Zamknij

In-House SEO czy zlecenie pozycjonowania agencji?

art. sponsorowany + 13:32, 08.12.2023 Aktualizacja: 13:33, 08.12.2023

Pozycjonowanie, jako kluczowy element strategii marketingowej, to tajemnicza dziedzina, która kształtuje sukces w świecie e-commerce. Każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę z konkurencji o uwagę klienta, a świat cyfrowy oferuje nieskończone możliwości dotarcia do szerokiego grona odbiorców. W tej rzeczywistości, gdzie rywalizacja o wzrok internauty jest coraz bardziej intensywna, skuteczne pozycjonowanie staje się kluczem do osiągnięcia sukcesu biznesowego. W związku z tym jako Agencja SEO / SEM Sunrise System wiemy, że decyzja dotycząca sposobu realizacji tego procesu staje się kluczowym wyborem dla każdego przedsiębiorcy. Czy warto zlecać to zewnętrznej agencji czy lepiej zainwestować w wewnętrzny dział SEO? Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, a wybór może mieć istotne konsekwencje dla przyszłości firmy.

Główne cel pozycjonowania

Gdybyśmy zapytali dowolnego właściciela firmy, jaki jest jego główny cel, bez wahania odpowie: chcę dotrzeć do jak największej liczby klientów; chcę sprzedawać swoje produkty; chcę zarabiać. Dotarcie do potencjalnego odbiorcy jest łatwe jak nigdy dotąd, ponieważ świat cyfrowy umożliwia komunikację praktycznie z każdego miejsca na globie.

Wszędzie, gdzie jest dostęp do Internetu, możemy znaleźć firmę oferującą produkty, którymi jesteśmy właśnie zainteresowani. To daje nieograniczone możliwości rozwoju dla sektora e-commerce. Aby zaistnieć w dzisiejszej cyfrowej rzeczywistości, należy nieustannie pracować nad widocznością biznesu w sieci. Mimo że usługa pozycjonowania ciągle zyskuje na popularności, wielu z nas nie rozumie, na czym dokładnie polega, co tylko nakręca jej mityzowanie. W zasadzie każdy przedsiębiorca pragnący rozpocząć z nią przygodę musi zadać sobie pytanie: komu powierzyć pozycjonowanie sklepu?

Kto powinien zająć się pozycjonowaniem mojego sklepu?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bo opcji jest kilka. Gdybyśmy chcieli maksymalnie je uprościć, możemy sprowadzić je do działań zewnętrznych lub wewnętrznych. Te pierwsze to outsourcing pozycjonowania w agencji marketingowej. Zlecamy innemu podmiotowi działania, które mają doprowadzić do poprawy widoczności sklepu i wygenerowania nowego ruchu na stronie, a finalnie zwiększenia sprzedaży. Podpisujemy umowę, opowiadamy o swoich celach i rozpoczynamy usługę. Drugie rozwiązanie polega na zbudowaniu swojego działu (albo mini działu) SEO. Zatrudniamy pozycjonera np. na umowę o pracę. Specjalista działa wtedy tylko dla nas i zajmuje się wyłącznie naszą stroną internetową.

Wybór sposobu pozycjonowania nie jest taki prosty i niesie ze sobą pewne konsekwencje, dlatego decyzja powinna być świadoma. Przeanalizujmy zatem pozytywy i negatywy każdego rozwiązania.

SEO in-house – wyzwania i koszty

Zatrudnienie specjalisty czy grupy specjalistów na pełen etat wymaga czasu. Znalezienie odpowiedniego kandydata do pracy nie jest łatwe. Trzeba umieścić ogłoszenia czy przeprowadzić proces rekrutacji. Nie tylko warstwa organizacyjna może spędzać sen z powiek. Dużo trudniejsze może okazać się sprawdzenie, czy dana osoba ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie. O ile większość przedsiębiorców bez problemu będzie potrafiła sprawdzić kompetencje pracowników biurowych, analityków, specjalistów od kontaktu z klientem, finansistów czy lingwistów, o tyle weryfikacja wiedzy pozycjonera będzie bardzo trudna. SEO jest specjalistyczną dziedziną i tak jak wspomniałem wcześniej, związana jest z wieloma niewiadomymi. Jak zatem zatrudnić kogoś dobrego?

Nie tylko znalezienie i weryfikacja specjalisty może stanowić wyzwanie. Kolejnym zadaniem będzie zbudowanie zakresu obowiązków. Skoro dana osoba ma pracować na pełen etat tylko dla nas, to musimy wiedzieć: za co jej płacimy, co robi oraz ile czasu zajmuje jej wykonanie konkretnych zadań. Dodatkowo jak rozliczać wykonane zadania, skoro ich rezultaty pojawią się dopiero za dłuższy czas? Jak zatem ocenić czy dana osoba pracuje efektywnie?

Ile kosztuje SEO in-house?

Zastanówmy się, z jakimi kosztami trzeba liczyć się podczas organizacji swojego firmowego jednoosobowego działu SEO.

Zarobki specjalisty SEO na etacie

Najważniejsze jak zawsze będą pieniądze, dobremu specjaliście SEO trzeba odpowiednio zapłacić. Jak podaje Pracuj.pl, średnie zarobki pozycjonera w Polsce oscylują wokół 6700 złotych brutto, co przekłada się na około 8072,16 złotych łącznego kosztu pracodawcy.

Podsumowanie 

Podsumowując, SEO (o którym dowiesz się więcej również na https://www.sunrisesystem.pl/pozycjonowanie-stron/) stanowi nieodłączny element dzisiejszego świata biznesu online. Bez względu na to, czy wybierzemy współpracę z agencją marketingową, czy postawimy na własny dział SEO, kluczowe jest zrozumienie, że skuteczność tego procesu zależy nie tylko od wyboru ścieżki, ale również od stałej analizy i dostosowywania strategii do zmieniających się warunków rynkowych. Bez wątpienia, pozycjonowanie to inwestycja w przyszłość firmy, która wymaga zaangażowania, świadomości i ciągłego rozwoju. W obliczu dynamicznego świata cyfrowego, właściwe pozycjonowanie staje się nie tylko narzędziem marketingowym, ale także kluczowym elementem budowania trwałych relacji z klientami i osiągania sukcesu e-commerce.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%