Monety bulionowe to – obok tradycyjnych sztabek – najlepsza forma inwestowania w złoto fizyczne. Te produkty inwestycyjne są emitowane przez mennice niemal wszystkich krajów rozwiniętych. Pozwalają ochronić kapitał przed utratą siły nabywczej, np. w wyniku inflacji czy kryzysu gospodarczego. Co warto wiedzieć o inwestowaniu w złoto i jakie produkty wybrać?
Monety bulionowe, podobnie jak tradycyjne sztabki, są złotem inwestycyjnym. Warto wiedzieć, że w tej kategorii nie mieści się biżuteria i inne cenne przedmioty, ponieważ ich wartość nie wynika wyłącznie z masy kruszcu, ale także z innych czynników, np. estetyki wykonania. Złotem inwestycyjnym nie są też monety kolekcjonerskie, ponieważ ich wycena również nie wynika bezpośrednio z zawartości złota w stopie, a na przykład z ograniczonej dostępności. Złoto inwestycyjne ze względu na ujednoliconą formę i rozpoznawalność na całym świecie można łatwo upłynnić (sprzedać).
Warto też dodać, że sztabki i monety inwestycyjne są zwolnione z podatku VAT, a także podatku od wzbogacenia się (podatku nie zapłacimy, sprzedając je z zyskiem po upływie minimum pół roku od zakupu).
Monety bulionowe to produkty odlewane ze złota (ale także srebra, platyny i palladu). Zgodnie z tradycją menniczą mają zdobiony awers i rewers, określony nominał (symboliczny względem realnej wartości), a także informację o próbie (czystości) złota, oraz miejscu i roku emisji.
Szczegółowe zdobienie jest cechą charakterystyczną monet bulionowych. Na awersie znajdziemy często wizerunek władcy danego kraju lub godło państwowe, z kolei rewers zdobi określony motyw, charakterystyczny dla tego państwa. Przykładami takich monet są: Australijski Kangur, Kanadyjski Liść Klonowy, Amerykański Bizon, Wiedeński Filharmonik, czy Britannia.
Władca uwieczniony na monecie to często postać historyczna. Dla przykładu na monetach z Australii i Kanady znajdziemy wizerunek królowej Elżbiety II, a na monecie Austriacki Dukat profil Franciszka Józefa I – ostatniego cesarza Austro-Węgier. Sprawdź cenę Dukata: https://ascoin.pl/product-pol-480-AUSTRIACKI-DUKAT-NOWE-BICIE-3-49-g.html.
Monety bulionowe są najczęściej wybijane w wadze 1 uncji trojańskiej (1 oz), czyli 31,1 g. Uncja złota w lutym 2023 roku kosztuje około 8 700 zł. Na rynku dostępne są także monety o niższej masie, odpowiednio tańsze – ½ czy ¼ oz.
Złoto inwestycyjne to także sztabki. Nie są tak drobiazgowo zdobione, jak monety, ale na ich powierzchni znajduje się zwykle informacja o próbie kruszcu, masie wyrobu oraz miejscu wybicia. Nierzadko jest tutaj także logo producenta. Sztabki sprzedawane są w bardzo wielu wariantach – od 1 grama (koszt około 300 zł) aż do 1 kilograma (koszt około 275 000 zł). Pomiędzy tymi skrajnymi wartościami znajdziemy wiele pośrednich – między innymi 2 g, 5 g, 10 g, 50 g, 100 g, czy 250 g.
Gdzie kupić złoto? ascoin.pl to sklep internetowy, w którym znajdziesz sztabki i monety bulionowe. W ofercie ASCOIN znajdują się również inne metale inwestycyjne – srebro, platyna i pallad. Więcej informacji przeczytasz bezpośrednio na stronie sklepu.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz