Spoinowanie metali przemysłowych oraz szlachetnych to proces, który wymaga zastosowania profesjonalnego sprzętu. Innowacyjnym sposobem na wykonywanie trwałych połączeń jest spawanie laserowe. To metoda spoinowania, która powoduje, że łączenia metali są trwałe, odporne na uszkodzenia i wysoce estetyczne.
Proces spawania laserowego polega na stapianiu obszaru styku w wyniku oddziaływania wiązki promienia laserowego. Taka metoda łączenia metali jest nie tylko skuteczna, ale także w 100% bezpieczna dla obrabianego materiału. Nowoczesne spawarki laserowe to sprzęt, który znajduje zastosowanie w przemyśle ciężkim, motoryzacji, a nawet na produkcji.
Technika spawania laserowego polega na topieniu obszarów styku dwóch elementów wykonanych z metali. Wiązka laserowa sprawia, że spawany surowiec nie utlenia się,
a to gwarantuje perfekcyjną wytrzymałość stworzonych spoin. Warto też dodać, że spawarki laserowe dają możliwość wykonywania spoin różnymi metodami, jak np. spawanie:
Spawalnictwo laserowe daje wręcz nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o łączenie metali. W ten sposób można wykonać nawet bardzo wąskie spoiny o głębokim poziomie wtopienia. Co więcej, obrabiane materiały nie wymagają dalszej obróbki mechanicznej, gdyż laserowe spoiny są wykonywane z zachowaniem maksimum estetyki.
Nowoczesne spawarki laserowe to sprzęt wyróżniający się szeregiem zalet. Wykorzystywanie technik spawania wiązką laserową to gwarancja:
Warto też dodać, że spawarki laserowe nie potrzebują wykorzystywania dodatkowego spoiwa, co ogranicza koszty działania do minimum. Oczywiście taka metoda spoinowania materiałów ma też swoje wady. Kilka z nich to: zwiększone ryzyko iskrzenia w przypadku spawania miedzi, konieczność stosowania wysokich standardów bezpieczeństwa pracy, wysokie koszty zakupu urządzenia, ograniczenia co do grubości spawanego materiału.
Spawanie laserowe pozwala na łączenie różnego rodzaju materiałów takich, jak: stal węglowa, duplex, aluminium, tytan, nikiel, miedź, stal niskostopowa, stal konstrukcyjna
i wiele innych surowców – nawet metale szlachetne. Ręczne głowice laserowe pozwalające na dostosowanie mocy i głębokości działania wiązki laserowej dają możliwość bezpiecznego wykonywania połączeń.
Wiązkę lasera można wykorzystać do spoinowania elementów metalowych w branży: elektronicznej, motoryzacyjnej, stomatologicznej, a nawet OZE.
Niemniej jednak spawaniem laserowym powinny zajmować się tylko osoby
z doświadczeniem. Brak dopasowania ustawień wiązki lasera do potrzeb sytuacji może skutkować tym, że spoiny nie będą odpowiednio trwałe lub dojdzie do uszkodzenia spawanego materiału.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz