Zamknij

Kurs kwalifikacyjny pedagogiczny dla nauczycieli: informator dla przyszłych kursantów

. + 20:17, 20.11.2023 Aktualizacja: 20:17, 20.11.2023
Skomentuj

Jeśli uważnie śledzisz oferty pracy w oświacie lub interesuje cię zatrudnienie w szkole, to z pewnością już wiesz, że na wolne stanowiska mogą ubiegać się wyłącznie osoby mające przygotowanie pedagogiczne. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 1 sierpnia 2017 r. jest to: nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki szczegółowej, nauczanych w wymiarze nie mniejszym niż 270 godzin w powiązaniu z kierunkiem (specjalnością) kształcenia oraz pozytywnie ocenioną praktyką pedagogiczną – w wymiarze nie mniejszym niż 150 godzin. Jednym ze sposobów na ich zdobycie jest kurs kwalifikacyjny pedagogiczny dla nauczycieli.

Dla kogo kwalifikacyjny kurs pedagogiczny?

Kurs kwalifikacyjny pedagogiczny dla nauczycieli (dostępny np. na platformie epedagog.edu.pl) jest dedykowany słuchaczom z wykształceniem wyższym. Warto mieć jednak na uwadze, że w niektórych sytuacjach placówki mogą wyrazić zgodę na tzw. warunkowe przystąpienie do kursu, czyli udział bez ukończonych wcześniej studiów I lub II stopnia. Każdy z takich przypadków jest rozpatrywany indywidualnie.

Kurs kwalifikacyjny jest polecany osobom, które nie mają przygotowania pedagogicznego, a chcą prowadzić zajęcia dydaktyczne w placówkach oświatowych. Szkolenie jest również dedykowane kadrze szkolącej ratownictwa wodnego oraz wszystkim innym osobom, które pracują lub chcą znaleźć zatrudnienie w branży edukacyjnej.

Program kursu kwalifikacyjnego dla nauczycieli

Kurs kwalifikacyjny pedagogiczny dla nauczycieli obejmuje dwie części:

  • teorię w formie e-learningu (270 godzin),
  • praktykę (150 godzin), z której kursanci mogą zostać zwolnieni, jeżeli mają już udokumentowane doświadczenie zawodowe zgodne z programem kursu.

Jeżeli chodzi o teorię, to kursanci przerabiają 8 modułów obejmujących szczegółowe zagadnienia. W programie znalazły się między innymi:

  1. Pedagogika ogólna – subdyscypliny pedagogiki, emisja głosu;
  2. Psychologia ogólna – teorie rozwoju człowieka, ludzki umysł w ujęciu psychologicznym;
  3. Dydaktyka ogólna – kształcenie a nauczanie, dydaktyka jako subdyscyplina pedagogiczna;
  4. Socjologia i pedagogika społeczna – geneza i rozwój pedagogiki społecznej, marginalizacja i wykluczenie;
  5. Teoria wychowania – wychowanie przez i do wartości, warunki skutecznego wychowania;
  6. Diagnostyka i badania pedagogiczne – diagnostyka pedagogiczna, metody i techniki badań społecznych;
  7. Historia wychowania – starożytność, średniowiecze, renesans i barok, od świecenia do współczesności;
  8. Etyka i filozoficzne koncepcje człowieka – aksjologiczny charakter buty ludzkiego, filozofia człowieka a koncepcje i inne działy filozofii.

Pełny program kursu kwalifikacyjnego pedagogicznego dla nauczycieli znajdziesz na tej stronie: https://epedagog.edu.pl/oferta/kursy/kurs-kwalifikacyjny-pedagogiczny-dla-nauczycieli-270-godzin-teorii-150-godzin-praktyki.

Co po kursie dla nauczycieli?

Absolwenci kursów kwalifikacyjnych – w tym przypadku pedagogicznego dla nauczycieli – otrzymują zaświadczenie na wzorze Ministra Edukacji Narodowej potwierdzające nabytą wiedzę i umiejętności niezbędne do realizacji zadań zawodowych. Aby je uzyskać, należy nie tylko przerobić materiał teoretyczny i zrealizować praktyki, ale także zdać testy cząstkowe oraz egzamin końcowy.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%