W końcu musiał nadejść ten dzień. Przed tobą pierwsze pranie. Choć masz już nieco lat, jakoś nigdy specjalnie nie musiałeś tego robić - aż do teraz… W prawdzie możesz zadzwonić do mamy i przy okazji trochę z nią pogawędzić, ale możesz też po prostu przeczytać poniższy artykuł. W kompleksowy i zwięzły sposób opisujemy tu podstawowe zasady prania w pralce oraz prania ręcznego tak, abyś mógł jak najdłużej cieszyć się Twoimi ulubionymi ubraniami, nie narażając ich na zafarbowanie czy skurczenie się. Po lekturze tego tekstu i kilku samodzielnie przeprowadzonych praniach z pewnością oswoisz się już z tym tematem i żadne pranie nie będzie Ci straszne.
Poniżej zamieszczamy najważniejsze zasady w robieniu prania, które powinno się stosować niezależnie od tego, czy pierzemy w pralce, czy ręcznie. Dzięki nim nasze pranie przebiegnie prawidłowo.
Najlepiej wyrobić sobie nawyk segregowania brudnych ubrań na trzy stosy - tekstylia kolorowe, białe i jasne oraz ciemne i czarne. To istotne, bo nawet jeśli prane razem ubrania w różnych odcieniach nie będą farbować i przejmować swoich kolorów, to może zdarzyć się tak, że biała koszula z czasem nie będzie już tak biała, a na przykład szara.
Po podzieleniu prania na trzy stosy, następuje czas na dokładną selekcję ze względu na rodzaj materiału, z jakiego wykonana jest dana rzecz. Niektóre tkaniny wymagają szczególnego traktowania, czyli innego środka piorącego oraz specjalnych parametrów prania. Najlepszą podpowiedzią co i jak uprać jest metka produktu. Jeśli jej nie mamy, należy stosować się do ogólnych zaleceń dotyczących pielęgnacji danego materiału, o których piszemy w dalszej części artykułu.
Możemy mieć dwa osobne środki do prania ubrań białych i kolorowych. Niektórzy stosują czasem oddzielny środek do czarnych tekstyliów, gdyż zadaniem takiego detergentu jest szczególna dbałość o głębię ciemnego koloru materiałów. Jeżeli nie masz zbyt wielu czarnych ciuchów, nie jest to konieczny zakup. Jeśli natomiast posiadasz wełniane swetry, skarpety czy czapki albo odzież funkcyjną, jak wodoodporna kurtka czy outdoorowe spodnie, dobrym krokiem będzie zakup specjalnego płynu do prania wełny, jedwabiu i delikatnych tkanin. Wełna, jedwab i odzież sportowa nie powinny być prane w proszku, a jedynie w delikatnych płynach, w niskiej temperaturze.
Na opakowaniach detergentów producenci zamieszczają informacje, jak je odpowiednio dozować. Ważne, aby nie przesadzić z ilością proszku czy płynu, bo wtedy nie zostaną one dobrze wypłukane z ubrań. Najczęściej środki piorące wlewa się lub wsypuje do szuflady na detergenty do przegródki oznaczonej symbolem II. Niektórzy producenci sugerują dodanie płynu czy proszku bezpośrednio do bębna pralki.
Program prania powinien być dobrany właściwie do rodzaju tkanin umieszczonych w pralce. Najczęściej w pralkach znajdziemy programy do prania bawełny, wełny i tkanin delikatnych czy do materiałów syntetycznych. Wiedz, że w zależności od wybranej opcji pralka będzie prała dłużej lub krócej czy wirowała mocniej, słabiej lub wcale. Nowoczesne pralki potrafią ocenić stopień załadunku bębna i na tej podstawie samodzielnie dobrać sobie program i ilość detergentu. Mimo tego warto poznać podstawowe zasady - przydają się one także do prania ręcznego.
W najniższych temperaturach 20-30° C należy prać odzież jedwabną i wełnianą. Najlepiej prać tego typu tekstylia ręcznie, w misce z letnią wodą z dodatkiem dedykowanego im płynu, gdyż są one bardzo delikatne, nie lubią wirowania i długiego moczenia (proporcje znajdziesz na opakowaniu środka do prania). Jednak jeśli na pralce znajdziesz program do prania wełny, możesz uprać w nim swoje wełniane ubrania. Pamiętaj, że nawet kiedy w Twoim swetrze jest niewielki dodatek wełny, nie powinieneś przekraczać temperatury prania wynoszącej 30° C. Te najniższe temperatury będą także dobre do prania wszelkich koronek, rajstop, oraz ubrań sportowych i wykonanych z syntetycznych materiałów.
W 40° C upierzesz większość ubrań - bawełnianych koszulek, koszul, bluz, spodni, jeansów czy spódnic. To optymalna temperatura do prania większości ubrań i tekstyliów.
60° C jest dobre do prania ręczników czy bawełnianej oraz lnianej pościeli, a 90° C nadaje się do odkażania materiałów bawełnianych po przebytej chorobie lub przy silnej alergii.
- Ręczniki, pościel, ściereczki i bawełnianą bieliznę możesz prać razem, pamiętaj jednak o tym, aby były zbliżone do siebie kolorystycznie.
- Zanim włożysz ubrania do pralki sprawdź, czy nic nie zostało w kieszeniach, zapnij zamki, rzepy i guziki.
- Staraj się wywijać ubrania na lewą stronę, to przedłuży ich żywotność.
- Odzież z koralikami, cekinami czy innymi odstającymi elementami najlepiej pierz ręcznie lub włóż ją do poszewki poduszki albo do siateczkowatego worka na pranie i tak zabezpieczoną umieść w pralce.
- Nie przepełniaj pralki, dobrze wypełnić ją tekstyliami do 3/4 pojemności, dając jej tym samym szansę na lepsze dopranie zabrudzeń i nie przyczyniając się do ewentualnych uszkodzeń bębna.
- Po wypraniu staraj się od razu rozwieszać ubrania do wyschnięcia, a drzwiczki i szufladkę pralki pozostawiaj uchylone - uchronisz się w ten sposób od namnażania grzybów, które lubią wilgotne środowisko.
- Zanim powiesisz pranie, strzepnij je nieco i wygładź, wtedy możesz uniknąć późniejszego żmudnego prasowania.
- Ręczy wykonane z wełny czy jedwabiu suszy się położone płasko na suszarce, aby uniknąć ich rozciągnięcia.
Jeśli nadal nie jesteś pewny, w ilu stopniach prać ubrania, jak często prać ubrania, szczegółowe odpowiedzi na te pytania znajdziesz na blogu producenta płynów i żeli piorących, Milove.