Zamknij

Ruszyło polowanie na fake newsy w urządzeniach mobilnych. Aplikacja #FakeHunter jest już dostępna w App Store i Google Play

19:41, 12.10.2020 PAP Aktualizacja: 19:42, 12.10.2020
Skomentuj PAP PAP

Dostępna jest już aplikacja #FakeHunter Polskiej Agencji Prasowej (PAP) działająca w systemie Android i iOS. Dzięki niej potencjalnie fałszywe informacje będą mogli zgłaszać nie tylko użytkownicy komputerów, ale także urządzeń mobilnych.

Aplikacja #FakeHunter to naturalne uzupełnienie stworzonych już wcześniej przez Polską Agencję Prasową narzędzi do wyszukiwania fałszywych informacji na temat koronawirusa krążących w Internecie. "Dzięki tej aplikacji będziemy mogli dotrzeć do 100 proc. użytkowników sieci. Nasze narzędzia działają bowiem już na komputerach i urządzeniach mobilnych" - podkreślił prezes zarządu PAP Wojciech Surmacz.

W połowie kwietnia użytkownikom sieci udostępniono specjalną wtyczkę do instalowania w przeglądarce umożliwiającą łatwe oraz intuicyjne zgłaszanie potencjalnie fałszywych informacji. Ruszył też serwis internetowy fakehunter.pap.pl, w którym można zapoznać się z werdyktami ekspertów odnośnie zgłaszanych newsów. Każdy taki werdykt jest efektem wnikliwego researchu oraz opiera się na sprawdzonych i wiarygodnych źródłach. Projekt został zrealizowany wspólnie z GovTechem - agencją odpowiedzialną za wprowadzanie nowych technologii w sektorze publicznym. W lipcu w facebookowym Messengerze pojawił się FakeHunter chatbot - narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję do automatycznej weryfikacji prawdziwości informacji.

Powstanie tych narzędzi to naturalna odpowiedź na infodemię - zjawisko zalewu internetu fałszywymi informacjami towarzyszące wybuchowi pandemii koronawirusa. O wystąpieniu tego zjawiska informowali przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia już w marcu. Przez kolejne miesiące przybierało ono na sile. "Wyszliśmy z założenia, że trzeba temu przeciwdziałać" - powiedział prezes Polskiej Agencji Prasowej.

Wojciech Surmacz podkreśla kluczowy charakter elementu społecznościowego tego przedsięwzięcia. "To użytkownicy internetu decydują, które informacje weryfikujemy" - mówił. Właśnie to odróżnia serwis Polskiej Agencji Prasowej od innych rozwiązań tego typu. Wiele zagranicznych mediów, np. francuska agencja AFP czy brytyjski Reuters prowadzi dziś serwisy rozprawiające się z fałszywymi informacjami, ale w tamtych przypadkach to dziennikarze decydują, który z newsów należy zweryfikować. Zaangażowanie użytkowników w wyłapywanie fałszywych informacji wpływa na skalę przedsięwzięcia - przez tryby FakeHuntera zostaje przepuszczonych dużo więcej potencjalnie dezinformujących publikacji niż w innych serwisach fact checkingowych.

"Chciałbym, żeby cały projekt rozwijał się w tym właśnie kierunku. Żeby angażować ludzi do walki z fake newsami. Żeby je wyłapywali. To uczy czujności i edukuje" - wskazał prezes Surmacz.

Początkowo projekt skupiał się na informacjach związanych z pandemią koronawirusa. Na początku lipca w serwisie, w dziale ze zweryfikowanymi informacjami pojawiła się zakładka Finanse, Nauka i Zdrowie oraz kolejny dział Telekomunikacja. Jest to efekt obserwacji jak wiele fake newsów z różnych dziedzin wpływa na dezinformacje opinii publicznej. Są takie fake newsy, które wymagają bardzo dużej wiedzy, dlatego do współpracy zaprosiliśmy ekspertów i naukowców, tworząc grupy eksperckie w różnych dziedzinach.

Wszystkie działania to efekt współpracy PAP i GovTechu oraz partnerów tego społecznego projektu.

"Finanse, medycyna i telekomunikacja to również bardzo wrażliwy obszar, szczególnie w obszarze 5G. W trakcie pandemii weryfikowaliśmy pogłoskę, że państwo zamierza opodatkować lokaty. Oczywiście była to nieprawda, ale co by się stało, gdyby w obawie przed opodatkowaniem wszyscy w jednym czasie zaczęli wypłacać gotówkę z banku? Czy szczepienia na COVID będą bezpieczne? Wystarczy jedna fałszywa informacja, która może spowodować załamanie całego systemu" - przekonywał prezes Surmacz.

Jednocześnie dodał, że - w zamierzeniach - projekt PAP i GovTechu powinien objąć swoim zasięgiem wszystkie obszary tematyczne, bo fake newsy nie dotyczą jedynie pandemii, finansów i medycyny. Kolejnym krokiem ma być stworzenie anglojęzycznej wersji serwisu.

Linki do aplikacji:

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.pap.fakehunter

https://apps.apple.com/pl/app/fakehunter/id1527976394

ksi/ dki/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(8)

Pegasus GhostPegasus Ghost

6 5

.
PAP jest agencją rządową.
Nie wierzę w rzetelność i uczciwość tych wszystkich, co maja związek Rządem, PiSem i Kaczyńskim. 20:22, 12.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

AQQAQQ

10 5

Ja ostatnio otrzymałem takiego fake newsa.Alert RCB o obowiązku noszenia maseczek.Nie ma takiego obowiązku,...jest bezprawny nakaz zasłaniania nosa i ust,który większości przysłonił rozum.Tak przynajmniej wynika ze ścieków medialnych. 20:27, 12.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

DobrzeWieszKtoDobrzeWieszKto

1 3

Już nie długo będzie ustawa o obowiązku noszenia maseczek. Dziwne że empatii trzeba kijem uczyć. 08:44, 13.10.2020


Stop nwoStop nwo

4 2

JEŚLI rZĄD każe nam coś robić dla naszego dobra to trzeba robić na odwrót. Żaden do tej pory rząd nie zrobił nic, ani nawet nie działa w interesie obywateli tylko przeciwko narodowi. Zero zaufania do władzy!!! To są bandyci których chroni immunitet i za nic nie odpowiadają. *%#)!& sku!@#$%^% 07:17, 13.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Juz doscJuz dosc

5 3

Mi jest wstyd za nasze społeczeństwo. W calej Europie ludzie nosza maseczki bo rzad REKOMENDUJE ich noszenie. U nas rekomendacja nie wystarczyla, zrobili rozporzadzenie ktore tez nie wystarcza zeby ludzie zrozumieli ze maseczka nie chroni przed zakażeniem ale powoduje ze osoba chora nie roznosi wirusa na 2 m tylko na 30 cm bo wiekszosc zatrzyma sie na maseczce. Naprawde tak trudno ja założyć i chronic ludzi obok? Nawet jakby byl stan wyjatkowy to i tak by byla gownoburza i wiekszosc ludzi by ich nie nosila tylko grala bohaterow i wypisywała jak to bardzo ogranicza ich wolnosc. Ciekawe jakby zachorowali i ciezko przechodzili taka chorobę to tez by mowili "jestem bohaterem bo nie nosilem maseczki"? Po co ludzie tworzycie niepotrzebna burzę o nic. Maseczki naprawde tak bardzo Was ograniczaja? Wezcie sie zastanowcie i pomyslcie czasem o innych a nie tylko o sobie i swoim urażonym ego bo ktos Wam coś każe. 09:09, 13.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PomysłodawcaPomysłodawca

2 4

Mam radę: rozbiegnij się mocno a ściana sama cię znajdzie 10:16, 13.10.2020


HahaHaha

2 3

A i tak ci wszyscy burzyciele, ktorzy sie tak madrza jak to bezprawne są maseczki na widok policji zaslaniaja sie pod same oczy. ??? 05:53, 14.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

OnufryOnufry

3 0

Przed piratami ludzie też uciekali choć wszyscy wiedzieli, że to przestępcy z bronią i pałą w ręku. 09:09, 14.10.2020


0%