Uwielbiasz surfować? Jeśli kochasz sporty wodne z wykorzystaniem deski, powinieneś zainteresować się jedną z najnowszych odnóg surfingu, czyli pływaniem na desce efoil. O tym, dlaczego ma coraz więcej miłośników, jakie są plusy efoilingu i jak najlepiej przygotować się do tego rodzaju sportu, przeczytasz poniżej.
Efoil to inaczej elektryczne hydroskrzydło. Za jego pomocą możesz ślizgać się po wodzie, a wraz z nabieraniem prędkości również unosić się nad jej taflą. Ruch deski oraz jej uniesienie napędzane jest elektrycznym silnikiem. Silnik zaś wbudowany jest w specjalną komorę przy fuselarzu, pod masztem deski. Warto wiedzieć, że maszty efoili nie są skierowane w górę, jak przy deskach windsurfingowych, lecz znajdują się na spodzie deski i kierują w stronę wody. To jedna z różnic, oprócz obecności silnika, które sprawiają, że efoiling wyróżnia się spośród pozostałych odmian surfingu. Oprócz deski, do pływania niezbędny jest odpowiedni strój, czyli pianka zapewniająca ochronę przed wnikaniem wody i wychłodzeniem, kamizelka ratunkowa, w przypadku kiedy dopiero zaczynamy przygodę z surfowaniem i kask, który powinien być nieodzownym elementem, gdy w grę wchodzi sport narażający na kontuzje. Jeśli zaopatrzysz się w komplet do efoilingu, czyli odpowiedni sprzęt i odzież sportową, czeka Cię kilkadziesiąt minut wspaniałej rekreacji podczas każdej sesji.
Jest kilka powodów, które sprawiają, że zainteresowanie deską efoil z roku na rok wzrasta. Powodem największej wagi jest oczywiście to, co w ogóle wyróżnia ten rodzaj surfingu od pozostałych jego typów, czyli elektryka. Użycie silnika do rozruchu hydroskrzydła jest tym, czego na próżno szukać w kitesurfingu czy windsurfingu. Dodajmy do tego bezprzewodowe (bo dzięki technologii Bluetooth) sterowanie oraz kontrolę nad pracą silnika, to otrzymujemy dokładny obraz tego, dlaczego elektryczne skrzydło jest tak popularne. Aby z niego korzystać, nie trzeba czekać na odpowiedni moment, czyli optymalną siłę wiatru. Pływanie na desce kitesurfingowej czy windsurfingowej przy sile wiatru poniżej 8 węzłów może być w większej mierze jedynie pasem frustracji. Efoil zapewni dobrą zabawę nawet przy całkowicie bezwietrznej pogodzie. Nie trzeba śledzić prognoz i dostosowywać grafiku do pogody.
Miłośnicy surfowania na desce z pędnikiem mogliby powiedzieć, że przecież brak takowego spłyca uczucie swobody i niemalże nieważkości, która towarzyszy pływaniu z żaglem czy latawcem. Nic bardziej mylnego. Latanie na desce, lewitowanie — tak nazywają efoiling ci, którzy mieli przyjemność uprawiać ten fascynujący sport. Przy współpracy napędu elektrycznego i skrzydła nośnego, efoil wzbija się ponad taflę wody, przypominając pływanie na fali. Wrażenia są naprawdę ekscytujące!
Zanim zdecydujesz się na zakup elektrycznej deski surfingowej, warto najpierw pójść do szkółki, gdzie przejdziesz odpowiednie szkolenie, wypróbujesz wielu desek różnych producentów i przekonasz się na własnej skórze, jak sport ten wygląda w praktyce. Jeśli będziesz już wiedzieć, jakie są plusy, a co sprawia Ci ewentualne trudności, będziesz mógł wybrać sprzęt najlepiej dopasowany do swoich potrzeb. Gdy zależy Ci na swobodnym, stabilnym ślizgu, wybierz większą deskę z krótkim, ale sztywnym masztem i z dużymi skrzydłami. Gdy stawiasz na szybkie manewry techniczne i ostre zakręty, dobra będzie kompaktowa deska z wyższym masztem, z którą trudno o całkowite wyjście masztu i skrzydeł z wody, a więc i wywrotkę podczas zakrętów. Jedną z czołowych marek, która od podstaw projektuje i produkuje efoile jest azjatycka firma Waydoo. Na rynku efoili wysoką pozycję ma również międzynarodowa Takuma, której deskami cieszą się riderzy z Japonii, Francji czy Hiszpanii. Z kolei marka Flite to świetny wybór dla poszukujących adrenaliny — oprócz serii dla początkujących i zaawansowanych, proponuje też specjalną serię PRO oraz ULTRA dla bardzo zaawansowanych i wymagających ulubieńców sportów wodnych.
Jeśli masz już doświadczenie na desce, dodatkowe wyposażenie w postaci dmuchanego stabilizatora do deski nie będzie Ci potrzebne, warto jednak wiedzieć, że istnieje na rynku — może przyda się któremuś z Twoich znajomych, który dopiero rozpoczyna przygodę ze sportami wodnymi?
Jeśli sporty wodne są Twoją pasją, do wypróbowania elektrycznego hydroskrzydła namawiać Cię nie trzeba. Jeśli nigdy wcześniej nie słyszałeś o efoilach, czas najwyższy zainteresować się nimi bliżej. Kto wie, czy nie odkryjesz idealnego sportu dla siebie?
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz