Pomoc prywatnego detektywa może okazać się bardzo pomocna w wielu sprawach rodzinnych. Najczęściej zlecenia dotyczą udowodnienia zdrady małżeńskiej, co może mieć decydujące znaczenie w kwestii orzeczenia winy podczas sprawy rozwodowej. Agencja detektywistyczna może zbadać także inne przesłanki rozwodu, ale również sytuację majątkową małżonka winnego rozkładu pożycia, aby można było domagać się od niego alimentów w odpowiedniej wysokości. Licencjonowany detektyw może składać przed sądem zeznania jako świadek.
Sprawy rodzinne należą do najbardziej delikatnych, gdyż dotyczą często bardzo intymnych stron życia małżeńskiego, opieki nad dziećmi, ich ojcostwa, itp. Biura detektywistyczne mogą podejmować sprawy dotyczące:
Sprawy rodzinne, z uwagi na swoją specyfikę i delikatność, niekiedy wymagają współpracy z psychologiem, zwłaszcza w kontekście opieki nad dziećmi. W niektórych wypadkach, na ogół w kwestiach majątkowych, przydaje się również pomoc prawnika, a w szczególnych sytuacjach detektywa – kobiety.
Osoby niezorientowane w zagadnieniach prawnych nie wiedzą, co jest ważne dla sądu i w jaki sposób należy to udokumentować. Zbieranie dowodów jest bardzo trudnym, bo najważniejszym etapem pracy detektywa. W sprawach rodzinnych etap ten wymaga niemałego doświadczenia, dyskrecji, wyczucia, jednym słowem – profesjonalizmu. Chodzi bowiem o to, aby dowody były wiarygodne dla sądu, a jednocześnie nie zaburzyły relacji rodzinnych.
Ponadto należy pamiętać, że dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie przez detektywów licencjonowanych. Zbieranie dowodów (np. robienie zdjęć, nagrywanie filmów) przez osoby nieuprawnione może zakończyć się nie tylko przegraną w sądzie, ale niesie ryzyko procesu karnego i cywilnego o naruszenie dóbr osobistych. Natomiast detektyw licencjonowany może zeznawać w sądzie jako świadek.
Jeżeli osoba zmarła pozostawiła testament, jest on według polskiego prawa nadrzędny wobec dziedziczenia z mocy ustawy. Jeżeli testament nie został sporządzony, wówczas ustawowo do dziedziczenia powołany jest małżonek oraz zstępni spadkodawcy: dzieci, wnuki i prawnuki. W przypadku, kiedy zmarły nie miał dzieci, jego majątek dziedziczy małżonek, rodzice, rodzeństwo i zstępni rodzeństwa.
Niestety, mimo że zasada: albo testament, albo ustawa, wydaje się prosta, to sprawy spadkowe wcale proste nie są; tam, gdzie wchodzą w grę dobra materialne, niekiedy pokaźne, niełatwo ustrzec się sporów. Wówczas agencja detektywistyczna może być niezwykle pomocna.
Po orzeczeniu rozwodu dzieci pozostają przy jednym z rodziców, a drugi, jeżeli zachowuje pełnię władzy rodzicielskiej, ma prawo do współdecydowania we wszystkich sprawach dotyczących dzieci i do kontaktu z nimi. Może się zdarzyć, że do wiadomości tego rodzica dotrze, iż dzieci są nieprawidłowo traktowane w domu rodzica, któremu sąd powierzył sprawowanie opieki nad nimi. W takiej sytuacji skorzystanie z usług detektywa jest najlepszym rozwiązaniem. Może on obserwować dom, gdzie mieszkają dzieci, w dyskretny sposób, nawet w innej miejscowości, a nawet za granicą. Przykładowo, biuro detektywistyczne w Poznaniu może przyjąć zlecenie obserwacji domu w Berlinie. Zebrane dowody, jeżeli dzieciom dzieje się krzywda, będą wiarygodne dla sądu, który na tej podstawie może zmienić wyrok w sprawie opieki nad nimi.
Uzależnienie od alkoholu, narkotyków bądź hazardu stanowi bardzo poważny problem, który osoba uzależniona stara się ukryć przed najbliższymi. Udaje się to do czasu, aż skutki nałogu zacznie odczuwać cała rodzina: brak pieniędzy, znikanie z domu kosztowności, zastawianie wartościowych przedmiotów w lombardzie, itp.
Bez zebrania konkretnych dowodów ustalenie skali problemu jest trudne, a niekiedy w ogóle niemożliwe. Dlatego pomoc detektywa może się okazać jedynym skutecznym sposobem. Zbierze on dowody, które następnie będzie mógł przedstawić w sądzie, który na tej podstawie może orzec przymusowe leczenie, przekazywanie wynagrodzenia do rąk małżonka, itp.
Rodzice uchylający się od płacenia alimentów (głównie ojcowie) bywają bardzo dobrze sytuowani, jednak z myślą o uniknięciu płacenia ukrywają swoje prawdziwe dochody. Co więcej, przedstawiają w sądzie dowody, że np. pobierają zasiłek dla bezrobotnych albo świadczenie z pomocy społecznej, podczas gdy pracują bez umów i osiągają niekiedy całkiem spore zarobki. Takie postępowanie jest nie tylko niemoralne wobec dzieci lub współmałżonka uprawnionego do alimentów, ale także jest przestępstwem karno – skarbowym.
Rolą detektywa w tej sytuacji jest zebranie dowodów na uzyskiwanie faktycznych dochodów i przedstawienie ich sądowi w celu ustalenia i orzeczenia realnej kwoty alimentów należnych dzieciom i byłemu małżonkowi.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz