Zamknij

Kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć o wyciągarkach samochodowych

. + 20:24, 30.10.2022 Aktualizacja: 20:24, 30.10.2022
Skomentuj

Wyciągarka samochodowa jest przydatnym urządzeniem nie tylko dla miłośników off-road, ale również właścicieli zwykłych samochodów osobowych. Urządzenia dostępne na rynku mają różny rodzaj napędu i przekładni, z tego względu należy dobrać indywidualnie jej parametry do wymogów samochodu i osobistych preferencji.

Na co należy zwrócić uwagę przed zakupem wyciągarki?

Wyciągarka jest pomocna w szczególnie trudnych sytuacjach – pomaga usunąć napotkaną przeszkodę lub uwalnia samochód z potrzasku, a także umożliwia wyprowadzenie samochodu na stabilną powierzchnię, po której można kontynuować jazdę. Przed zakupem wyciągarki należy zwrócić uwagę na kilka czynników:

  • Moc wyciągarki jest jednym z najważniejszych aspektów, decyduje o jej przydatności w terenie, dostępne na rynku wyciągarki elektryczne mają moc około 500 kg, w samochodzie o małej masie nie opłaca się montować wyciągarki z dużą mocą. Wyciągarka o mocy 4 KM poradzi sobie z samochodem o wadze 4 ton, ten parametr spada wraz ze zmniejszaniem się zwojów liny, dlatego warto pamiętać, że na ostatnim zwoju wyciągarka powinna mieć moc dwukrotnie większą od wagi samochodu.
  • Uciąg wyciągarki jest także bardzo ważnym parametrem, powinien on być 1,5 razy większy niż całkowita masa pojazdu. Jeżeli jest on zbyt mały w stosunku do wagi samochodu, w czasie wyciągania może dojść do zerwania liny.
  • Ważnym czynnikiem wyboru wyciągarki jest rodzaj jej napędu, wyciągarki elektryczne napędzane są silnikiem pobierającym prąd z akumulatora, wyciągarki hydrauliczne zasilane są własnym silnikiem hydraulicznym, są wykorzystywane w samochodach ciężarowych i terenowych.
  • Dostosowanie wyciągarki samochodowej do indywidualnych potrzeb, odpowiednio dobrany model wyciągarki umożliwi właściwe jej wykorzystanie. Klasyczna elektryczna wyciągarka sprawdzi się we wszystkich rajdach samochodowych organizowanych w celach rekreacyjnych.
  • Waga wyciągarki samochodowej z osprzętem może wynosić nawet kilkadziesiąt kilogramów, co ma wpływ na prowadzenie samochodu. Aby zmniejszyć jej wagę, można wykorzystać liny syntetyczne zamiast stalowych. Stalowe liny są bardzo mocne, ale powodują zużycie bębna i zwiększają wagę wyciągarki, z kolei syntetyczne liny są lekkie, nie powodują uszkodzeń, ale są mniej wytrzymałe.

Montaż i bezpieczne wykorzystanie wyciągarki

Wyciągarka elektryczna do samochodu – jaką wybrać i jak ją poprawnie zainstalować? Wyciągarki z punktu widzenia instalacji można podzielić na zintegrowane oraz z oddzielną puszką sterującą. Model zintegrowany jest prosty w montażu, po zainstalowaniu wystarczy podłączyć przewody elektryczne. Wyciągarki z oddzielną puszką sterującą dają możliwość sterowania w wybranym miejscu, a samo urządzenie można zabudować.

Korzystając z wyciągarki samochodowej, trzeba zastosować pewne środki ostrożności. Nie należy pracować z uszkodzonym sprzętem. Rozwijając linę, trzeba używać specjalnego haka albo smyczy, nagłe szarpnięcie lina może doprowadzić do połamania palców. Linę na wyciągarkę trzeba nawijać pod kątem prostym, jeżeli jest ona nawijana tylko z jednego boku bębna, może to doprowadzić do jej awarii. Do nawijania liny pod kątem prostym można zastosować zblocze, ponieważ w naturalnych warunkach samochód może znajdować się w miejscu uniemożliwiającym odpowiednie zwijanie liny. Podczas wyciągania auta nie należy ruszać wstecz, jest to sposób niezalecany przez producentów i może skracać jego okres przydatności.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%