Zamknij

Oddychaj w domu powietrzem bez zanieczyszczeń

artykuł sponsorowany + 13:16, 02.07.2020 Aktualizacja: 13:19, 02.07.2020
Skomentuj

Zanieczyszczone powietrze na zewnątrz często skłania nas do przebywania w domach. Tymczasem naukowcy alarmują, że powietrze wewnątrz pomieszczeń może być nawet kilkukrotnie bardziej zanieczyszczone.

Kiedy dom choruje

Syndrom chorego budynku (z ang. SBS - Sick Building Syndrome) dotyczy głównie tzw. starego budownictwa, które charakteryzuje się słabą lub wadliwą wentylacją, ale nie tylko – również nowe budynki miewają problemy z jakością powietrza. Szacuje się, że syndrom ten dotyczy nawet 30% budowli na całym świecie.

Nieprawidłowa wentylacja i zbyt wysoki poziom wilgotności powietrza nie jest jedynym problemem. Zanieczyszczenia w „chorym” domu mogą pochodzić również z innych źródeł, np.:

  • użytych do jego budowy i wykończenia materiałów i środków – azbestu, farb, impregnatów, syntetyków itp.;
  • użytkowania pomieszczeń, przede wszystkim palenia tytoniu i stosowania kuchenek gazowych;
  • nagromadzenia bakterii, wirusów, roztoczy kurzu, pleśni;
  • unikania wietrzenia w obawie przed powietrzem z zewnątrz. 

Przebywanie w takim otoczeniu przez długi czas może mieć mnóstwo negatywnych skutków dla samopoczucia i zdrowia – od bólu głowy i objawów chronicznego zmęczenia, po trudności z oddychaniem czy nawet rozwój chorób przewlekłych, np. astmy.

Zadbaj o dobrą jakość powietrza w Twoim domu

Objawy SBS i powiązanych z nim alergii są łatwe do przeoczenia lub zbagatelizowania – często traktujemy je jako konsekwencję stylu życia, nie upatrując w nich zagrożenia dla zdrowia. Warto jednak przyjrzeć się temu zjawisku i w razie potrzeby podjąć odpowiednie kroki. 

W walce o poprawę jakości powietrza pomocny będzie oczyszczacz powietrza.

Jednym z najpowszechniej występujących alergenów w domach są roztocze kurzu – mikroskopijne pajęczaki, żywiące się przede wszystkim złuszczonym ludzkim naskórkiem. Szacuje się, że każdy 1 m² pomieszczenia to siedlisko dla ok. 10 tysięcy roztoczy kurzu domowego, w przypadku całego mieszkania ta liczba jest więc bardzo duża. 

Kurz to nie tylko zaburzenie estetyki, ale przede wszystkim szereg objawów zdrowotnych: katar, kichanie, duszności, zapalenie spojówek, czy nawet zmęczenie, senność i pogorszony apetyt. W konsekwencji może to prowadzić do osłabienia układu odpornościowego, a w przypadku alergików istnieje ryzyko zapadnięcia na astmę oskrzelową.

Skuteczne rozwiązanie problemów z powietrzem 

Czy oczyszczacz powietrza usuwa kurz? Tak, ale do skutecznej walki z nim urządzenie powinno posiadać:

  • filtr HEPA, który zatrzymuje nie tylko kurz, ale i inne alergeny: pyłki roślin, pyły zawieszone, bakterie, wirusy, zarodniki grzybów i pleśni.
  • wysoką wydajność wyrażoną w CADR. Im ten wskaźnik wyższy, tym więcej powietrza zostanie przefiltrowane w ciągu godziny. Powinien być min. trzykrotnie większy od kubatury pokoju.
  • jonizator powietrza, odpowiedzialny za rozbijanie cząstek zanieczyszczeń poprzez zastosowanie jonów ujemnych. Jonizacja będzie istotna zwłaszcza w pomieszczeniach z dużą ilością urządzeń elektronicznych, które przyciągają kurz.
  • czujniki PM2,5 i tryb auto, pozwalające na dokładne zmierzenie poziomu cząstek stałych zanieczyszczeń i dopasowanie intensywności pracy urządzenia do aktualnego stanu powietrza.

Wśród skutecznych pogromców kurzu posiadających powyższe parametry, znajdują się oczyszczacze powietrza Klarta. Do użytku domowego przeznaczone są modele Klarta Forste 3 i Klarta Stor – oba urządzenia są ciche, energooszczędne i charakteryzują się niskimi kosztami eksploatacji. Oba modele można zakupić w sklepie Klarta.pl.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

daisydaisy

1 0

Jeśli ktoś się zmaga z alergią na kurz i roztocza, warto zainwestować w odkurzającą Roombę, mopującą Braavę oraz oczyszczacz powietrza. Te sprzęty przechwytują większość pyłków, ręcznie bym tak dokładnie ich nie posprzątała.

11:45, 13.07.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Olga Gasiul obejmie funkcję prezesa Aqua-Tur. Kim jest

Inteligentna dziewczyna, poradzi sobie. Powodzenia! A najlepszą decyzją będzie odsłonięcie basenu, po co to zasłaniać. Nie mamy czym się chwalić? Niech ludzie widzą co się dzieje i co jest dostępne, bo w ostatnim czasie wiele razy któreś niecki nie działały. Nowa Pani Dyrektor na pewno ma dużą wiedzę o wodzie, w końcu pracowała w PWiK :)

klient

09:46, 2025-07-03

Stłuczka BMW i Opla w Barwicach.

Zapomniano napisać, iż kierowca BMW stracił prawko i wina cała spadła na niego, punktów na koncie brak, niegroźny wypadek a policja zabiera prawko na miejscu! W tym miejscu można również przypomnieć jest 40, chwile przed miejscem, gdzie kierowca skręca jest skrzyżowanie a miejsce wjazdu znajduje się na samym skręcie gdzie po chwili jest następny skręt, wina oczywista dla każdego prócz policji, dla której winny jest kierowca BMW

Mocno

20:25, 2025-07-02

Plaża miejska w Szczecinku w nowej odsłonie

Uśmiechnijcie się brygada! Hej! Co tacy smutni jesteście.... Trudno zrozumieć to marudzenie. Widzę, że znajomość co jest sądem, co nie, prosto z polityki przeniosła się na lokalny grunt. Zaraz dochodzenia, kto podpisał umowę i ponosi odpowiedzialność. A co was to obchodzi. Ważne, żeby była Ibiza. Ważne dla korzystających. Reszta się nie liczy.

Trolek

20:00, 2025-07-02

Plaża miejska w Szczecinku w nowej odsłonie

Zdaje się, że ktoś ma kompleksy robiąc z plaży miejskiej Ibizę. Zdecydowanie wolę powrót do płatnej miejskiej plaży z czynnym punktem gastronomicznym i otwartych i działających kabin do wynajęcia.

Lechia

19:35, 2025-07-02

0%