Zamknij

Jak ułożyć cegłę na ścianie krok po kroku?

. + 10:23, 11.02.2022 Aktualizacja: 10:23, 11.02.2022
Skomentuj

Płytki z cegły to popularny od lat dekoracyjny materiał wykończeniowy. Świetnie sprawdzą się zarówno jako główny akcent we wnętrzu, położone na całą ścianę, ale również jako nienachalne dopełnienie aranżacji, np. do obudowy mniejszych detali. Sam montaż cegły nie jest skomplikowanym zadaniem, nawet dla kogoś, kto nigdy tego nie robił. Jak położyć cegłę na ścianie krok po kroku? Odpowiadamy.

Krok 1. Odpowiednie przygotowanie ściany to podstawa 

Przed rozpoczęciem prac montażowych należy pamiętać o właściwym przygotowaniu podłoża. Jest to niezbędne po to, by wybrana cegła na ścianę dobrze przylegała, a tym samym służyła swoim wyglądem i użytecznością wiele lat. Tego rodzaju dekoracyjne płytki kłaść można na ścianach wykonanych z betonu, płyt OSB, płyt kartonowo-gipsowych, a także na podłożach otynkowanych.

Powierzchnia, do której klejona będzie cegła powinna być sucha, dokładnie wyczyszczona i odtłuszczona, a także wygładzona i wolna od wszelkich luźnych części. Pozostałości starej farby czy tapety należy dokładnie usunąć. Warto przy pomocy poziomicy sprawdzić czy podłoże jest równe. Przed rozpoczęciem montażu ścianę trzeba także zagruntować, w celu zwiększenia przyczepności.

Krok 2. Wyznaczenie linii poziomych

Po odpowiednim zagruntowaniu ściany, na jej powierzchni należy wyznaczyć pomocnicze linie poziome, po których będzie przebiegać cegła. Można je wyrysować wykorzystując tradycyjną poziomicę lub oznaczyć przy pomocy poziomicy laserowej. Odstęp między poszczególnymi płytkami to wysokość/szerokość cegły i przerwa na fugę (zazwyczaj jest to 1 cm).

Krok 3. Cegła na ścianę, czyli montaż płytek

Klejenie płytek do ściany wykonać można na dwa sposoby. Pierwszy polega na nałożeniu kleju bezpośrednio na ścianę pacą zwykłą lub zębatą. Drugi sposób to nakładanie kleju na pojedyncze płytki cegły. W obu przypadkach należy dociskać płytki do ściany, lekko nimi poruszając, żeby równomiernie rozprowadzić klej. Montaż warto zacząć od narożników, a kolejne rzędy płytek układać na zakładkę, aby stworzyć efekt muru.

Krok 4. Fugowanie

Po przyklejeniu wszystkich płytek na ścianie następuje moment fugowania, który również przeprowadzić można na dwa sposoby - metodą na pół-sucho lub na mokro. Pierwsza polega na wciskaniu fug między płytki przy pomocy fugówki. Druga odbywa się przy użyciu rękawa do fugowania.

Krok 5. Impregnowanie ceglanych płytek

Po całkowitym wyschnięciu ściany i fug (trwa to około 2 tygodnie), należy dokładnie oczyścić płytki. Następnie można przejść do zaimpregnowania płytek - przy pomocy pędzla lub specjalnego opryskiwacza. Nie jest to działanie konieczne, jednak wskazane - impregnacja sprzyja późniejszemu czyszczeniu i pielęgnacji ściany.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%