Zatrwiany czyli po łacińsku Limonium to grupa roślin o dosyć zróżnicowanym wyglądzie oraz zastosowaniu. Wśród nich możemy wyróżnić zarówno rośliny uprawiane jako jednoroczne jak i wieloletnie byliny. Najbardziej popularny w Polsce jest zatrwian wrębny, który uprawiany jest na suche kwiaty oraz zatrwian szerokolistny, roślina wieloletnia, polecana na rabaty bylinowe. Zatrwiany są łatwe do pielęgnacji, nawet dla początkujących ogrodników amatorów. Nasiona kwiatów w wielu odmianach do nabycia tutaj.
Najpopularniejsze gatunki uprawiane w Polsce
Popularnym gatunkiem uprawianym w naszym kraju jest zatrwian wrębny czyli Limonium sinuatum. Roślina osiąga od 30 do 60 cm wysokości i ma sztywno wyprostowany i mało rozgałęziony pokrój. Jest letnią rośliną jednoroczną. Kwitnie od lipca do września. Może poszczycić się niezwykle dekoracyjnymi kwiatami, które zebrane są w kłosy. Kwiaty mają papierowate płatki w wielu różnych barwach, w zależności od odmiany mogą być żółte, karminowe, fioletowe, niebieskawe, różowe, białe czy pomarańczowe. Najczęściej uprawiany jest na kwiaty cięty, do tworzenia suchych kompozycji kwiatowych. Sprawdzi się do uprawy w małych ogrodach.
Zatrwian szerokolistny (Limonium latifolium) to w przeciwieństwie do zatrwianu wrębnego bylina. Ma krzaczasty, okrągławy pokrój, a rośliny tworzą kępy. W zależności od odmiany osiąga wysokość od 60 do 80 cm. Kwitnie krócej, bo tylko w lipcu oraz sierpniu. Ze środka rozet liściowych wyrastają rozgałęziające się kwiatostany. Kwiaty co roku zakwitają w odcieniach różu oraz fioletu. Ma zastosowanie w uprawie na kwietnikach i rabatach, ale również można go uprawiać na kwiat cięty, w przeznaczeniu na suche bukiety. Byliną jest również zatrwian tatarski (Goniolimon tataricum ), który ma drobne i delikatne kwiaty, w kolorze bieli lub różu i kwitnie od czerwca do września. Ma kępiasty pokrój i niewielski wzrost, max do 40 cm.
Zatrwian Suworowa (Limonium suworowii) to jednoroczna odmiana, która kwitnie od lipca do września. Wytwarza długie, kłosowate kwiatostany w odcieniach różu. Dorasta do 80 cm wysokości.
Najlepsze warunki do uprawy zatrwianu
Do uprawy zatrwianu najlepsze będą gleby o odczynie lekko kwaśnym do lekko zasadowego, przepuszczalne, umiarkowanie suche, głębokie, piaszczyste. Tak naprawdę rośliny nie mają wysokich wymagań, i poradzą sobie na praktycznie każdej, przeciętnej, przepuszczalnej glebie ogrodowej. Najlepsze dla nich będzie stanowisko w pełnym słońcu, nie tolerują cienia.
Wysiew nasion zatrwianu
Roślinę uprawiamy głównie z rozsady, szczególnie jej odmiany jednoroczne. Wczesną wiosną nasiona wysiewamy do skrzynek i doniczek. Kiedy siewki wzejdą to należy je przepikować do większych pojemników. Tak przygotowaną rozsadę wysadzamy na miejsca stałe do ogrodu w drugiej połowie maja. W przypadku odmian wieloletnich siew możemy przedłużyć do czerwca, ale spowoduje to opóźnienie ich kwitnienia. Sadzonki umieszczamy w glebie w rozstawie 30 – 40 cm.
Zabiegi pielęgnacyjne
Rośliny nie wymagają nawożenia. Źle reagują również na związki azotu, które mogą powodować u nich słabsze kwitnienie oraz utrudniać późniejsze zasuszanie pędów. Podlewanie roślin powinno być skąpe, ponieważ nie tolerują nadmiaru wilgoci oraz ciężkich, podmokłych stanowisk. Wilgoć przyczynia się do rozwoju chorób grzybowych.
W przypadku gatunków bylinowych przed zimą należy ścinać pędy przy ziemi. Generalnie rośliny wymagają mało opieki, są też mało podatne na choroby i szkodniki. Zagrożeniem są dla nich mączniak rzekomy, szara pleśń czy rdza zatrwianu.
Zastosowanie zatrwianu
Zatrwian ma tak naprawdę dwa zastosowania. Sadzi się go na rabatach kwiatowych i kwietnikach ze względu na dekoracyjny wygląd ich kwiatostanów, który latem zdobi ogrody. Głównie jednak uprawiany jest w przeznaczeniu na kwiat cięty. Kwiatostany ścina się, następnie suszy, aby potem tworzyć z nich suche kompozycje, które jesienią i latem będą zdobić nasze domy. Co ciekawe kwiaty po zasuszeniu nie tracą koloru. Więcej o uprawie kwiatów dowiesz się tutaj.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz