Chcesz nadać staremu meblowi nieco blasku i przedłużyć jego żywotność o kolejne lata? Renowacja szafy to doskonały pomysł, ale wymagający sporo zaangażowania oraz wiedzy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak podjąć się tego typu zadania i co będzie Ci do tego potrzebne, to koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Znajdziesz tu wszystko, co powinieneś wiedzieć!
Wbrew pozorom, przywrócenie starego mebla do stanu używalności nie polega tylko na jego odmalowaniu. Jeżeli chcesz by uzyskany efekt, nie tylko zachwycał wizualnie, ale również był trwały, musisz włożyć w pracę nieco więcej wysiłku.
Podstawową czynnością związaną z renowacją szafy i dowolnego innego starego mebla, jest usunięcie starej powłoki malarskiej. Można to zrobić na wiele sposobów, na przykład poprzez szlifowanie ręczne. Wykonuje się je przy pomocy różnego rodzaju papierów ściernych. Ten proces daje znakomite efekty, ale jest mozolny. Można go przyśpieszyć za pomocą użycia stosownych elektronarzędzi ścierających, jednakże posługiwanie się nimi wymaga odpowiedniej dozy precyzji.
Innym sposobem na pozbycie się starej warstwy farby jest usunięcie jej za pomocą środków chemicznych. Może to być jednak trudne w przypadku wiekowych mebli, bo nie można być do końca pewnym, jaka powłoka została na nich zastosowana. Z tego powodu dobór odpowiedniej chemii jest trudny.
Dopiero po usunięciu zabrudzeń i starej powłoki malarskiej, można zając się odmalowywaniem mebla. Po wszystkim należy także zadbać o odpowiednie zabezpieczenie farby. W wielu przypadkach będzie to wystarczające, ale co zrobić, gdy renowacja mebli wymaga większych napraw?
W niektórych wypadkach skala uszkodzeń jest tak duża, że renowacja każdego elementu szafy mija się z celem. Nie oznacza to jednak, że trzeba spisać dany mebel na straty. Zwłaszcza jeżeli chodzi o elementy znajdujące się wewnątrz lub z tyłu. Zamiast je odnawiać, można je po prostu zastąpić. Nie jest to trudne i poradzi sobie z tym nawet osoba z minimalnym doświadczeniem.
Płyta na tył szafy to element niewidoczny, przylegający do ściany. Jej wymiana to dość proste zadanie, a dodatkowo niezbyt kosztowne. Bardzo łatwo dopasować je do pod kątem wymiarowym.
Płyta na tył mebli to tak zwane MDF, czyli panel pilśniowy średniej gęstości. Tego rodzaju materiały są powszechnie wykorzystywane przez stolarzy przez wzgląd na łatwość ich obróbki, uniwersalność oraz przystępne ceny. Zastąpienie zniszczonego elementu płytą na tył szafy to rozwiązanie, które przedłuży żywotność danego mebla o dziesiątki lat.
Jeżeli zależy Ci na pozyskaniu materiałów najlepszej jakości, które pozwolą odnowionej szafie przetrwać naprawdę długi czas, to koniecznie skorzystaj z usług renomowanych sklepów meblarskich. Z tego powodu zachęcamy do odwiedzin strony internetowej sklepplyt.pl. Znajdziesz tam wszystko, czego potrzebujesz, by doprowadzić zużyte meble do stanu, w którym ponownie będą funkcjonalne i piękne.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz