Przelew walutowy, nazywamy inaczej dewizowym, jest realizowany w obcej walucie. Podczas tego przelewu dochodzi do wymiany walut. Można go wykonać z konta złotówkowego lub konta walutowego. Podobnym przelewem jest przelew zagraniczny, który z punktu widzenia klienta oraz banku nie różni się praktycznie niczym. Oba rodzaje przelewów (walutowy i zagraniczny) jest realizowany w ten sam sposób.
Większość banków w Polsce oferuje usługę "przelewów własnych walutowych" lub "przelewów własnych z przewalutowaniem".
Podczas tego przelewu pieniądze są wysyłane z konta złotówkowego na konto walutowe (lub odwrotnie), np. z osobistego konta w PLN na konto w EUR. Podczas przelewu bank zajmuje się przewalutowaniem transakcji.
Przelew własny walutowy jest bardzo nieopłacalną transakcją. Kursy walut oferowane przez bank są niższe o 3-15% niż średnie kursy na rynku. Oznacza to, że tyle mniej pieniędzy zostaje przelane na konto.
Rozwiązaniem tego problemu jest możliwość wymiany pieniędzy w kantorze internetowym. Jest to bardzo proste, wystarczy przelać odpowiednią kwotę pieniędzy do kantoru, który ją wymieni na inną walutę oraz odeśle z powrotem na konto. Wykonanie transakcji w ten sposób jest całkowicie bezpieczne oraz znacznie bardziej opłacalne.
Przelewy walutowe niekoniecznie muszą być wykonywane za granicę. Możliwe jest także przelanie pieniędzy na konto w Polsce jako przelew:
Innym rodzajem przelewu walutowego jest przelew SEPA. Może zostać wykonany w obrębie krajów Unii Europejskiej oraz Islandii, Norwegii, Szwajcarii oraz Liechtensteinu. Aby wykonać taki przelew, konieczne jest spełnienie szeregu wymogów:
Wykonując taki przelew, klient ponosi koszty przewalutowania, które są dość wysokie (przez niższe kursy wymiany PLN na EUR).
Innym rodzajem przelewów, które można wysyłać poza Jednolity Obszar Płatności w Euro, jest przelew SWIFT. Jest to najdroższy z przelewów walutowych. W skład kosztów przelewu wchodzi:
Przykładowo, przelew walutowy w wysokości 5000 PLN do USA jest realizowany jako SWIFT. Koszty takiego przelewu mogą wynieść nawet 800 PLN, co daje 16% wartości przelewu.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz