Chemia. Uwielbiana przez jednych i znienawidzona przez drugich. Ten przedmiot ścisły albo się kocha, albo omija szerokim łukiem. Uczniowie, którzy nie radzą sobie z zagadnieniami chemicznymi, często szukają pomocy u korepetytorów. W końcu samemu trudno jest połapać się w tych wszystkich kwasach, wiązaniach, liczbach atomowych i związkach chemicznych. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak uczyć chemii w przyjemny i wesoły sposób, koniecznie sprawdź nasze wskazówki. Dzięki kilku prostym trikom korki z chemii będą naprawdę efektywne!
Jeśli odpowiednio przygotujesz swoje korepetycje chemia stanie się dla ucznia przedmiotem zrozumiałym. Kto wie, może nawet polubi w końcu tę dziedzinę nauki i zwiąże z nią swoją przyszłość? Aby skutecznie dotrzeć do młodego pokolenia przyszłych chemików, nie bój się sięgać po multimedia. Jesteśmy społeczeństwem obrazkowym, a wielu z nas to prawdziwi wzrokowcy. W związku z tym warto zacząć przekazywać wiedzę przy pomocy nowoczesnych technologii. Mogą to być prezentacje multimedialne, filmiki, podcasty, quizy i inne narzędzia do nauki. Uczniowie docenią fakt, że ich korepetytor z chemii przykłada się do zajęć i chce robić coś więcej, niż rozwiązywać zadania ze zbioru pana Pazdro.
Eksperymenty naukowe mają kluczowe znaczenie w chemii. „Pamiętaj chemiku młody, lej zawsze kwas do wody”, mawiano w PRL. Nic tak nie oddaje charakteru chemii, jak naoczne efekty i skutki pewnych działań. Z tego względu, jeżeli masz dostęp do laboratorium, możesz prowadzić eksperymenty ze swoimi uczniami. Wówczas mogą nie tylko oglądać fascynujące reakcje chemiczne, ale także rozwiązywać dodatkowe zadania. Wystarczy poprosić uczniów o stworzenie notatek z obserwacji do każdego eksperymentu. Swoją drogą ciekawe jest, jak dzieci postrzegają tego typu rozwiązania podczas lekcji. Nie muszą to być wybuchy, wystarczy, że ciecz zmieni kolor, a o takim zjawisku dzieci będą długo rozmawiać między sobą. To z pewnością spowoduje u nich większe zainteresowanie chemią.
Chemia to jedyna i niepowtarzalna dziedzina nauki, która towarzyszy nam każdego dnia. Dlaczego więc nie spróbować połączyć wiedzy z codziennością? Ciekawe fakty mają szczególne znaczenie w poznawaniu wielu przedmiotów szkolnych. Mogą nie tylko wzbudzić zainteresowanie dalszym zgłębianiem tematu, ale także dać nowe spojrzenie na przyziemne sprawy. W chemii można znaleźć wiele z pomysłów na ciekawe tematy zajęć. Oto kilka przykładów:
Być może warto pokusić się także o nieco bardziej interaktywne zajęcia z uczniami? Pozwól im zadawać pytania ponadprogramowe, na które chcą poznać odpowiedzi. Jeśli tylko czas na to pozwoli, warto poznać chemię od innej strony. Przecież nie samymi obliczeniami i wkuwaniem teorii człowiek żyje. Z tego powodu dobrze jest przekazać głos uczniom, jak również pozwolić im przejąć inicjatywę podczas lekcji. Dobrze, gdy lekcje czy korepetycje z chemii angażują uczniów do zadawania pytań i logicznego myślenia. W ten sposób z pewnością poczują się bardziej zmotywowani do dalszej pracy.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz