Zamknij

Testy na koronawirusa – jak się do nich przygotować?

13:56, 19.11.2022 . Aktualizacja: 13:57, 19.11.2022
Skomentuj

W celu stwierdzenia wirusa SARS-CoV-2 lub obecności przeciwciał po przechorowaniu wykonuje się testy diagnostyczne na podstawie wymazu pobranego z gardła, nosogardzieli lub próbki krwi obwodowej. Aby test był wiarygodny, trzeba się odpowiednio przygotować. Wyjaśniamy, o czym pamiętać przed udaniem się na testy na koronawirusa!

Kiedy wykonuje się darmowy test na koronawirusa?

Wirus SARS-CoV-2, potocznie określany jako koronawirus, wywołuje chorobę o nazwie Covid-19. Najczęściej testy na koronawirusa wykonuje się u osób z podejrzeniem infekcji. W trakcie pandemii bezpłatne testy wykonywano u każdego, kto miał kontakt z osobą chorą, udawał się do sanatorium, zgłaszał objawy chorobowe lub wyjeżdżał za granicę. Od 1 kwietnia 2022 w Polsce zmieniono zasady dotyczące testowania w kierunku Covid-19. 

Od tego czasu nie funkcjonują mobilne punkty pobrań. Darmowe testy nie są też wykonywane w aptekach. Obecnie natomiast bezpłatne testy na koronawirusa może wykonać lekarz pierwszego kontaktu, jeśli uzna, że zachodzi taka potrzeba. W przypadku pozytywnego wyniku (obecności SARS-CoV-2) otrzymasz zwolnienie lekarskie i zalecenie siedmiodniowej samoizolacji. Długość zwolnienia zależy od stanu zdrowia. 

Dobrowolne testy na koronawirusa 

Jeśli masz objawy Covid-19, takie jak gorączka, kaszel i duszności możesz zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Na test możesz zdecydować się również dobrowolnie, dokonując opłaty w placówce oferującej taką możliwość. Sprawdź, czy wybrane przez Ciebie laboratorium oferuje możliwość pobrania próbki w punkcie mobilnym – to rozsądny wybór, jeśli masz objawy chorobowe.  

Na odpłatny test warto zdecydować się także np. w przypadku kontaktu z osobą chorą, czy podróży do krajów, które wciąż przy wjeździe wymagają przedstawienia negatywnego wyniku w kierunku SARS-CoV-2. Testy w kierunku koronawirusa pomoce są również, jeśli chcesz sprawdzić obecność przeciwciał odpornościowych po infekcji. Do najpopularniejszych metod diagnostycznych zalicza się:

 

  • Test antygenowy SARS-CoV-2 – na podstawie wymazu z dróg oddechowych (gardła lub nosogardzieli) wykrywa antygeny (białka) charakterystyczne dla wirusa. Test taki wykazuje najwyższą skuteczność w pierwszych dniach od momentu wystąpienia objawów chorobowych. 
  • Test serologiczny IGG, ilościowe – wykonywany jest na podstawie próbki krwi obwodowej (żylnej) pobranej najczęściej ze zgięcia łokcia. Pozwala na wykrycie przeciwciał, które pozostają w organizmie po kontakcie z wirusem. Test ten pozwala sprawdzić, czy dana osoba przeszła infekcję, nawet jeśli była ona bezobjawowa. 
  • Test serologiczny IGG i IGM, półilościowe – ten test również wykonywany jest z próbki krwi żylnej. Pozwala na wykrycie toczącej się infekcji koronawirusa, jak i sprawdzenie obecności przeciwciał pozostających po przebyciu choroby w przeszłości. 

Jak się przygotować do testów na koronawirusa z dróg oddechowych? 

Sposób przygotowania do testów na koronawirusa zależy od ich rodzaju. W przypadku testu antygenowego, który wykonuje się z wymazu pobranego z gardła lub nosa ważne są następujące zalecenia:

  • Najlepiej, jeśli wymaz pobierany jest w godzinach porannych lub 3 godziny po ostatnim posiłku. 
  • Przed pobraniem wymazu z gardła należy przepłukać usta wodą. 
  • Nie należy myć zębów ani płukać ust płynami. 
  • Na 3 godziny przed testem trzeba też zrezygnować z jakichkolwiek gum i pastylek, czy tabletek na ból gardła. 
  • Bezpośrednio przed pobraniem wymazu nie można wydmuchiwać nosa. 
  • Jeśli stosujesz krople lub spraye donosowe, zrezygnuj z nich na ok. 2 godziny przed testem. 

Jak się przygotować do testu na koronawirusa z próbki krwi? 

Jeśli decydujesz się na test serologiczny wykonywany na podstawie próbki krwi, do punktu pobrań musisz udać się na czczo. Oznacza to, że ostatni posiłek może być przyjęty nie później niż 8–12 godzin przed badaniem. Dotyczy to zarówno pokarmów stałych, jak i napojów. Przynajmniej na godzinę przed badaniem nie powinno się również palić papierosów. W przypadku testów wykonywanych na czczo dopuszczalne jest jedynie wypicie niewielkiej ilości wody.  

Na testy antygenowe i serologiczne możesz umówić się na stronie internetowej https://enelsklep.pl/. Sprawdź więcej informacji i wybierz dogodny dla siebie termin i lokalizację. 

Źródła:

  1. https://www.gov.pl/web/koronawirus/mam-skierowanie-na-test
  2. https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/test-w-mobilnym-punkcie-pobran
  3. https://upacjenta.pl/poradnik/badania-na-koronawirusa-2
  4. https://diag.pl/pacjent/koronawirus/rodzaje-testow-w-kierunku-covid-19/
  5. https://www.drmax.pl/blog-porady/jak-przygotowac-sie-do-testu-na-covid
  6. https://www.cefarm24.pl/czytelnia/zdrowie/jak-przygotowac-sie-do-testu-na-koronawirusa/
  7. https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/testy-na-covid-19
(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%