Zamknij

Energooszczędne drzwi zewnętrzne. Jak wybrać drzwi, które pomogą zmniejszyć straty ciepła?

r. + 14:21, 27.07.2021 Aktualizacja: 14:24, 27.07.2021
Skomentuj

Energooszczędność to jedna z najważniejszych cech nowoczesnego domu. Zależy ona od wielu czynników – w tym parametrów termoizolacyjnych drzwi. Podpowiadamy, jak wybrać drzwi zewnętrzne o niskiej przenikalności ciepła, które ochronią domowników przed zimnem i wysokimi rachunkami.

Energooszczędność to już nie wybór, a konieczność. W 2010 r. Parlament Europejski wydał dyrektywę, zgodnie z którą pozwolenia na budowę mają być wydawane tylko dla domów spełniających wysokie standardy energooszczędności i zasilanych również z odnawialnych źródeł energii.

Zmiany wprowadzane były stopniowo. Ostatnie regulacje weszły w życie na początku 2021 r. i zbliżyły standardy budownictwa do norm pasywnych. Oznacza to, że energooszczędność stanowi obecnie priorytet w projektowaniu i budowie domów. A jednym z kluczowych czynników, które mają na nią wpływ są wysokiej jakości energooszczędne drzwi zewnętrzne.

Drzwi energooszczędne o niskiej przenikalności ciepła

Energooszczędne drzwi zewnętrzne to takie, które odznaczają się niską przenikalnością ciepła, a więc wysokim poziomem termoizolacyjności. Ta właściwość opisywana jest przez współczynnik przenikalności ciepła, oznaczany symbolem U lub Ud. Dla różnych elementów domu przyjmuje on różne wartości. Indywidualne normy U dla poszczególnych części energooszczędnego budynku wyglądają następująco:

  • maksymalna wartość U dla fundamentów = 0,15 W/m2K,
  • maksymalna wartość U dla stropu piwnicy = 0,30 W/m2K,
  • maksymalna wartość U dla ścian zewnętrznych = 0,25 W/m2K,
  • maksymalna wartość U dla dachu = 0,2 W/m2K,
  • maksymalna wartość U dla okien dachowych = 1,3 W/m2K,
  • maksymalna wartość U dla okien w ścianach zewnętrznych = 1,1 W/m2K,
  • maksymalna wartość U dla drzwi = 1,3 W/m2K.

Te rozbieżności wynikają m.in. z różnic w rozkładzie strat ciepła dla poszczególnych elementów domu. Ma również związek z ich różnymi funkcjami i materiałami, z których są zbudowane (jest oczywiste, że okno nie ma równie dużych właściwości termoizolacyjnych jak ściana).

Najwięcej ciepła ucieka przez dach – aż 25 do 30 proc. Nieco mniej, bo 20–25 proc. przenika przez ściany i narożniki domu. „Dołem” – przez piwnicę i fundamenty – ucieka ok. 15 proc. energii cieplnej. Natomiast drzwi i okna odpowiadają łącznie za ubytek ok. 20 proc. ciepła.

Im niższy wskaźnik przenikalności ciepła, tym cieplejszy dom

Wysokiej jakości drzwi powinny odznaczać się przenikalnością cieplną poniżej 1,3 W/m2. Tak jest w przypadku modeli oferowanych przez firmę Werner & Werner. Wskaźnik U dla naszej „najcieplejszej” konstrukcji wynosi jedynie 0,7 W/m2K! Takie parametry znacząco zmniejszają ucieczkę ciepła z pomieszczeń, zapewniają domownikom komfort w sezonie jesienno-zimowym, a także pomagają ograniczyć koszty ogrzewania.

Energooszczędne drzwi THERMO WOOD ograniczają ucieczkę ciepła do minimum

Dla porównania – w przypadku zwykłych drzwi zewnętrznych przyjmuje się, że wskaźnik U nie powinien przekraczać 1,5 W/m2K, a za drzwi o dobrej izolacyjności termicznej uznaje się już konstrukcje o przenikalności cieplnej na poziomie 1,3 W/m2K. Ocieplane drzwi zewnętrzne z drewna i materiałów drewnopochodnych cechują się przenikalnością na poziomie 0,9–1,3 W/m2K. Niższe wskaźniki świadczą o konstrukcji bardzo wysokiej jakości.

Warto zaznaczyć, że niektórzy producenci stosują oznaczenia, które mogą zmylić mniej czujnych klientów. Zamieszczają oni w opisach produktu wskaźniki U dla poszczególnych części drzwi, a nie całej konstrukcji. Tymczasem dla klienta najbardziej istotna jest informacja na temat przenikalności cieplnej kompletnych drzwi (całego skrzydła i ościeżnicy) – i to przede wszystkim nią powinni kierować się przy wyborze konkretnego modelu.

Drzwi energooszczędne i antywłamaniowe w jednym

Dodatkową kwestią, która interesuje wielu klientów, jest możliwość połączenia w danej konstrukcji właściwości energooszczędnych i antywłamaniowych. Werner & Werner oferuje takie rozwiązania, stosując pakiety antywłamaniowe RC2 również w drzwiach o niskiej przenikalności cieplnej. Dzięki temu domownicy mogą cieszyć się zarówno komfortem związanym z odpowiednią temperaturą, jak i spokojnym snem w poczuciu bezpieczeństwa.

PRZENIKALNOŚĆ CIEPLNA DRZWI ZEWNĘTRZNYCH Werner & Werner

  1. STANDARD przylgowe
    U – 1,1 W/m2K
    Grubość skrzydła – 78 mm
    Panel izolacyjny – 42 mm
  1. THERMO WOOD przylgowe
    U – 0,85 W/m2K
    Grubość skrzydła – 78 mm
    Panel izolacyjny – 60 mm
  2. THERMO WOOD bezprzylgowe
    U – 0,7 W/m2K
    Grubość skrzydła – 90 mm
    Panel izolacyjny – 72 mm

Zapraszamy

Werner & Werner

ul. Armii Krajowej 68a  |  78-400 Szczecinek  |  tel. 722 200 500

[email protected]  |  www.werner-werner.pl

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%