Kondensatory są w układach elektrycznych elementami pasywnymi, które zaraz obok cewek oraz rezystorów tworzą podgrupę tak zwanych elementów biernych.
Kondensatory z tego tytułu są wykorzystywane w bardzo wielu różnych układach i instalacjach elektrycznych, stanowiąc jedne z częściej wykorzystywanych elementów w elektronice, bez których niemożliwa byłaby praca nawet najprostszego układu.
Choć znajdziemy kilka rodzajów kondensatorów, w tym kondensatory ceramiczne czy foliowe, jednymi z chętniej używanych są kondensatory elektrolityczne. Te właśnie dzielą się na dwa rodzaje: kondensatory tantalowe oraz aluminiowe. W tym artykule dowiesz się więcej o każdym z rodzajów kondensatorów elektrolitycznych, a także przybliżymy Ci budowę kondensatorów w ogóle.
Kondensatory elektrolityczne
Tego typu kondensatory wykorzystywane są na szeroką skalę, przede wszystkim ze względu na fakt, ze cechuje je większa pojemność, niżeli kondensatory innego typu. Dzieje się tak dlatego, że izolatorem jest w tym wypadku elektrolit, czyli materiał, którego właściwości umożliwiają pozyskanie dużej pojemności, przy relatywnie niewielkich rozmiarach samego kondensatora.
Kondensatory tantalowe
Są to kondensatory elektrolityczne, których elektrody wykonane są z tantalu – materiału trwałego i stabilnego. Kondensatory tantalowe potrafią magazynować wiele energii, przy czym są one niewielkich rozmiarów, co oczywiście pozytywnie wpływa na ich użycie. Często, tego typu kondensatory znajdziemy w układach lotniczych wojskowych, implantach medycznych, itp. Osiągają one pojemność do 1-2,2 µF do napięcia w graniach 50 V. Dielektrykiem, czyli izolatorem jest w tym wypadku pięciotlenek tantalu. Kondensatory tantalowe są najczęstszym wyborem w tworzeniu układów elektronicznych.
Kondensatory aluminiowe
Innym rodzajem kondensatorów elektrolitycznych, są te wykonane z aluminium. Odznaczają się nieco gorszą jakością, niż kondensatory tantalowe. Zbudowane są dwóch pasków folii aluminiowej, przedzielonej papierem nasączonym elektrolitem. Dielektrykiem jest tutaj cienka warstwa tlenku glinku.
Budowa kondensatorów
Budowa kondensatorów jest prosta. Składa się on z dwóch okładek, które oddziela od siebie izolator. Kiedy następuje przepływ napięcia stałego, ładunki o przeciwnych znakach segregują się i układają na odpowiednich okładkach. Po zaniknięciu napięcia, ładunki dalej pozostają na swoich okładkach i mamy do czynienia z kondensatorem naładowanym.
Ogromny dźwig dachował na DK20.
Niech niektórzy ludzie zaczną myśleć jeśli jest wypadek to niech obserwują bacznie drogę nie miejsce wypadku jak była by to jakaś telenowela, szerokość i pomyślunku na drogach 💪
Wahadłowy
22:33, 2025-07-09
Okradły seniorkę. Policjant rozpoznał sprawczynie po ry
Portal ma artykuł , pani odzyskane pieniądze , Szefowie dumę z policjantów , policjanci stałą wypłatę - czy ich załapią czy też nie
Mahak
22:17, 2025-07-09
Okradły seniorkę. Policjant rozpoznał sprawczynie po ry
Ktoś jeszcze się tak angażuje ?!! Myślałem że policjanci bujają się od wypłaty do wypłaty ! Zdziwił mnie ten artykuł chociaż to powinna być codzienność gliniarzy . Gratuluje
Maciej
22:14, 2025-07-09
Syreny, wozy strażackie i zamieszanie.
Panowie strażacy w godzinach popołudniowych jechali 80 km/h ulicą pomiędzy Arią a dużą pocztą. W tym czasie na mieście było mnóstwo ludzi, rodzin z dziećmi. Panowie urządzili sobie rajd środkiem miasta narażając postronnych uczestników, w ramach ćwiczeń? Ktoś tu się chyba z ch....na głowy pozamieniał.
Bolek
21:49, 2025-07-09
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz