Zamknij

Silosy na kiszonkę – jak je odnowić niskim kosztem?

. + 13:51, 12.12.2023 Aktualizacja: 13:51, 12.12.2023
Skomentuj

Współczesne gospodarstwo rolne, zwłaszcza średniej i dużej wielkości, nie może obejść się bez zbiornika na kiszonkę. Silosy na kiszonkę mogą mieć różną formę, różne wielkości i kształty, ale ich funkcja zawsze jest taka sama – przygotowywanie i przechowywanie gotowego produktu.

Jak tanio odnowić silosy na kiszonkę?

Kluczową kwestią w przypadku produkcji rolnej jest optymalizacja kosztów, zwłaszcza tych ponoszonych na wydatki inwestycyjne. Jest jednak sposób, aby zrewitalizować istniejące, betonowe silosy wykorzystywane do przygotowywania kiszonki, bez konieczności wyburzania i stawiania nowych. Wykorzystuje się w tym celu nowoczesne materiały, czyli tworzywa sztuczne.

Produkuje się z nich wykładziny chemoodporne, które instaluje się w istniejących, często wysłużonych i zniszczonych już silosach. Dzięki temu zbiornik może nadal pełnić swoją funkcję, a koszt renowacji jest ułamkiem ceny budowy nowej instalacji.

Czas na większą wydajność

Silosy na kiszonkę zużywają się w trakcie eksploatacji, co jest naturalnym procesem. Beton narażony jest na działanie żrących substancji powstających w procesie kiszenia. Po latach powierzchnia staje się porowata i chłonna. Maty z tworzyw sztucznych pozwalają niemal od razu przywrócić zbiornikowi dawną sprawność. Co więcej, nowa wykładzina pozwala zachować stabilną temperaturę w silosie w trakcie procesu kiszenia, a to pozytywnie wpływa na jakość gotowego wyrobu.

Nawet mocno zniszczona konstrukcja betonowa może odzyskać pełną szczelność w bardzo krótkim czasie. Po takim odnowieniu, instalacja jest gotowa do pracy. Zastosowanie innowacyjnych materiałów przekłada się na długą żywotność tak odnowionego silosu. Materiał jest dopuszczony do kontaktu z żywnością i jest odporny na działanie kwasów. Jego właściwości nie pogarszają się z upływem czasu, dlatego wydajność procesu kiszenia zostaje zachowana.

Silosy na kiszonkę jak nowe

Ważnym aspektem takiej operacji jest nie tylko zwiększenie wydajności instalacji, ale także poprawa jej estetyki. Widać to zwłaszcza w gospodarstwach z kilkudziesięcioletnim stażem pracy, gdzie kiszonka powstaje często w mocno wyeksploatowanych silosach betonowych. Proces odnowy jest bardzo szybki i sprowadza się do aplikacji przygotowanych wcześniej, gotowych elementów, z których powstaje wewnętrzna warstwa zbiornika.

Wszystkie elementy tworzą szczelną całość i wpływają pozytywnie na wizualny odbiór takiej konstrukcji. W przypadku powierzchni nieregularnych, w tym zbiorników cylindrycznych, można zastosować także termoplastyczne wykładziny syntetyczne, które dopasowują się do kształtu silosa.

Posiadaną infrastrukturę można także łatwo rozbudować. Wystarczy instalacja dodatkowego zbiornika. Nowoczesne silosy na kiszonkę powstają jako wolnostojące konstrukcje z tworzyw sztucznych. Posiadają wszystkie zalety zbiorników tego typu, a w dodatku przekonują relatywnie niską ceną i prostotą montażu.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%