Przełącznik to stosowany w elektronice element, którego podstawowym zadaniem jest załączanie oraz wyłączanie torów prądowych. Dzięki dużej uniwersalności znalazły one szerokie zastosowania w wielu dziedzinach przemysłowych i nie tylko. Do nowoczesnych rozwiązań w tej grupie produktów należy także przełącznik dźwigniowy. Jakie są jego najważniejsze zastosowania?
Poszczególne przełączniki różnią się licznymi cechami i parametrami, jednak główny podział dotyczy sposobu działania i zmiany stanu.
Podstawowe rodzaje przełączników dostępnych w sprzedaży to:
Wybór można też uzależnić od liczny stanów, konfiguracji styków, dostępnych wyprowadzeń czy wariantów montażu. Wymiary przełączników to często tylko kilka milimetrów jednak gwarantują one szeroki zakres pracy pod względem temperatury czy obciążalności styków.
Przełączniki dźwigniowe to najpopularniejszy rodzaj przełączników. Podobnie jak przy innych typach przełączników, ich podstawowym zadaniem jest łączenie lub rozłączenia zasilania. Stosuje się je głównie w przypadku obwodów nisko i średnionapięciowych.
Do najważniejszych parametrów związanych z przełącznikami należy ich przydatność do pracy przy wskazanym zakresie napięć i prądów, przy czym bierze się tu pod uwagę wszystkie możliwe stany i warunki, w jakich przełącznik może się znaleźć. To przede wszystkim łączenie styków, przewodzenie prądu, rozłączanie styków czy bezpieczna izolacja w stanie otwartym.
Przełączniki dźwigniowe są najczęściej stosowane do zmiany trybu pracy konkretnej maszyny. Właśnie dlatego dobrze sprawdzają się w branżach związanych z mechaniką i automatyką. Powszechnie używa się ich również w elektronice użytkowej, systemach alarmowych, a także systemach HVAC, miernikach i motoryzacji.
Przełączniki dźwigniowe możemy podzielić na dwupozycyjne ON-OFF, trójpozycyjne ON-OFF-ON czy też przeznaczone do zmiany pracującego obwodu, czyli ON-ON. Dobrej jakości przełączniki z powodzeniem wytrzymują nawet do 20 000 przełączeń.
Mając na uwadze ich tryb pracy i regularną eksploatację uznani producenci stosują do produkcji przełączników materiały trwałe i odporne na niekorzystne warunki, wilgoć i temperaturę.
Dźwignia przełączająca jest mocowana za pomocą sprężyny, której zadaniem jest utrzymywanie jej we właściwej pozycji. Dzięki przemyślanej i prostej konstrukcji przełączniki dźwigniowe sprawdzają się z powodzeniem w licznych zastosowaniach.
Aby właściwie wybrać przełącznik, warto zwrócić uwagę na parametry takie jak konfiguracja styków, temperatura pracy, a także rezystancja styku i trwałość elektryczna. Istotna jest też liczba pozycji stabilnych i sposób przełączania. Z kolei ze względu na wyprowadzenia wyróżnia się przełączniki dźwigniowe:
Ze względu na kształt dźwigni do przełączania dostępne są m.in. przełączniki z dźwignią długą, krótką, okrągłą, płaską oraz z osłonką plastikową i typu joystick. Przełączniki dźwigniowe wykonuje się najczęściej z wykorzystaniem tworzyw sztucznych oraz stali. Ich rozmiary mogą wynosić od kilku do kilkudziesięciu milimetrów.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz