Zamknij

Na jakich zasadach działa najem instytucjonalny? Sprawdź

13:11, 24.08.2023 . Aktualizacja: 13:11, 24.08.2023
Skomentuj

Najem instytucjonalny może nie być wszystkim tak dobrze znany, jak inne formy wynajmu mieszkań. Jest to dość nowe rozwiązanie, które zostało przyjęte w 2017 roku. Jednak dość szybko się rozwija i niedługo na pewno spotkacie się z tą formą najmu. Wprowadza ona kilka ważnych zasad, z którymi warto się zapoznać.

Czym jest najem instytucjonalny

Ten rodzaj wynajmu został stworzony z myślą o różnego rodzaju firmach, funduszach i instytucjach, które chcą wynajmować swoje mieszkania. Fundusze te często budują całe osiedla, które zawierają tylko mieszkania na wynajem. Lublin jest jednym z miast, w którym powstają inwestycje tego typu. Fundusz Mieszkania Dla Rozwoju buduje tam budynki, które będą przeznaczone właśnie pod najem instytucjonalny.

Zasady działania najmu instytucjonalnego

Ustawa wprowadzająca tę formę najmu weszła w życie w 2017 roku. Wraz z nią wszedł szereg przepisów, które dokładnie określają zasady najmu instytucjonalnego.

Najem instytucjonalny przeznaczony dla podmiotów gospodarczych

Przy najmie okazjonalnym umowy mogą być podpisywane przez osoby, które są właścicielami mieszkań. Nową formę najmu mieszkań mogą zawierać tylko podmioty gospodarcze, które prowadzą działalność gospodarczą z tym związaną. Oznacza to, że mieszkania z najmu instytucjonalnego pochodzą od firm, funduszy i instytucji, a nie od osób prywatnych.

Czas trwania umowy

Umowa najmu instytucjonalnego nie może być zawierana na czas nieokreślony. Jednak w porównaniu do umowy najmu okazjonalnego, nie ma ustalonej górnej granicy trwania umowy tego typu. Oznacza to, że umowy najmu instytucjonalnego mogą być podpisywane nawet na kilkadziesiąt lat.

Wskazanie innego miejsca zamieszkania i egzekucja

Przy zawieraniu umowy najmu okazjonalnego trzeba wskazać inne miejsce zamieszkania w przypadku egzekucji. Przy podpisywaniu umowy najmu instytucjonalnego nie ma takiego obowiązku. Nie oznacza to jednak, że nie unikniemy egzekucji.

Przy podpisywaniu umowy najmu instytucjonalnego musimy złożyć oświadczenie w formie aktu notarialnego. Treścią tego oświadczenia jest dobrowolne poddanie się egzekucji i opróżnienie lokalu. W związku z tym najemcy nie przysługuje prawo do lokalu socjalnego lub tymczasowego.

Żądanie opuszczenia lokalu

W przypadku żądania opuszczenia lokalu przez właściciela termin na żądanie opróżnienia lokalu nie może być krótszy niż 14 dni od dnia doręczenia takiego żądania. W takim żądaniu wynajmujący musi wskazać przyczynę ustania stosunku najmu.

Zgłoszenie do urzędu skarbowego

Przy podpisywaniu umowy najmu okazjonalnego właściciel musiał zgłaszać sprawę do urzędu skarbowego. Najem instytucjonalny rezygnuje z tego wymogu. Związane jest to z tym, że wynajmującymi są podmioty gospodarcze prowadzące działalność biznesową związaną z wynajmowaniem mieszkań.

Podsumowanie

Wprowadzenie najmu instytucjonalnego wprowadziło również szereg przepisów, które zmieniają zasady najmu. Jednak jest jeszcze jedna zmiana, która nie jest zawarta w przepisach. Mieszkania z wynajmu instytucjonalnego zazwyczaj mają korzystniejsze ceny czynszu w porównaniu do innych mieszkań przeznaczonych na wynajem

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%