Zamknij

Rodzaje przelewów walutowych oraz ich koszty

. + 09:54, 20.06.2023 Aktualizacja: 09:54, 20.06.2023
Skomentuj

Przelew walutowy, nazywamy inaczej dewizowym, jest realizowany w obcej walucie. Podczas tego przelewu dochodzi do wymiany walut. Można go wykonać z konta złotówkowego lub konta walutowego. Podobnym przelewem jest przelew zagraniczny, który z punktu widzenia klienta oraz banku nie różni się praktycznie niczym. Oba rodzaje przelewów (walutowy i zagraniczny) jest realizowany w ten sam sposób.

Przelew walutowy własny

Większość banków w Polsce oferuje usługę "przelewów własnych walutowych" lub "przelewów własnych z przewalutowaniem".

Podczas tego przelewu pieniądze są wysyłane z konta złotówkowego na konto walutowe (lub odwrotnie), np. z osobistego konta w PLN na konto w EUR. Podczas przelewu bank zajmuje się przewalutowaniem transakcji.

Przelew własny walutowy jest bardzo nieopłacalną transakcją. Kursy walut oferowane przez bank są niższe o 3-15% niż średnie kursy na rynku. Oznacza to, że tyle mniej pieniędzy zostaje przelane na konto.

Rozwiązaniem tego problemu jest możliwość wymiany pieniędzy w kantorze internetowym. Jest to bardzo proste, wystarczy przelać odpowiednią kwotę pieniędzy do kantoru, który ją wymieni na inną walutę oraz odeśle z powrotem na konto. Wykonanie transakcji w ten sposób jest całkowicie bezpieczne oraz znacznie bardziej opłacalne.

Przelew krajowy walutowy

Przelewy walutowe niekoniecznie muszą być wykonywane za granicę. Możliwe jest także przelanie pieniędzy na konto w Polsce jako przelew:

  • z konta walutowego na złotówkowe — dochodzi do przewalutowania transakcji według kursów walut oferowanych przez polski bank.
  • Z konta złotówkowego na walutowe — teoretycznie banki nie pobierają opłat za krajowe przelewy walutowe. Jednak transakcja zostaje przewalutowana po kursach oferowanych przez bank.
  • Z konta walutowego na walutowe — możliwe są także przelewy walutowe z jednego na konta walutowego na inne. Transakcja nie zostaje wtedy przewalutowana (jeśli przelew wykonywany jest w tej samej walucie). Często banki naliczają dodatkową opłatę za tego typu przelewy.

Przelew walutowy SEPA

Innym rodzajem przelewu walutowego jest przelew SEPA. Może zostać wykonany w obrębie krajów Unii Europejskiej oraz Islandii, Norwegii, Szwajcarii oraz Liechtensteinu. Aby wykonać taki przelew, konieczne jest spełnienie szeregu wymogów:

  • przelew musi zostać wysłany do wymienionych wyżej krajów,
  • przelew musi zostać wykonany w EUR,
  • przelew musi zostać zrealizowany trybem standardowym.

Wykonując taki przelew, klient ponosi koszty przewalutowania, które są dość wysokie (przez niższe kursy wymiany PLN na EUR).

Przelew walutowy SWIFT

Innym rodzajem przelewów, które można wysyłać poza Jednolity Obszar Płatności w Euro, jest przelew SWIFT. Jest to najdroższy z przelewów walutowych. W skład kosztów przelewu wchodzi:

  • koszty przewalutowania transakcji,
  • opłata na przelew (w zależności od banku — od 25 do 300 PLN),
  • koszty banków-korespondentów, uczestniczących w przelewie.

Przykładowo, przelew walutowy w wysokości 5000 PLN do USA jest realizowany jako SWIFT. Koszty takiego przelewu mogą wynieść nawet 800 PLN, co daje 16% wartości przelewu.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%