Zamknij

Jak zrobić plan nawozowy?

. + 15:39, 21.12.2022 Aktualizacja: 15:39, 21.12.2022
Skomentuj

Każdy rolnik ma obowiązek stałego monitorowania zużycia nawozów, ponieważ ingerencja chemiczna ma istotny wpływ na jakość plantacji. Stworzenie zoptymalizowanego systemu działania nie jest łatwym zadaniem. Proces ten wymaga znajomości warunków glebowych, weryfikacji płodozmianu, a także świadomości potrzeb, jakie wykazują poszczególne gatunki roślin uprawnych. W celu zapewniania roślinom wysokiej jakości upraw, przy jednocześnie stosunkowo niskich nakładach finansowych, coraz więcej osób decyduje się na sporządzenie planu nawozowego. Jak obliczyć go samodzielnie? Jakie korzyści może przynieść przygotowanie planu nawozowego?

Plan nawozowy – jak obliczyć i co to jest?

Plan nawozowy to dokument, dzięki któremu rolnik może zobaczyć, ile składników pokarmowych należy dostarczyć glebie, aby zapewnić rośliną stabilne warunki do rozwoju i usprawnić proces plonowania. Plan nawozowy chroni także przed ewentualnym przenawożeniem powierzchni uprawnej. Przy tworzeniu planu istotnym składnikiem jest azot. To właśnie w oparciu o jego stosowanie, stworzono tzw. Program Azotanowy. Celem tej inicjatywy jest minimalizacja zanieczyszczeń wód, które wynikają ze wzmożonego nawożenia użytków rolnych nawozami. W wielu z nich występują związki azotu, które przedostają się do wód. W treści zapisów, obejmujących zagadnienia zgodne z Programem Azotowym, znajdują się także informacje o planie nawozowym. Plan nawożenia azotem należy opracowywać bardzo skrupulatnie i odrębnie dla każdej z gospodarowanych działek uprawnych.

Kto ma obowiązek stworzenia planu nawozowego?

Zgodnie z treścią zapisów zawartych w Programie Azotanowym, plan nawozowy jest dokumentem sporządzanym w celu optymalizacji działań związanych z nawożeniem powierzchni uprawnej. Głównym celem planu nawozowego jest opracowanie odpowiedniej praktyki rolniczej, uwzględniającej stosowane nawozy i odpady. Przy tworzeniu planu bierze się pod uwagę nie tylko skład chemiczny nawozów, ale również warunki glebowe i potrzeby pokarmowe poszczególnych gatunków roślin. Zgodnie z treścią zapisów zawartych w Programie Azotowym obowiązek opracowania planu nawożenia dotyczy gospodarstw:

  • posiadających powierzchnię wynoszącą powyżej 100 ha użytku rolnego
  • uprawianych intensywnie na gruntach ornych (powierzchnia powyżej 50 ha)
  • utrzymujących obsadę powyżej 60 DJP (według średniorocznego stanu)
  • nabywających naturalny nawóz bądź produkt pofermentacyjny służący do wykorzystania bezpośredniego

Wszystkie, szczegółowe informacje o podmiotach, które zobligowane są do stworzenia planu nawozowego, znajdują się w art. 105a ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r.

Jak samemu zrobić plan nawozowy?

Wielu rolników zastanawia się, jak zrobić plan nawozów, aby spełniał on wszelkie kryteria natury formalno-prawnej i jednocześnie odzwierciedlał faktyczny zakres istotnych działań. W tym celu można skorzystać z pomocy doradców agrotechnicznych lub zdecydować się na samodzielne przygotowanie planu. W tym celu najlepiej skorzystać z dedykowanych programów komputerowych. Niezbędnymi informacjami są wykazy działek rolnych, informacje o kategorii agronomicznej gleby czy wielkość głównego plonu. Dokładne określenie wszystkich tych aspektów usprawni proces wykonywania skutecznego planu nawozowego.

Plan nawozowy – czy warto?

Posiadanie planu nawozowego może nieść masę pozytywnych korzyści zarówno dla rolnika, jak i całego środowiska naturalnego. Niezwykle istotna jest jednak dbałość o każdy z elementów, który wykorzystuje się podczas tworzenia opisywanego dokumentu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto zajrzeć na strony internetowe, które tworzone są przez specjalistów w branży rolniczej, tj. np. https://www.warzywapolowe.pl/. Szeroka gama artykułów pozwala uzyskać rzetelne i sprawdzone informacje na najważniejsze pytania związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%