki temu łatwiej nabyć taką energię i wspierać ekologiczną transformację branży energetycznej.

Zakup gwarancji pochodzenia – ten jeden dokument przyniesie twojej firmie mnóstwo korzyści

Gwarancjom pochodzenia przyświeca idea wsparcia dla branży OZE i stopniowego zwiększania produkcji czystej energii z ekologicznych źródeł. Jakkolwiek takie rozwiązania przynoszą szereg bezpośrednich korzyści również odbiorcy końcowemu. 

Nabycie stosownego certyfikatu potwierdza, że twoje przedsiębiorstwo zarządzane jest w sposób uwzględniający ochronę środowiska naturalnego. Dzięki temu:

  • możesz trafić do większej liczby klientów, którzy coraz częściej zwracają uwagę na obecność ekologicznych rozwiązań w firmach, z których usług korzystają – to naprawdę duża grupa konsumentów;
  • zdobędziesz przewagę konkurencyjną nad firmami o podobnej charakterystyce;
  • zyskasz uznanie w oczach potencjalnych kontrahentów, nie tylko lokalnych, ale też zagranicznych;
  • pozyskasz nowe ścieżki rozwoju przedsiębiorstwa – korzystanie z czystej energii jest niekiedy warunkiem koniecznym składania ofert przetargowych.

Dodatkowo gwarancje pochodzenia możesz wykorzystać na potrzeby certyfikacji ESG czy wypłaty rekompensat dla firm działających w sektorze energochłonnym.

Jak widać, gwarancje pochodzenia są nie tylko bardzo przydatnym, ale wręcz niezbędnym instrumentem w nowoczesnym biznesie. Warto z nich skorzystać, tym bardziej że są one łatwo dostępne. To prosty sposób na wsparcie rozwoju i branży OZE, i swojej firmy!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%