Łuszczyca to choroba, która budzi bardzo duże emocje. Atakuje skórę w sposób bardzo transparentny, dlatego w chorych budzi mnóstwo kompleksów, a osoby postronne często przeraża. Pomimo wielu stereotypów nie jest to schorzenie zaraźliwe. Podpowiadamy, jak rozpoznać jego objawy.
Łuszczyca to choroba przewlekła, która ma charakter zapalny i autoimmunologiczny. Powoduje widoczne gołym okiem objawy, które polegają przede wszystkim na nadmiernie rogowaciejącym naskórku. Szacuje się, że w naszym kraju na to schorzenie może cierpieć nawet dwa procent populacji. Podobnie rzecz ma się w Ameryce oraz reszcie Europy. W Afryce i Azji choroba występuje zdecydowanie rzadziej.
Jest to choroba, która atakuje przede wszystkim skórę, czasami jednak dotyczy także paznokci. Przyczyny jej powstawania nie są naukowcom w stu procentach znane. Największy nacisk położony jest obecnie na podłoże genetyczne oraz autoimmunologiczne. Coraz częściej mówi się także o tak zwanych czynnikach środowiskowym, czyli nadmiernym stresie oraz nieprawidłowej diecie.
W przypadku łuszczycy jedną z najważniejszych kwestii są jej objawy. Nie tylko pozwalają na postawienie konkretnej diagnozy, ale także niestety często stygmatyzują chorych. Jakie są objawy łuszczycy?
Można uznać je za bardzo charakterystyczne. Na początku pojawia się tak zwany wykwit pierwotny, czyli grudki i ciemnoczerwonym zabarwieniu. Jej drobnopłatowa struktura zaczyna się złuszczać. Mają one średnicę około jednego – dwóch centymetrów.
Następnie skóra chorego staje się gładka i błyszcząca. Jej potarcie powoduje pękanie naczyń krwionośnych – jest to tak zwany objaw Auspitza. Zmiany zazwyczaj są bardzo rozległe i obejmują duże partie skóry. Obok ciemnoczerwonych brodawek, które mogą podkrwawiać, pojawiają się także przezroczyste łuski.
W przypadku stanu łuszczycy paznokcia objawy są nieco inne. W pierwszej kolejności pojawia się charakterystyczne wgłębienie w jego płytce. Płytka paznokcia matowieje i staje się coraz bardziej krucha. Pojawiają się zgrubienia oraz bruzdy na jej powierzchni. Charakterystycznym objawem jest pojawiająca się tak zwana żółta plama.
Łuszczyca jest chorobą przewlekłą, której leczenie jest bardzo skomplikowane, a przede wszystkim bardzo indywidualne. Poprzedzać je powinna wnikliwa diagnoza, która pozwoli na ustalenie planu odpowiedniego leczenia. Leczenie farmakologiczne można uzupełniać różnego rodzaju domowymi naturalnymi sposobami.
Warto zaznaczyć, że wbrew powszechnemu przekonaniu łuszczyca nie jest chorobą zakaźną i w żaden sposób nie można się nią zarazić poprzez kontakt z osobą chorą. Nie jest to schorzenie jednorodne – występuje przynajmniej kilka jej rodzajów, dlatego skuteczne leczenie musi być poprzedzone właściwą diagnostyką. Naukowcy od lat zwracają uwagę na to, że zarówno czynnikiem ryzyka, jak i sposobem na skuteczne radzenie sobie z tą chorobą jest zachowywanie higienicznego i zdrowego stylu życia. Farmakologia jest jednak niezbędna.
Więcej informacji znajdziesz na https://www.centrumluszczycy.pl/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz