Zamknij

Ile trwa załatwienie kredytu hipotecznego?

09:12, 25.08.2023 . Aktualizacja: 09:12, 25.08.2023
Skomentuj

Kredyt hipoteczny jest dla wielu z nas jedyną opcją na posiadanie własnych czterech kątów. Szczególnie że ceny nieruchomości poszybowały ostro w górę. Jak wygląda proces starania się o środki na kupno nieruchomości lub budowę domu? Jakie dokumenty musimy złożyć, aby otrzymać finansowanie? Odpowiadamy.

Kredyt hipoteczny – dla kogo jest dobrym rozwiązaniem?

O kredyt hipoteczny starają się przeważnie te osoby, które nie mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania lub budowę domu za gotówkę. Dla wielu osób głównym argumentem przemawiającym za kredytem hipotecznym są równie wysokie ceny najmu lokali mieszkalnych. Możemy zatem spotkać się z opinią, że preferują spłacanie rat kredytu nawet przez 30 lat, niż płacenie odstępnego w podobnej kwocie. Nietrudno się z tym powodem nie zgodzić.

Jednak otrzymanie kredytu hipotecznego i kupno lub budowa własnego domu jest sporym przedsięwzięciem, do którego należy się solidnie przygotować. Konsument, który chce skorzystać ze środków banku, musi się wykazać przedsiębiorczością i determinacją. Czekają go spore wyzwania i wiele trudnych decyzji do podjęcia. W pierwszej kolejności konsument musi się zastanowić, jakim budżetem dysponuje i jaką ma zdolność kredytową. Dzięki tym informacjom będzie w stanie oszacować, na jakie mieszkanie go stać. Będzie mógł zatem rozpocząć poszukiwania odpowiedniego lokum. Kolejna ważna kwestia to dokumenty, które musi skompletować, a których wymaga bank. To jednak nie koniec. Konsument stoi bowiem przed wyborem banku, a co za tym idzie kredytu. Kredytobiorca musi dokładnie wiedzieć, na które parametry należy zwrócić uwagę, by kredyt nie był zbyt drogi. Jak możemy zauważyć, każdy z tych kroków wymaga poświęcenia czasu i zdobycia konkretnej wiedzy.

Jakie są etapy pozyskiwania kredytu hipotecznego?

Aby usystematyzować informacje i wyeliminować chaos, warto wiedzieć, z jakich etapów składa się pozyskiwanie kredytu. Przyjmijmy, że mniej więcej obliczyliśmy swoją zdolność kredytową i wiemy, jakie mamy szanse na pozyskanie kredytu w pożądanej wysokości. Teraz naszym kolejnym krokiem jest:

  • Wyszukanie najkorzystniejszej oferty kredytowej – przeważnie w celu wyszukania najlepszej oferty koncertujemy się na samodzielnym przeszukiwaniu Internetu. Niektórzy fatygują się do oddziałów różnych banków z prośbą o przedstawienie propozycji kredytu. Jeśli jednak nie mamy na to czasu, możemy skorzystać z usług doradcy finansowego, który przedstawi nam oferty dopasowane do naszej sytuacji finansowej i naszych potrzeb. Z pewnością skróci to czas poszukiwania najlepszego dla nas kredytu.
  • Skompletowanie niezbędnych dokumentów – zanim zdecydujemy się złożyć w banku stosowny wniosek, warto zapoznać się, jakie dokumenty będą wymagane. Niekiedy czas oczekiwania na otrzymanie zaświadczeń i dokumentów wydłuży czas pozyskania kredytu. Możemy zatem postarać się o ich otrzymanie, zanim złożymy wniosek.
  • Wypełnienie wniosku kredytowego – jeżeli zdecydowaliśmy się już na ofertę konkretnego banku, czas na złożenie wniosku. Do wniosku należy dołączyć część dokumentacji. Jeśli postaraliśmy się o nią wcześniej, możemy dołączyć je do wniosku.
  • Dostarczenie dokumentacji – co prawda, niektóre dokumenty złożyliśmy wraz z wnioskiem, jednak nie zawsze ich załatwienie jest możliwe przed jego złożeniem. Jeśli czegoś nam brakuje lub bank wymaga sprostowania, lub korekty to dzieje się to właśnie na tym etapie.
  • Badanie zdolności i historii kredytowej – aby bank mógł wykonać analizę naszej zdolności kredytowej, musi posiadać np. zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu, o które możemy się postarać na kilka dni przed złożeniem wniosku. Więcej koniecznych do badania danych wpisaliśmy w formularzu kredytowym. Kolejną częścią tego etapu jest sprawdzenie naszej wiarygodności w bazach informacji kredytowej i gospodarczej. Warto, abyśmy my sami zwrócili się do Biura Informacji Kredytowej o raport BIK, jeszcze przed złożeniem wniosku. Dzięki temu będziemy mieli szanse na jego korektę. O tym, jak pobrać bezpłatny raport BIK przeczytamy w kategorii blog na stronie internetowej everlike.pl.
  • Wydanie decyzji kredytowej – etap oczekiwania na decyzję kredytową może być dla konsumenta dość nerwowy. Niemniej jednak w tym momencie niewiele możemy zrobić, prócz uzbrojenia się w cierpliwość.  

Ile trwa załatwienie kredytu hipotecznego?

Czas oczekiwania na przydzielenie kredytu hipotecznego może być bardzo różny. Wiele zależy od naszego przygotowania i czasu, w jakim skompletujemy niezbędne dokumenty. Nie mniej, jednak jeśli dostarczyliśmy do banku wymagane pisma i poprawnie złożyliśmy wniosek, bank ma na podjęcie decyzji 21 dni. Należy jednak zaznaczyć, że czas ten jest liczony od chwili, w której faktycznie dostarczyliśmy wszystkie niezbędne dokumenty. Czas na podjęcie przez bank decyzji wyznacza Ustawa o kredycie hipotecznym. Nie jest to zatem zależne od wewnętrznych procedur banku, lecz jest podyktowane odgórnymi rozporządzeniami.

Jaki jest realny czas oczekiwania na udzielenie kredytu hipotecznego?

Tak naprawdę czas oczekiwania na decyzję jest ten sam dla wszystkich konsumentów. Jednak etap kompletowania dokumentów, może ten czas wydłużyć. Jeszcze kilka lat temu, gdy kredyty hipoteczne cieszyły się większym zainteresowaniem, czas pozyskania kredytu sięgał nawet sześciu tygodni. Obecnie ze względu na wysokie ceny mieszkań, a także wysokie stopy procentowe, a co za tym idzie droższymi kredytami, zainteresowanie nimi nieco spadło. Możemy się zatem spodziewać, że cały proces pozyskania kredytu nie potrwa dłużej niż kilka tygodni. Niektóre banki stosują również dwuetapową weryfikację wniosków, co również wydłużało czas oczekiwania na przyznanie kredytu i wypłatę środków. Weryfikacja bywa zatem podzielona na decyzję wstępną i ostateczną. Dopiero po ostatecznej decyzji jesteśmy wezwani do podpisania umowy.

Ile czasu ma bank na wypłatę środków z pozyskanego kredytu hipotecznego?

Jeśli staraliśmy się o kredyt gotówkowy, zaraz po podpisaniu umowy możemy się spodziewać zasilenia naszego konta. Sytuacja przy kredycie hipotecznym jest zgoła inna. Wypłaty środków możemy się spodziewać do siedmiu dni roboczych w przypadku kredytu na zakup nieruchomości z rynku wtórnego. W przypadku nieruchomości wykupywanej z rynku pierwotnego czas ten jest wydłużony do 21 dni roboczych. Czas wypłaty środków powinien być także określony na umowie kredytowej. Co więcej, czas na wypłatę środków zależy także od rodzaju wypłaty środków. Powyżej zamieściliśmy czas wypłaty środków w systemie jednorazowym, czyli w jednej transzy. W przypadku np. kredytu hipotecznego na budowę domu każda wypłata transzy powinna być opisana w harmonogramie wypłat dołączonym do umowy kredytowej. Przeważnie wypłata kolejnej transzy będzie możliwa po udokumentowaniu postępu wykonanych prac.

Podsumowanie

Jeśli staramy się o kredyt hipoteczny, warto na przygotowania do tego procesu poświęcić trochę czasu. Warto obliczyć swoją zdolność kredytową, a także sprawdzić historię przebiegu spłat poprzednich zobowiązaniach. Bardzo istotne przy kredycie na tak długi czas są jego koszty. Powinniśmy się zatem zainteresować, co wchodzi w skład związanych z kredytem opłat. Ponadto dobrze jest przed złożeniem wniosku dowiedzieć się, jakie dokumenty będą wymagane przez bank.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%