Zamknij

Jak uczyć chemii w przyjemny i wesoły sposób?

. + 10:45, 24.11.2021 Aktualizacja: 10:46, 24.11.2021
Skomentuj

Chemia. Uwielbiana przez jednych i znienawidzona przez drugich. Ten przedmiot ścisły albo się kocha, albo omija szerokim łukiem. Uczniowie, którzy nie radzą sobie z zagadnieniami chemicznymi, często szukają pomocy u korepetytorów. W końcu samemu trudno jest połapać się w tych wszystkich kwasach, wiązaniach, liczbach atomowych i związkach chemicznych. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak uczyć chemii w przyjemny i wesoły sposób, koniecznie sprawdź nasze wskazówki. Dzięki kilku prostym trikom korki z chemii będą naprawdę efektywne!

  1. Korzystaj z multimediów

Jeśli odpowiednio przygotujesz swoje korepetycje chemia stanie się dla ucznia przedmiotem zrozumiałym. Kto wie, może nawet polubi w końcu tę dziedzinę nauki i zwiąże z nią swoją przyszłość? Aby skutecznie dotrzeć do młodego pokolenia przyszłych chemików, nie bój się sięgać po multimedia. Jesteśmy społeczeństwem obrazkowym, a wielu z nas to prawdziwi wzrokowcy. W związku z tym warto zacząć przekazywać wiedzę przy pomocy nowoczesnych technologii. Mogą to być prezentacje multimedialne, filmiki, podcasty, quizy i inne narzędzia do nauki. Uczniowie docenią fakt, że ich korepetytor z chemii przykłada się do zajęć i chce robić coś więcej, niż rozwiązywać zadania ze zbioru pana Pazdro.

  1. A może tak… eksperymenty?

Eksperymenty naukowe mają kluczowe znaczenie w chemii. „Pamiętaj chemiku młody, lej zawsze kwas do wody”, mawiano w PRL. Nic tak nie oddaje charakteru chemii, jak naoczne efekty i skutki pewnych działań. Z tego względu, jeżeli masz dostęp do laboratorium, możesz prowadzić eksperymenty ze swoimi uczniami. Wówczas mogą nie tylko oglądać fascynujące reakcje chemiczne, ale także rozwiązywać dodatkowe zadania. Wystarczy poprosić uczniów o stworzenie notatek z obserwacji do każdego eksperymentu. Swoją drogą ciekawe jest, jak dzieci postrzegają tego typu rozwiązania podczas lekcji. Nie muszą to być wybuchy, wystarczy, że ciecz zmieni kolor, a o takim zjawisku dzieci będą długo rozmawiać między sobą. To z pewnością spowoduje u nich większe zainteresowanie chemią.

  1. Dziel się niezwykłymi ciekawostkami z życia codziennego

Chemia to jedyna i niepowtarzalna dziedzina nauki, która towarzyszy nam każdego dnia. Dlaczego więc nie spróbować połączyć wiedzy z codziennością? Ciekawe fakty mają szczególne znaczenie w poznawaniu wielu przedmiotów szkolnych. Mogą nie tylko wzbudzić zainteresowanie dalszym zgłębianiem tematu, ale także dać nowe spojrzenie na przyziemne sprawy. W chemii można znaleźć wiele z pomysłów na ciekawe tematy zajęć. Oto kilka przykładów:

  • Dlaczego płaczemy podczas krojenia cebuli?
  • W jaki sposób owoce i warzywa mogą samodzielnie dojrzewać?
  • Dlaczego monety mają metaliczny zapach, gdy je dotykamy?
  • Jak działają naturalne barwniki spożywcze, takie jak burak lub szpinak?
  • Dlaczego metal przewodzi prąd, a drewno już nie?
  1. Oddaj głos uczniom

Być może warto pokusić się także o nieco bardziej interaktywne zajęcia z uczniami? Pozwól im zadawać pytania ponadprogramowe, na które chcą poznać odpowiedzi. Jeśli tylko czas na to pozwoli, warto poznać chemię od innej strony. Przecież nie samymi obliczeniami i wkuwaniem teorii człowiek żyje. Z tego powodu dobrze jest przekazać głos uczniom, jak również pozwolić im przejąć inicjatywę podczas lekcji. Dobrze, gdy lekcje czy korepetycje z chemii angażują uczniów do zadawania pytań i logicznego myślenia. W ten sposób z pewnością poczują się bardziej zmotywowani do dalszej pracy.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%