Kurs GoIT z zakresu analizy danych to doskonała okazja dla osób, które chcą rozpocząć swoją karierę jako Data Analyst. Program szkoleniowy rozpoczyna się od podstawowych zagadnień, takich jak zbieranie, porządkowanie i interpretacja danych. Studenci sukcesywnie poszerzają swoją wiedzę i umiejętności, ucząc się technik analizy statystycznej czy korzystania z narzędzi do wizualizacji.
Podczas szkolenia GoIT uczestnicy mają okazję pracować nad rzeczywistymi przypadkami zastosowania analizy danych, co pozwoli im na zdobycie praktycznego doświadczenia. Ponadto, szkolenie zawiera również elementy rozwoju umiejętności miękkich, takich jak komunikacja, prezentacja i współpraca w zespole.
Przetwarzanie danych polega na badaniu, oczyszczaniu, obróbce i interpretacji informacji zawartych w dostępnych zbiorach. Jego celem jest odkrycie ukrytych wzorców, zależności i trendów, a także uzyskanie konkretnych wniosków, które mogą być wykorzystane do podejmowania decyzji biznesowych. Odgrywa to coraz większą rolę zarówno dla przedsiębiorstw, jak i naukowców.
W rezultacie możliwe jest lepsze zrozumienie zachowań klientów, optymalizacja procesów biznesowych, prognozowanie trendów rynkowych oraz wiele innych zastosowań, które pozwalają uzyskać przewagę konkurencyjną.
Z pewnością jest to specjalista, który posiada umiejętności pozwalające efektywnie interpretować duże zbiory zgromadzonych informacji. Tak naprawdę ten zawód jest dla każdego, kto potrafi i lubi je analizować. Takim pracownikiem IT może zostać zarówno osoba po studiach, jak i po kursach.
Analityk musi być również w stanie podejmować szybkie decyzje oraz działać w dynamicznym, często zmieniającym się środowisku. Kluczowym czynnikiem jest chęć ciągłego rozwoju i nauki.
Zainteresowani pracą na tym stanowisku powinni posiadać doświadczenie w analizie danych oraz programowaniu. Można je zdobyć biorąc udział w szkoleniach GoIT przygotowanych z myślą o osobach początkujących, które mogą od pierwszych kroków zetknąć się z zadaniami praktycznymi.
Na kursie nauczysz się analizować dane za pomocą najnowocześniejszych narzędzi i technik. Będziesz także poszerzać swoją wiedzę z zakresu programowania w języku Python, tworzenia raportów i wizualizacji danych czy statystyki. Zdobędziesz takie kwalifikacje, jak umiejętność wyciągania istotnych wniosków z dużych zbiorów danych oraz tworzenie strategii biznesowych.
To doskonała okazja do rozwoju zawodowego. Nauczysz się m.in.:
Co ważne, jest to praca z praktycznymi projektami, które pozwolą Ci zdobywać doświadczenie na rzeczywistych problemach do rozwiązania, co jest później dużym atutem w czasie rozmów rekrutacyjnych.
Po ukończeniu szkolenia Data Analyst w GoIT otwiera się cały wachlarz możliwości. To, jak zdobyte umiejętności zostaną wykorzystane na rynku pracy, zależy od każdego indywidualnie. Poniżej przykładowe i najlepsze kierunki, nad którymi można się zastanawiać posiadając już wymienione wyżej umiejętności:
O nim już było sporo, ale jeszcze raz to powtórzmy - to specjalista, który analizuje dane, tworzy raporty i wyciąga wnioski na ich podstawie. Może pracować w różnych branżach, nie tylko w IT, takich jak marketing, finanse, e-commerce, zdrowie, edukacja i wiele, wiele innych. Jego kompetencje są potrzebne obecnie w bardzo wielu sektorach.
Specjalista Data Science, który korzysta z zaawansowanych technik statystycznych i uczenia maszynowego do przewidywania trendów i opracowywania modeli predykcyjnych.
Osoba zajmująca się m.in. opracowywaniem strategii opartych na danych, aby ulepszyć działanie firmy i zwiększyć jej efektywność.
Specjalista zajmujący się projektowaniem, budowaniem i zarządzaniem infrastrukturą danych oraz bazami, aby umożliwić analizę i przetwarzanie dużych ilości informacji.
Data Visualization Specialist
Osoba zajmująca się wizualizacją danych, czyli tworzeniem grafik, wykresów i interaktywnych dashboardów, aby przedstawiać je w sposób zrozumiały i atrakcyjny dla użytkowników.
Specjalista zajmujący się przetwarzaniem dużych zbiorów (tzw. Big Data), często z wykorzystaniem specjalnych narzędzi i technologii (np. języki Java, Python czy Scala).
Oczywiście powyższe opcje to tylko kilka przykładów, a faktyczne możliwości kariery mogą się różnić w zależności od indywidualnych zainteresowań, umiejętności i doświadczenia. Trzeba też podkreślić, że do tego, aby zrobić prawdziwą karierę na jednym z wymienionych stanowisk, mogą być potrzebne dodatkowe kwalifikacje, szkolenia i kursy oraz przede wszystkim doświadczenie związane z konkretnym zawodem. Bardzo ważne obok twardych kwalifikacji technicznych są też tzw. umiejętności miękkie.
Do najważniejszych umiejętności miękkich w tej roli należą:
Istnieje wiele innych ścieżek zawodowych, a także wiele kierunków rozwoju, takich jak specjalizacja w konkretnej branży, rozwój umiejętności programistycznych czy zdobywanie certyfikatów branżowych. Kurs Data Analyst w GoIT to warty uwagi pomysł na start.