Praca w służbie więziennej wymaga odpowiednich predyspozycji fizycznych oraz psychicznych. Aby pracować jako strażnik więzienny należy przejść wieloetapową rekrutację. Odbycie praktyk zawodowych w więzieniu umożliwia zaznajomienie się z praktyczną stroną tego zawodu. Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź jakie wymagania należy spełnić, aby pracować w więzieniu.
Praktyki zawodowe pozwalają zapoznać się z typowymi czynnościami służbowymi. Pamiętaj jednak, że służba więzienna wymaga posiadania odpowiednich warunków fizycznych oraz psychicznych. Dlatego przed podjęciem decyzji zastanów się, czy umiesz radzić sobie ze stresem i trudnymi emocjami oraz czy masz wysoką odporność psychiczną. W więzieniach często dochodzi do prób samobójczych lub samookaleczeń wśród więźniów dlatego też przydatne są również umiejętności negocjacyjne.
Do zawodu strażnika więziennego przygotowują ośrodki szkolenia służby więziennej. Szkolenie wstępne pomaga zdobyć wiedzę oraz umiejętności niezbędne do pracy z osadzonymi.
Pierwszy etap szkolenia to wstępna adaptacja zawodowa, drugi etap to stacjonarny kurs przygotowawczy realizowany z podziałem na specjalizację, trzeci etap to praktyka zawodowa, która wynosi od 2 do 4 miesięcy.
W czasie praktyki zawodowej funkcjonariusz albo pracownik pod nadzorem przełożonego zdobywa umiejętności zawodowe niezbędne do samodzielnego wykonywania obowiązków służbowych.
Jakie warunki należy spełnić, aby zdobyć pracę w służbie więziennej?
Od kandydata wymaga się:
Rekrutacja do pracy w więzieniu odbywa się wieloetapowo. Cały proces rozpoczyna się od rozmowy kwalifikacyjnej. Kolejnym etapem jest test wiedzy. Następnie sprawdzana jest sprawność fizyczna kandydata. Podczas ostatniego etapu rekrutacji bada się zdolność psychiczną kandydata. Proces rekrutacji kończy się rankingiem kandydatów opublikowanym na stronie internetowej Okręgowego Inspektoratu SW.
Etap wstępny to proces, który składa się z kilku elementów. Należy do nich:
Podczas tego etapu zostanie sprawdzona Twoja zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia służby.
Etap ten polega na tworzeniu rankingu kandydatów, którzy mogą zostać przyjęci do Służby Więziennej.
1 0
Łatwiej do milicji bo biorą jak leci. Do pilnowania skrzynki u szeregowego obywatela nie trzeba umiejętności wybitnych.