Doskwiera Ci ból, sztywność albo obrzęk stawów? Odczuwasz ich ograniczoną ruchomość, a może słyszysz nieprzyjemne chrupanie podczas ruchu? Najwyższa pora odwiedzić gabinet ortopedy i fizjoterapeuty. Dobry pomysł może stanowić także suplementacja. Wybrany przez Ciebie preparat powinien zawierać składniki, które wymieniamy poniżej.
Przegląd badań naukowych opublikowany w 2021 roku dowodzi, że suplementacja kolagenu poprawia ruchomość stawów i zmniejsza związane z nią dolegliwości bólowe[1]. Wykazano również pozytywny wpływ suplementacji kolagenu na syntezę ustrojowego białka strukturalnego. To dobra wiadomość dla osób z chorobą zwyrodnieniową stawów.
Polecamy wybór kolagenu hydrolizowanego. Ma mniejsze cząsteczki o większej biodostępności. Charakteryzuje się także wygodną formą spożycia: proszku do rozpuszczenia w wodzie. Żeby suplementacja kolagenu na stawy przyniosła pożądane rezultaty, powinna trwać minimum 3 miesiące. Pierwsze efekty zauważysz jednak już po 2-4 tygodniach.
W składzie suplementów diety na stawy koniecznie powinien znaleźć się kwas hialuronowy. To polisacharyd, który naturalnie występuje w tkance łącznej. Charakteryzuje się silnymi właściwościami higroskopijnymi: 1 cząsteczka kwasu hialuronowego wiąże aż 250 cząsteczek wody. Wiele osób wybiera kwas hialuronowy na kolana, ponieważ zwiększa on ilość mazi stawowej, poprawia ruchomość stawów i rozprowadza substancje odżywiające chrząstkę stawową.
Dużą popularnością cieszy się także wiskosuplementacja, czyli zastrzyki dostawowe z kwasem hialuronowym. Ortopedzi w Szczecinku i okolicach oferują iniekcje w cenie 200-250 zł. Dla pożądanych rezultatów najlepiej wykonać serię zastrzyków dostawowych w odstępach ustalonych przez lekarza. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: https://wybieramykolagen.pl/kwas-hialuronowy-na-stawy
Glukozamina i chondroityna to związki naturalnie występujące w chrząstce i mazi stawowej. Z wiekiem organizm syntezuje je w mniejszej ilości, co koreluje z procesem degradacji chrząstki stawowej. Warto rozważyć ich suplementację.
Działanie glukozaminy i chondroityny:
·przeciwzapalne,
·antyoksydacyjne,
·przeciwfibrotyczne,
·zmniejszające tarcie,
·ograniczające dolegliwości bólowe,
·poprawiające ogólną mobilność.
Organiczny związek siarki pod postacią metylosulfonylometanu (MSM) to cenny składnik suplementów diety na stawy. Słynie w szczególności ze swojego działania przeciwzapalnego i przeciwbólowego. Ponadto spowalnia procesy starzenia, w tym twardnienie i degradację włókien kolagenowych.
Niepozorny kwas askorbinowy ma istotny wpływ na kondycję stawów. Przede wszystkim witamina C wspomaga produkcję kolagenu, co wspomaga naturalne procesy regeneracyjne. Ponadto witamina C ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne.
Znasz już 6 podstawowych składników, jakie powinien zawierać dobry suplement diety na stawy. Poza nimi możesz zwrócić uwagę także na zawartość ekstraktów roślinnych o właściwościach przeciwzapalnych, np. z kadzidłowca indyjskiego. Pamiętaj, że nie ma jednego, cudownego środka na stawy. Suplementację dopasuj do własnych potrzeb, najlepiej w konsultacji z lekarzem.
Załącznik:
Shape1
[1] Khatri M, Naughton RJ, Clifford T, Harper LD, Corr L. The effects of collagen peptide supplementation on body composition, collagen synthesis, and recovery from joint injury and exercise: a systematic review. Amino Acids. 2021 Oct;53(10):1493-1506. doi: 10.1007/s00726-021-03072-x. Epub 2021 Sep 7. PMID: 34491424; PMCID: PMC8521576.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz