Napędy pneumatyczne odgrywają niebagatelną rolę we współczesnym przemyśle, stanowiąc nawet 10% wszystkich napędów. Medium stosowanym w tych napędach jest sprężone powietrze, które pozwala rozpędzić tłok do bardzo dużych prędkości przy stosunkowo niewielkim wydatku energii. W tym artykule postaramy się pokrótce przybliżyć, co to jest pneumatyka, jakie są najmocniejsze strony tych napędów, a także, jakie zastosowanie znajdują w przemyśle.
Pneumatyka jest ważnym obszarem inżynierii, zajmującym się projektowaniem i budową urządzeń, w których medium stanowi sprężone powietrze. Pierwsze silniki pneumatyczne pojawiły się w XIX wieku, a na ich intensywny rozwój spory wpływ miał Ludwik Mękarski, francuski konstruktor polskiego pochodzenia. Bardzo szybko dostrzeżono atuty układów pneumatycznych, dzięki czemu dzisiaj są one wszechstronnie wykorzystywane niemal na wszystkich gałęziach przemysłu. Szczególnie istotna jest pneumatyka automatyka, czyli rozwiązania inżynieryjne ukierunkowane na w pełni zautomatyzowane układy znajdujące zastosowanie chociażby na liniach transportowych i produkcyjnych.
Układy pneumatyczne składają się z trzech części. Pierwsza część zajmuje się przygotowaniem powietrza. Najważniejszym elementem jest sprężarka odpowiedzialna za wytwarzanie sprężonego powietrza, które następnie jest uzdatniane przez specjalistyczne układy oraz filtry.
Druga część to elementy sterowania kierunkiem przepływu oraz ciśnienie. Znajdziemy w nim pneumatyka szybkozłącza, zawory, pompy oraz cylindry, które dbają o prawidłowy przepływ i bezpieczeństwo pracy. Powietrze trafia do siłownika, który przekształca energię w siłę potrzebną do poruszenia tłokiem. To ostatnia część układu. Tłoki mogą napędzać dowolne elementy robocze, takie jak chociażby: chwytaki, manipulatory czy blaty obrotowych stołów warsztatowych.
Napędy pneumatyczne mają wiele istotnych atutów, które decydują o wszechstronnym zastosowaniu. Są bardzo efektywne, wydajne, niezawodne oraz bezpieczne. Nie emitują szkodliwych gazów, a ich praca jest niezwykle czysta. Przy stosunkowo niewielkim wydatku energii, nowoczesna pneumatyka przemysłowa jest w stanie uzyskać bardzo wysokie prędkości robocze, co przekłada się na wydajną pracę całego układu. Jednocześnie, systemy pneumatyczne mogą być w prosty sposób regulowane i dostosowywane do określonej specyfiki pracy. Ich prosta budowa nie wymaga skomplikowanej wiedzy od operatora, który łatwo poradzi sobie z ich nadzorowaniem.
Biorąc pod uwagę powyższe atuty, pneumatyka dla przemysłu jest niezwykle ważna, stanowiąc nawet 10% wszystkich napędów. Z układami pneumatycznymi spotkamy się na liniach transportowych, liniach produkcyjnych, a także w maszynach pakujących oraz sortujących.
Napęd pneumatyczne może zasilać obrabiarki CNC, tokarki, manipulatory, chwytaki, prasy, a także precyzyjne urządzenia współrzędnościowe. Warto także wspomnieć pneumatyka zastosowanie spotykane na co dzień. W tego typu układy wyposażone są wiertarki, młody i klucze pneumatyczne coraz częściej wykorzystywane w warsztatach. W ostatnich latach, napędy pneumatyczne odgrywają ważną rolę w rozwoju motoryzacji.
Ważnym atutem współczesnej pneumatyki jest duża dostępność części oraz elementów niezbędnych do stworzenia układu pneumatycznego. Dobrym przykładem jest pneumatyka sklep internetowy należący do firmy Pneumatig(adres www pneumatig). To renomowany producent oraz dystrybutor siłowników pneumatycznych mogący pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w branży. Na uwagę zasługuje bardzo bogaty pneumatyka katalog produktów dostępnych w powyższym sklepie. Można w nim znaleźć m.in. siłowniki, sprężarki, zawory, szybkozłącza, układy uzdatniania, osuszacze oraz części eksploatacyjne niezbędne do zachowania wysokiej sprawności układu na przestrzeni wielu lat.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz