Zamknij

Zawleczki w przemyśle - przegląd zastosowań i rodzajów

12:28, 21.03.2024 . Aktualizacja: 12:28, 21.03.2024
Skomentuj

Trudno o bardziej charakterystyczny element metalowy, który służy do zabezpieczania części ruchomych. Zawleczka to niepozorny, ale niezwykle ważny „kawałek drutu”, który jest w pełni profesjonalnym produktem stosowanym w maszynach. Oczywiście na rynku znajdziesz wiele typów zawleczek, a każda z nich ma swoje zastosowanie. Poznaj ich charakterystykę nieco bliżej!

Jak wygląda zawleczka i czym właściwie jest?

Można powiedzieć, że zawleczki to drobne elementy o przekroju półokrągłym. Wykonane są najczęściej ze stali ocynkowanej, by korozja nie osłabiła ich konstrukcji. Ich wygląd przypomina nieco skuwkę do włosów. Na jednym końcu zawleczki jest uszko, natomiast po drugiej stronie dwa zakończenia drutów półokrągłych. Na rynku możesz znaleźć 4 najpopularniejsze rodzaje zawleczek. To produkty:

  • z pierścieniem;
  • proste;
  • sprężyste pojedyncze;
  • sprężyste podwójne.

Jakie jest zastosowanie zawleczki w przemyśle?

Konstrukcja tego elementu jest dosyć prosta, co ma związek ze spełnianą funkcją. Przede wszystkim zawleczki zapobiegają przed odkręcaniem się nakrętek ze śrub. Pod wpływem siły odśrodkowej działającej na elemencie może dochodzić do samowolnego odkręcenia, co miałoby negatywne skutki na działanie maszyny. Dlatego na wałkach, trzpieniach, czy śrubach stosuje się otwory wywiercane przy zakończeniu elementu. To właśnie w nich umieszcza się zawleczki, które stanowią zabezpieczenie przed odkręceniem się nakrętki.

Aby zawleczki spełniały swoje zadanie, konieczne jest ich odpowiednie założenie. Nie wystarczy jedynie przełożyć zawleczkę przez otwór w elemencie. Konieczne jest też załamanie w przeciwnych kierunkach dwóch drutów. Właśnie w ten sposób możliwe jest pewne zabezpieczenie przed odkręceniem.

Dlaczego jeszcze stosuje się zawleczki w przemyśle?

Oprócz oczywistej ochrony przed odkręcaniem i zwiększeniem bezpieczeństwa, zawleczki stosuje się też dla ustabilizowania całej konstrukcji. Bardzo często wałki oraz inne elementy obracające się są bardzo dobrze wyważone. Jednak nawet niewielkie bicie lub proces nagłego uruchomienia urządzenia może powodować minimalne luzowanie części łączonych. Z czasem istnieje ryzyko powstania luzów, które mogą wpływać na stabilność maszyny i całej konstrukcji.

Dlatego dla zwiększenia jakości połączenia stosowane są właśnie zawleczki o najróżniejszym typie. Jeśli zachodzi ryzyko powstawania sił osiowych, pod zawleczkę montowane jest podkładka.

Gdzie zaopatrywać się w wysokiej jakości zawleczki?

Stosowanie niezawodnych zawleczek ma wpływ na trwałość konstrukcji i bezproblemową eksploatację urządzenia. Dlatego bez względu na gałąź przemysłu warto uwzględnić skorzystanie z najwyższej jakości części zabezpieczających. Ich trwałość można poznać po spełnieniu norm i standardów np. AN 77, AN 94, DIN 94, AN 75 i AN 76. Duże znaczenie ma też proces produkcji i zastosowane materiały. Zdecydowanie lepszym wyborem są zawleczki ze stali ocynkowanej niż pozbawione ochrony zewnętrznej.

Przed złożeniem zamówienia zawsze dokładnie zapoznaj się z ofertą sklepu, by zapewnić sobie maksymalną jakość produktów.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%