Zamknij

Czym są monety bulionowe i jak w nie inwestować?

. + 10:49, 20.02.2023 Aktualizacja: 10:49, 20.02.2023
Skomentuj

Monety bulionowe to – obok tradycyjnych sztabek – najlepsza forma inwestowania w złoto fizyczne. Te produkty inwestycyjne są emitowane przez mennice niemal wszystkich krajów rozwiniętych. Pozwalają ochronić kapitał przed utratą siły nabywczej, np. w wyniku inflacji czy kryzysu gospodarczego. Co warto wiedzieć o inwestowaniu w złoto i jakie produkty wybrać?

Monety jako produkt inwestycyjny

Monety bulionowe, podobnie jak tradycyjne sztabki, są złotem inwestycyjnym. Warto wiedzieć, że w tej kategorii nie mieści się biżuteria i inne cenne przedmioty, ponieważ ich wartość nie wynika wyłącznie z masy kruszcu, ale także z innych czynników, np. estetyki wykonania. Złotem inwestycyjnym nie są też monety kolekcjonerskie, ponieważ ich wycena również nie wynika bezpośrednio z zawartości złota w stopie, a na przykład z ograniczonej dostępności. Złoto inwestycyjne ze względu na ujednoliconą formę i rozpoznawalność na całym świecie można łatwo upłynnić (sprzedać).

Warto też dodać, że sztabki i monety inwestycyjne są zwolnione z podatku VAT, a także podatku od wzbogacenia się (podatku nie zapłacimy, sprzedając je z zyskiem po upływie minimum pół roku od zakupu).

Jakie monety bulionowe kupić?

Monety bulionowe to produkty odlewane ze złota (ale także srebra, platyny i palladu). Zgodnie z tradycją menniczą mają zdobiony awers i rewers, określony nominał (symboliczny względem realnej wartości), a także informację o próbie (czystości) złota, oraz miejscu i roku emisji.

Szczegółowe zdobienie jest cechą charakterystyczną monet bulionowych. Na awersie znajdziemy często wizerunek władcy danego kraju lub godło państwowe, z kolei rewers zdobi określony motyw, charakterystyczny dla tego państwa. Przykładami takich monet są: Australijski Kangur, Kanadyjski Liść Klonowy, Amerykański Bizon, Wiedeński Filharmonik, czy Britannia.

Władca uwieczniony na monecie to często postać historyczna. Dla przykładu na monetach z Australii i Kanady znajdziemy wizerunek królowej Elżbiety II, a na monecie Austriacki Dukat profil Franciszka Józefa I – ostatniego cesarza Austro-Węgier. Sprawdź cenę Dukata: https://ascoin.pl/product-pol-480-AUSTRIACKI-DUKAT-NOWE-BICIE-3-49-g.html.

Monety bulionowe są najczęściej wybijane w wadze 1 uncji trojańskiej (1 oz), czyli 31,1 g. Uncja złota w lutym 2023 roku kosztuje około 8 700 zł. Na rynku dostępne są także monety o niższej masie, odpowiednio tańsze – ½ czy ¼ oz.

Sztabki złota – alternatywa dla monet

Złoto inwestycyjne to także sztabki. Nie są tak drobiazgowo zdobione, jak monety, ale na ich powierzchni znajduje się zwykle informacja o próbie kruszcu, masie wyrobu oraz miejscu wybicia. Nierzadko jest tutaj także logo producenta. Sztabki sprzedawane są w bardzo wielu wariantach – od 1 grama (koszt około 300 zł) aż do 1 kilograma (koszt około 275 000 zł). Pomiędzy tymi skrajnymi wartościami znajdziemy wiele pośrednich – między innymi 2 g, 5 g, 10 g, 50 g, 100 g, czy 250 g.

Gdzie kupić złoto? ascoin.pl to sklep internetowy, w którym znajdziesz sztabki i monety bulionowe. W ofercie ASCOIN znajdują się również inne metale inwestycyjne – srebro, platyna i pallad. Więcej informacji przeczytasz bezpośrednio na stronie sklepu.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%