Zamknij

Wirusy komputerowe - jakie są ich rodzaje? Jak się przed nimi chronić?

r. + 08:22, 20.05.2021 Aktualizacja: 08:22, 20.05.2021
Skomentuj

Komputer czy smartfon z Internetem to w XXI wieku podstawowe narzędzie pracy, rozrywki, źródło informacji. Sieć internetowa daje ogromne możliwości, jednak trzeba pamiętać, że niesie też zagrożenia. Jednym z nich są wirusy komputerowe. Przedostają się do sprzętu i stanowią niebezpieczeństwo dla danych na nim zgromadzonych. Jakie są rodzaje wirusów komputerowych i jak się przed nimi chronić?

Czym są wirusy komputerowe?

Wirusy komputerowe to programy lub fragmenty kodu. Pasożytują na programach zainstalowanych na sprzęcie, np. komputerze, smartfonie czy tablecie, i zajmują jego zasoby. Ich zadaniem jest rozprzestrzenianie się z pliku na plik i z komputera na komputer, wywołując szkody i zagrażając integralności urządzenia. Większość wirusów modyfikuje pliki systemowe, tym samym uniemożliwiając uruchomienie systemu operacyjnego.

Warto też wiedzieć, że wszystkie wirusy komputerowe to malware, czyli malicious software. Tą nazwą określa się złośliwe oprogramowanie, które zostało stworzone, aby uszkodzić lub wykraść dane. Do marwlae zaliczają się nie tylko wirusy, lecz także:

  • robaki – rozprzestrzeniają się przez sieć, najczęściej przez pocztę elektroniczną;
  • trojany, inaczej nazywane końmi trojańskimi,
  • ransomware, czyli oprogramowanie szantażujące,
  • spyware, które zbierają informacje o aktywności użytkownika i na tej podstawie wysyłają komunikaty szpiegowskie,
  • adware wyświetlające natrętne reklamy,
  • Browser hijackers – wprowadzające zmiany w konfiguracji przeglądarek,
  • Keyloggery – wykradające hasła, np. do bankowości internetowej,
  • Rootkit – pomagające przejąć kontrolę nad administracją całego systemu,
  • Rogue anti-spyware – udające programy chroniące i naciągające na zakup niepotrzebnych aplikacji.

Rodzaje wirusów komputerowych

Wirusy komputerowe dzieli się pod względem ich celu działania oraz rodzaju. Wśród tych najczęściej spotykanych wymienia się:

  • wirusy gnieżdżące – niezwykle agresywne i pojawiające się na dysku twardym komputera, niszcząc jego zawartość i uniemożliwiając dostęp do niego;
  • wirusy pasożytnicze – wykorzystują zainfekowany komputer do dalszego rozsyłania szkodliwego oprogramowania;
  • wirusy polimorficzne – charakteryzują się tym, że podczas każdego ataku zmieniają własny kod, przez co są trudne do wykrycia przez słabszej jakości antywirusy;
  • wirusy wieloczęściowe – wywołują jednocześnie wiele rodzajów ataków na komputer; sprawia to, że są uznawane za agresywne i działające kompleksowo;
  • makrowirusy – atakują podstawowe funkcje komputera, np. zmieniając funkcjonalność klawiszy na klawiaturze.

Dla komputerów wszystkie typy wirusów są groźne i mogą wywołać nieodwracalne szkody. To, jakie one będą, w dużej mierze zależy od intencji samego hakera. Wirusy mogą mu bowiem posłużyć do zrobienia mało groźnego psikusa, jak i wyłudzenia lub szyfrowania danych, niszczenia plików czy uszkodzenia całego systemu operacyjnego. Do najgroźniejszych zalicza się wirusy gnieżdżące, które mogą zablokować dostęp do systemu, a także uszkadzać MBR. Trudne w zwalczeniu są również wirusy polimorficzne.

Jak rozpoznać wirusa komputerowego?

Objawy wirusów komputerowych są zazwyczaj dość proste do zauważenia. Jednym z pierwszych jest to, że wolniej działa lub przestaje zupełnie działać Internet stacjonarny od UPC Polska. Oprócz braku dostępu do sieci wyskakują niechciane okienka, pojawiają się przekierowania na strony, można zauważyć zwiększoną ilość spamu, komputer częściej się zawiesza, system działa wolniej, blokują się aplikacje ochronne. Jeśli pojawią się takie objawy, warto skorzystać ze skanera programu antywirusowego. Wykryje on szkodliwe oprogramowanie i poinformuje o jego typie. Komputer powinno się skanować regularnie, bo niektóre wirusy nie dają żadnych objawów, a mimo to wyrządzają szkody.

Jak chronić się przed wirusami komputerowymi?

Jedną z podstawowych zasad ochrony przed wirusami komputerowymi jest korzystanie ze skutecznych programów antywirusowych i oprogramowania typu antimalware. Ważne jest również przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas pobierania plików, instalacji aplikacji, przeglądania Internetu. Ostrożność należy zachować nie tylko przy przeglądaniu Internetu, lecz także korzystaniu z TV podłączonej do sieci czy Multiroom. Trzeba pamiętać, że żadne szkodliwe oprogramowanie nie przedostanie się do naszego sprzętu, jeśli my sami mu tego nie ułatwimy. 

Co jeszcze może Cię zainteresować: Czym jest malware?

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%